Dubai Gezilecek Yerler

Dubai’de gezilecek yerler son dönemde farklı bir alana evrildi. Petrolün keşfi öncesinde küçük bir balıkçı şehri olan Dubai, günümüzde Dünya’nın en modern binalarına ev sahipliği yapan lüks turizmin başkenti halinde geldi. Dünyanın en uzun binası, en büyük birinci ve ikinci alışveriş merkezi ve ilk 7 yıldızlı oteli gibi unvana sahip yapıların yer aldığı şehir, tarihi ve kültürel ziyaretler yanında lüks tatilin adresi haline geldi.

Dubai’de Gezilecek Tarihi Yerler

Turistik öneme sahip Dubai’de tarihi güzellikler arka planda kalmaktadır. Zamanın en modern binalarının yer aldığı Dubai’deki tarihi mekanlar sınırlı sayıdadır. En uzak 1700’lü yıllarda inşa edilen yapıların bulunduğu Dubai’de, tarihi ve kültürel çeşitlilik pek çok ülkenin gerisinde kalmaktadır.

·        Altıncılar Çarşısı: Ticaret bölgesi Deira sınırları içerisinde yer alan tarihi çarşı içerisinde 379 dükkan hizmet verir. 10:00 – 22:00 saatleri arasında hizmet veren çarşı, sıra dışı tasarıma sahip mücevherat seçenekleri ile turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

·        Dubai Müzesi: 1787 yılında yapılan ve savunma kalesi olarak işlev gören yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Dubai Körfezi’nde yer alan bu yapı, bölge tarihini yansıtan eserleri içerisinde barındırır.

·        Bastakiya: El Fahidi Tarihi Bölgesi olarak da anılan bölge, petrol keşfi öncesi Dubai’sini yansıtır. Eski yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgede, petrol keşfi sonrası inşa edilen mega projeler öncesi Dubai’sine göz atabilirsiniz.

Dubai’de Gezilecek Modern Mekanlar

Petrolün keşfi sonrası Dubai, deyim yerinde ise çağ atlamıştır. Dubai’deki modern mekanlar listesinde yer alan yapıların tamamı, mühendislik harikası olarak dönemin oldukça üstünde bütçelerde inşa edilmiştir. Dünya’nın ilk 7 yıldızlı oteli, en uzun binası ve en büyük alışveriş merkezi gibi unvanlara sahip modern mekanlar, Dubai’de alışveriş keyfinden konaklamaya kadar ziyaretçilerin farklı ihtiyaçlarını gidermek amacı için inşa edilmiştir.

·        Burj Al Arab: Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak tasarlanan ve 1994 – 1999 yılları arasında inşa edilen otel, mühendislik harikası olarak tüm Dünya tarafından bilinir. Yelken otel adı ile anılan tesisi ziyaret ederek ülkenin simgesi haline gelmiş bu mühendislik harikasını yakından inceleyebilirsiniz.

·        Burj Khalifa: 828 metre uzunluğa ve Dünyanın en yüksek binası unvanına sahip Burj Khalifa, toplam 1,5 milyar dolar maliyet ile 2004 – 2010 yılları arasında inşa edildi. Heybeti ve akıl almaz mühendislik çözümleri yanında özenli peyzajı ile dikkat çeken yapı, ülkenin simgesi haline gelmiş önemli modern yapılar arasında yerini almaktadır.

·        The Dubai Mall: 1 milyon metrekareyi aşan alanı ile Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi olan The Dubai Mal, 2008 yılında hizmet vermektedir. Bünyesinde 1000 üzerinde mağazaya ev sahipliği yapan AVM, çocuklara ve yetişkinlere yönelik özel temalı alanları ile ziyaretçilerine çeşitli alternatifleri bir arada sunmaktadır.

Dubai’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Dubai’de inşa edilmiş çok sayıda park bulunur. Dubai’deki doğa harikaları ekseriyetle sonradan yapılan ve doğal güzellikler ile ekosistemi en güzel yansıtan örneklerden oluşur.

·        Jumeirah Sahili: Otellerin kumsallarının yer aldığı sahil, deniz severlere doğrudan hitap eder. Güneş, kum ve denizi bir arada sunan kumsal, şehrin en popüler kumsalıdır.

·        Safa Park: 1975 yılında kurulan kent parkı, Burj Khalifa ve Emirates Kulelerine yakın konumdadır. Yeşilin en güzel tonlarını içeren parkta, rengarenk çiçek ve şehri saran gökdelen manzaraları birlikte gözlemlenebilir.

·        The Green Planet by Meraas: Dubai’de kapalı bir ekosistem örneği olarak inşa eidlen Green Planet, tropikal dünyaya adım atmak isteyenlere eşsiz güzellikler sunar.

·        Ras al Khor Wildlife Sanctuary: Dubai şehir merkezine oldukça yakın konumlanan bölge, doğal koruma alanıdır. Flamingoların süslediği bölgede fotoğraf makineniz için şahane kareler yakalayabilirsiniz.

Dubai’nin Meşhur Yemekleri

Dubai’de ne yenir sorusuna et ve balık yanıtı verilebilir. Klasik Arap mutfağı ile benzer lezzetlere sahip olan Dubai’nin geleneksel yemekleri, kuzu eti ve balık çeşitlerinden oluşur. Arap mutfağı ile benzer şekilde Dubai yemeklerinde baharat sıkça kullanılır.

·        Ghuzi: Geleneksel bedevi yemekleri arasında yer alan Ghuzi, kutu eti ve baharat ile pişirilen bir yemek türüdür. Pilav üstü olarak servis edilir.

·        Matchbous Makbus: Kuzu eti ve baharatın birlikteliği ile hazırlanan yemekte, yerel halkın en çok tercih ettiği yerel lezzetler başında gelir. Güveçte hazırlanan yemekte, kuzu eti yerine balıketi de kullanılabilir.

·        Balık: Petrol keşfi öncesi balıkçılık ile geçim sağlayan şehirde, balık yemekleri halen geleneksel mutfağın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Yaygın olarak Dubai’de, orfoz ile birlikte uskumru ve tekir balığı sıkça tüketilir.

·        Double ka meetha: Hint tereyağı, safran ve ekmek kullanılarak hazırlanan bu tatlı, şerbetli bir tatlı türüdür. Hint tereyağında kızartılan safran ve ekmeğin şerbete batırılması ile hazırlanır.

Dubai’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Dubai’de yapılabilecek aktiviteler düşünüldüğünde, bu şehirde sınırların kaldırıldığı hissine kapılabilirsiniz. Dubai’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine eklediğimiz özel aktiviteler, sadece Dubai’de deneyimleyebilme ayrıcalığı elde edeceğiniz pek çok farklı aktiviteyi içerisinde barındırır.

·        Safari: Dubai’ye yakın konumda bulunan Lehbab Çöllerinde safari yapılır. Jeep ile safari deneyimini ilk elden deneyimlemeden Dubai’den ayrılmayın.

·        Burj Khalifa’ya Çıkın: Dünya’nın en uzun binası unvanına sahip Burj Khalifa, sadece uzaktan bakılacak bir yapı değildir. Elinize gelen bu fırsatı değerlendirerek bina üzerinden Dubai şehrinin tamamına kuş bakışı göz atabilirsiniz.

·        Alışveriş Yapın: Dünya’nın en büyüğü unvanına sahip AVM’ye sahip Dubai’de alışveriş keyfi başkadır. Dünya’nın önde gelen tüm markalarına ait mağazaları bulabileceğiniz şehirde, dozunu kaçırmadan alışverişin keyfini çıkarın.

·        Kayak Yapın: Çöl ikliminin sıcaklığını iliklerinize kadar hissettirecek Dubai’de, kayak yapmanız için özel bir alan bulunur. Mall of Emirates içerisinde bulunan SKI Dubai isimli yapay kayak pisti ile en sıcak günlerde kayak yapmanın keyfini çıkarın.

Dubai’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahatiniz öncesinde Dubai hakkında bilgi almak pek çok açıdan sizi koruyacaktır. Dubai’deki tatiliniz için uyarılar bölümünde yer alan tüm uyarılar, tatilinizin tadını sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olması yanında planladığınız bütçede tatilinizi tamamlamanız için basit öneriler içerir. Dubai seyahatinde dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir:

·        Dubai seyahati öncesi vize almanız gereklidir.

·        Dubai para birimi dirhem olup döviz bürolarında yaygın olarak dolar ya da Euro çevirimi yapılmaktadır.

·        Genel itibari ile pahalı olan şehirde, alışveriş isteğinizi bastırmanız ve yemeklerde köşe başı restoranları tercih etmeniz, bütçe hedefinizi tutturmanız için yardımcı olacaktır.

·        Ülke sıcak olmasına karşın AVM’ler soğuktur. Yanınızda şal ya da ince hırka benzeri ısınma amaçlı kıyafet götürmeyi ihmal etmeyin.

·        Burj Khalifa için rezervasyon yaptırmak, istediğiniz saatte manzaranın tadını çıkarmanın yanında daha az ücret ödemenize yardımcı olur.

·        Metro biletleri çıkışlarda da basılmakta olup kullanmış olduğunuz bileti atmamanız gereklidir.

Dubai Vizesi

Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahipleri, Dubai vizesi almaları ardından gezilerini gerçekleştirebilir. En az 10 yıl geçerlilik süresine sahip olan pasaport ile başvuruların gerçekleştirildiği Dubai vizelerinde, Dubai Ankara Büyükelçiliği ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir.

Seyahat dönüş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerlilik süresinin istendiği pasaport haricinde, Dubai vize başvurularında 1 adet arka fonu beyaz Biyometrik fotoğraf ve vize başvuru formu talep edilmektedir. Başvurular şahsen bahsedilen iki noktaya gerçekleştirilebildiği gibi, Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Dubai seyahatlerinde 30 ve 90 günlük turistik vize alınabilmektedir. Bordo pasaport sahipleri için 24 saat, tek ve çok girişli olarak sunulan turistik vizelerde, Marina Vize aracılığı ile çok kısa sürelerde onaylatılabilmektedir. 120 ABD Doları’ndan başlayan fiyatlarla başvuru yapılabilen Dubai vizeleri için onay alma süresi 12 saat ile 10 iş günü arasında vize süresine göre değişebilmektedir.

Marina Vize ile hızlı Dubai vize onay süreci yaşamanın yanında, elden ve şahsi olarak belge teslimi ile süreç takibi yapmak zorunda kalmaktan kurtulabilirsiniz. Türkiye’nin her şehrinden başvuru kabul eden Marina Vize, kargo yolu ile vize başvuru evraklarını göndermeniz ardından başvuru sürecine geçmektedir. Oldukça kısa sürelerde Dubai vize onayı alabilen Marina Vize, onayı alınmış vizeyi kargo yolu ile en kısa sürede başvuru sahibine göndermektedir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.