Etiyopya Gezilecek Yerler

Etiyopya’da gezilecek yerler doğal güzellikler ağırlıklıdır. 1800’lü yılların sonlarında kısa bir süre Osmanlı hakimiyetine giren Harar şehrini sınırlarında barındıran Etiyopya, doğal güzellikleri ve kültürü ile tipik bir Afrika ülkesidir. Ekonomik şartların kötü olduğu ülkede, salgın hastalıklar nedeniyle ziyaretler öncesi aşı yapılması tavsiye edilir. Yaz aylarında yağışın bol olduğu Etiyopya’da seyahatler için en iyi aylar Kasım – Şubat dönemi olarak aktarılır. Ülkenin mutfağında yer alan yerel lezzetler ise ziyaretinizde beğeninizi kazanmayı başaracaktır.

Etiyopya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Etiyopya başkenti Addis Ababa gezilecek yerler, ülkenin tarihi güzellikleri açısından zengin şehirlerin başında gelir. Dini yapıların ön planda olduğu Etiyopya’daki tarihi mekanlar, Ortodoks Hristiyanlığı bakımından önemli yapılardan oluşur. Afrika halkının geçmişine ait kalıntıların da yer aldığı ülkede, turistik öneme sahip tarihi yapılar ilgi çekicidir.

·        St. George Katedrali: Başkent Addis Ababa’da yer alan Ortodoks Katedrali, 1896 yılında inşa edildi. Farklı mimarisi ile ziyaretçilerin ilgisini çeken katedral, başkentin en önemli dini yapıları arasında gösteriliyor.

·        Debre Birhan Selassie: 17. yüzyılda inşa edilen dini merkez, duvarlarında yer alan figürler ile dikkat çekiyor. Etiyopya’nın turistik öneme sahip dini tesislerinin başında gelen yapı, haftanın her günü ziyaretçi kabul ediyor.

·        Kraliçe Sheba Sarayı: Tarihi 7. yüzyıla dayanan sarayın günümüze kalıntıları ulaşabilmiş. Yıkılmış olan sarayın kalıntıları ise günümüzde ziyaretçilerin yoğun ilgisini ile karşılaşıyor.

·        Harar: Etiyopya’nın tarihi öneme sahip şehri Harar, İslamiyet açısından da kutsal mekanlar arasında yer alır. Şehrin sınırlarında 110 cami bulunması, Harar’ın “İslam’ın dördüncü kutsal şehri” olarak anılmasına yol açar. 1800’lü yıllarda Osmanlı hakimiyetine giren bu şehirde, geçmişin izlerini takip edebilirsiniz.

Etiyopya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Etiyopya hakkında bilgi edinmenize katkı sağlayacak modern yapılar, ülkenin geçmişte yaşadığı acıların anılarını günümüze taşır. Ülkenin tarihi yanında Afrika kıtasının tarihine ışık tutan eserlere ev sahipliği yapan Etiyopya’daki modern mekanlar, başkent yanında ülkenin farklı şehirlerinde kümelenmiştir.

·        Obelix of Axum: 24 metre yükseliğe sahip dikilitaş, Aksum bölgesine 2009 yılında inşa edildi. Haftanın her günü ve günün her saati dikilitaşa ziyaret gerçekleştirilebilir.

·        Red Terror Martyrs Memorial Museum: Ülkede Diktatör Mengistu Haile Mariam döneminde gerçekleştirilen katliamın acı hatırasını hatırlatmak üzere inşa edilen müze, haftanın her günü ziyaretçi kabul ediyor. Kızıl Terör adı verilen katliamda hayatını kaybeden 400 bin kişinin anısına yapılan müzede, o döneme ait belgeler, fotoğraflar ve metinler paylaşılıyor.

·        Etiyopya Ulusal Müzesi: Afrika kıtasında yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği müze, ülke kültürü yanında tüm Afrika kültürü hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Etiyopya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Etiyopya’da yaşam sebebi ile ülkede doğa güzellikler korunmayı başarmıştır. Ülkede çok sayıda milli park yer alır. Afrika belgesellerinin çekildiği Etiyopya’daki doğa harikaları, doğal yaşamın izlerini ziyaretçilerine yansıtmayı başarır.

·        Simien Mountains National Park: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan milli park, enfes manzarayı ziyaretçilerine sunuyor. Sahip olduğu yürüyüş yolları ile milli park, doğa sporları için uygun koşullara sahiptir.

·        Awash Natioanl Park: 1966 yılında kurulan milli park, sık ormanları ve geniş otlakları ile yeşilin huzurunu ziyaretçilerine sunuyor. Vahşi yaşamın büyüleyiciliğini sunan park, ülkenin önemli doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

·        Danakil Depresyonu: Tuz çıkarımının yapıldığı bu böğle, sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Danakil Çölü’nde yer alıyor. Farklı görünümü ile bu oluşum, ilginç doğal güzellikler arasında yerini alıyor.

Etiyopya’nın Meşhur Yemekleri

Etiyopya mutfağı özgün lezzetlerin yanında tanıdık tatlardan oluşur. Etiyopya’nın geleneksel yemekleri damak tadınıza hitap edecek ve seyahatiniz sırasında besin ihtiyacınızı karşılamayı başaracaktır.

·        Watt: Etiyopya’ya özgü güveç türü olan Watt, kırmızı et ve sebze kullanılarak yapılır. Servisi ise İnjera adı verilen ve görünümü krepi andıran yumuşak bir ekmek türü ile yapılır.

·        Dulet: Karaciğer ile yapılan bu yemek türü, tavada baharatlar ile hazırlanır. İçerisine biber ve soğan da doğranan yemek türünün hazırlanışı, tantuniye benzer.

·        Tere Sega: Suşinin farklı yorumlanması olarak karşımıza çıkan Tere Sega, çiğ kuşbaşı et ve baharatlar ile sunulan geleneksel bir yemek türüdür.

·        Kolo: Çok sayıda tahıl seçeneğinin kavrularak hazırlandığı bu atıştırmalık, ülkenin sevilen sokak lezzetleri başında gelir.

Etiyopya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Etiyopya doğal güzellikleri ile görülmesi gerekli Afrika ülkeleri başında gelir. Etiyopya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi sadece kıtaya özgü pek çok yöresel güzelliği içerisinde barındırır. Listede yer alan aktiviteleri gerçekleştirerek, tatilinizin maksimum verimde tamamlayabilirsiniz.

·        Vahşi Hayatı Gözlemleyin: İçerisinde çok sayıda milli parkın bulunduğu Etiyopya’da, vahşi hayatı kendi doğasında gözlemleyebilirsiniz. Afrika kıtasına özgü bitki ve hayvan türlerini keşfetmeden, Etiyopya’dan ayrılmayın.

·        Alışveriş Yapın: Yerel pazarlar ve küçük dükkanlarda satılan hediyelik eşyalar ve yerel kıyafetler, gezinizin bir anısı olarak yıllarca saklanacak.

·        Doğa Yürüyüşü Yapın: Ülkede doğal güzellikler ve temiz hava, doğa sporlarına elverişli şartları ziyaretçilerine sunuyor.

·        Safari: Milli parkların yer aldığı ülkede, safariye katılarak vahşi hayata farklı bir açıdan yaklaşabilirsiniz. Etiyopya safari turlarına katılmadan, ülkeden ayrılmayı düşünmeyin.

Etiyopya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Etiyopya seyahati öncesi ve esnasında, bölge hakkında edineceğiniz bilgiler eşliğinde tatilinizi verimli değerlendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse salgın hastalıkların ülkede sık görülmesi, Etiyopya aşı yaptırma zorunluluğunu ortaya koyar. Etiyopya’daki tatiliniz için uyarılar şöyledir:

·        Etiyopya seyahati öncesi vize başvurusunda bulunun.

·        Bölgede hakim olan Muson yağmurları nedeniyle seyahatleriniz için Kasım – Şubat dönemini tercih edin.

·        Sarıhumma aşısı başta olmak üzere Tifo, Kuduz, Hepatit B ve Meningokok menenjit aşısı yaptırın.

·        Ülkede ekonomik koşulların iyi olmaması nedeniyle dilencilik yaygındır. Karşılaşacağınız bu manzara karşısında şaşırmayın.

Etiyopya Vizesi

Etiyopya’ya ziyaret gerçekleştirecek tüm Türk vatandaşları, Etiyopya vizesi uygulamasına tabidir. Vize başvurularında Etiyopya Ankara Büyükelçiliği yetkilidir. Büyükelçilik üzerinden yapılacak başvurular, başvuru sahibi ve onun adına süreci yönetecek yetkili acenteler üzerinden gerçekleştirilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Etiyopya Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Sizin adınıza vize başvurusu gerçekleştiren Marina Vize, sürecin tüm aşamalarını Büyükelçiliğe gitmenize gerek bırakmadan tamamlamaktadır. Marina Vize aracılığı ile başlatılan Etiyopya vize başvuruları, yaklaşık 3 – 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Etiyopya vize başvurularında pasaport gereklidir. En az 2 adet boş sayfanın bulunması gereken pasaportun, son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenir. Ayrıca pasaport geçerlilik tarihi, vize bitiş tarihi itibari ile en az 90 günlük süreyi kapsamalıdır. Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderilebilecek olan gerekli evraklar ise, pasaportla birlikte şu belgelerden oluşur:

·        Pasaport fotokopisi,

·        Kimlik fotokopisi,

·        2 adet 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf,

·        Etiyopya vize başvuru formu,

·        Etiyopya seyahatinde kullanılacak olan ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·        Konfirmeli ve otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış konaklama rezervasyon çıktısı,

·        Çalışılan şirketin antetli kağıdına Etiyopya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan dilekçe.

Yukarıda verilen evraklar, Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderilebilir. Evrakların teslimi ile başlayan vize süreci için talep edilen ücret 140 – 180 ABD Doları arasında değişir. Onayı alınan vize ise Marina Vize tarafından adresinizden kargo yolu ile tarafınıza teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.