Fildişi Sahili Gezilecek Yerler

Fildişi Sahili’nde gezilecek yerler doğal güzelliği ziyaretçileri büyüleyen mekanlardan oluşur. Afrika ülkeleri arasında en pahalı ülkeler listesinin ilk sıralarında yer alan ülke, geniş milli parkları ile doğaseverlerin uğrak noktasıdır. Deniz ürünleri ağırlıklı mutfağı ve cana yakın insanları ile tatilinizde herhangi bir olumsuzluk yaşamayacağınız Fildişi Sahili, tipik Afrika iklimine sahiptir. Yaz aylarında bol yağış alan bölgede, Ağustos ayı ile birlikte hava sıcaklıkları yükselmeye başlar.

Fildişi Sahili’nde Gezilecek Tarihi Yerler

Fildişi Sahili tarihi eser bakımından diğer Afrika ülkelerine göre nispeten geri kalmıştır. Tamamı UNESCO koruması altında olan Grand – Bassam ise, Fildişi Sahili’ndeki tarihi mekanlar içinde en popüler ve turistik öneme sahip olanıdır.

·        Grand – Bassam: Ülkenin ilk başkenti olan Grand – Bassam, tamamen UNESCO koruması altında bulunan ender şehirler arasında yer alır. Etkileyici tarihi mirasa ev sahipliği yapan şehir, El Kaide terör saldırısı sonrası Amerikan ve Fransız askerlerince koruma altına alınmıştır.

·        St. Paul Katedrali: Afrika’nın en büyük ikinci kilisesi unvanını taşıyan katedral, 1985 yılında ziyarete açıldı. Başkent Abidjan’da yer alan katedral, zarif mimarisi ve yöreye özgü figürleri ile başkentte gezilmesi gerekli önemli dini yerler arasında yer alır.

Fildişi Sahili’nde Gezilecek Modern Mekanlar

Abidjan gezilecek yerler ülkenin modern mekanlarıdır. Fildişi Sahili’ndeki modern mekanlar farklı ihtiyaçlarınıza karşılık gelecek yapılardan, ülke kültürünü tanımanıza yardımcı olacak müzelere kadar çok sayıda seçenek içerir.

·        Musee de Civilisations de Cote d’Ivoire: Başkent Abidjan’da bulunan ulusal müze, ülkenin kültürel ve geleneksel dokusunu en iyi yansıtan mekanlar arasında yer alır. Ahşap heykeller, el yapımı maskeler ve fildişi eşyalar müzede sergilenirken, ülke kültürünü yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz.

·        Basilica of Our Lady of Peace: 30 bin metrekare alan inşa edilen bazilika, aynı anda 18 bin kişiyi ağırlayabilen bir yapıdır. Ülkenin tartışmasız en görkemli yapısı olan bazilika, 158 metre yüksekliği ve muhteşem mimarisi ile görülmesi gerekli önemli yapılar başında gelir.

·        Playce Alışveriş Merkezi: Başkent Abidjan’ın en büyük iki alışveriş merkezinden birisi olan Playce, son günlerde popülerliğini artırmaktadır. Şık restoranlar ve kafeleri ile Playce Alışveriş Merkezi’nde verimli vakit geçirebilirsiniz.

Fildişi Sahili’nde Gezilecek Doğal Güzellikler

Fil Dişi Sahili ziyaretçilerine, doğasının korunduğu çok sayıda doğal güzellik sunar. Fildişi Sahili’ndeki doğa harikaları ulusal parklardan oluşur.

·        Comoe Milli Parkı: 11 bin 500 kilometrekare alana kurulu olan milli park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Afrika’nın en büyük koruma alanı unvanını elinde bulunduran milli park, doğal güzelliği ve vahşi hayvan çeşitliliği ile ülkenin en gözde doğal güzellikleri arasında yer alır.

·        Bancı National Park: Yeşil ağaçları ile başkent Abidjan yakınlarında bulunan park, şehir merkezi yakınlarında yer alan önemli doğal güzellikler başında gelir. Park içerisinde ülkede yer alan tüm bitki türlerinin örneklerine rastlamak mümkündür.

·        Abokouamekro Game Reserve: 1993 yılında 21 bin hektarlık alan üzerinde açılan bölge, yeşilin her tonunu bünyesinde barındırır. Zürafa, gergedan ve su aygırları gibi kıtaya özgü hayvanların doğal ortamında gözlemlenebileceği alan, ülkenin önemli turistik bölgeleri arasında gösterilebilir.

·        Tai Milli Parkı: Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan milli park, 3 bin 300 kilometre kare alana sahiptir. Büyüleyici güzelliği ve ender hayvanların gözlemlenebildiği park, ülkenin önemli doğal güzelliklerinin başında gelir.

·        Assagny Ulusal Parkı: Doğa yürüyüşlerinde en çok tercih edilen adresler arasında yer alan ulusal park, farklı kuş türleri ve ülkenin sahip olduğu tüm bitki çeşitlerine ev sahipliği yapıyor.

Fildişi Sahili’nin Meşhur Yemekleri

Fildişi Sahili yemekleri Afrika kıtasına özel lezzetleri barındırmanın yanında deniz ürünleri bakımından zengin çeşitliliğe sahiptir. Okyanus ülkesi olan Fildişi Sahili, et ve pirincin kullanıldığı çok sayıda Fildişi Sahili’nin geleneksel yemekleri için alternatif lezzetleri sizlere sunmayı başarır.

·        Garba: Afrika’ya özgü pişirme yöntemi ile hazırlanan Garba, bir balık yemeğidir. Soğan, limon ve sebzeler ile birlikte hazırlanan bu kızartma yemeği, balık eti yerine tavuk eti kullanılan seçeneklere de sahiptir.

·        Attieke: Lapa haldeki pirinçle yapılan bu pilav türü, tek başına servis edilmez. Et yemekleri ile birlikte servis edilen bu pilavın lapa olması, tadına bakmaktan sizi alıkoymasın.

·        Kedjenou: Domates, soğan ve tavuk eti ile hazırlanan bu sulu yemek, yöreye özgü güveç türüdür. Toprak güveçte pişirilen bu yemek türü, damak tadınıza hitap etmeyi başaracak.

·        Foutou: Kahvaltı ve ara öğünlerde yerel halk tarafından severek tüketilen bu atıştırmalık, muz ve un kullanılarak yapılır. Fırında hazırlanan bu lezzeti deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Fildişi Sahili’ne Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Abidjan – Fildişi Sahili başkenti olmanın yanında, ülkenin önemli turizm merkezleri başında gelir. Fildişi Sahili’nde yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde başkentte yer alan çok sayıda etkinlik bulunur.

·        Başkent Abidjan Manzarasını İzleyin: Başkent Abidjan’da bulunan St. Paul Katedrali, mimari güzelliği yanında şehrin manzarasının en güzel gözlemlenebildiği bölgedir. Katedralde bulunan kuleye çıkarak panaromik Abidjan manzarasının keyfini çıkarın.

·        HASH Etkinliğine Katılın: Cumartesi günü öğleden sonraları düzenlenen HASH etkinliği, bir dür doğa yürüyüşü etkinliğidir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin katıldığı bu macera yürüyüşüne katılarak, farklı kültürden çok sayıda insanı tanıma şansı bulabilirsiniz.

·        Vahşi Yaşamı Gözleyin: Çok sayıda ulusal parkın yer aldığı Fildişi Sahili, Afrika kıtasına özgü yabani hayvanların doğal ortamında gözlemlenebileceği ülkelerin başında gelir. Zürafa, leopar, gergedan ve daha pek çok Afrika hayvanı ile ender bitki türlerini yakından görme şansını kaçırmayın.

Fildişi Sahili’ndeki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fildişi Sahili’nde yaşam alışık olmadığınız ayrıntılar içerir. Seyahatinizde yabancılık çekmemeniz için takip etmeniz gereken Fildişi Sahili’ndeki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·        Seyahatiniz öncesi Fildişi vizesi almanız gereklidir.

·        Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanın yanında Sarı Humma aşısı yaptırmanız gereklidir.

·        Fiyatların Afrika geneline göre pahalı olduğu ülkede, alışveriş öncesi sıkı pazarlık yapmanız gerekir.

·        Bankalar ve döviz büroları başkent Abidja’da bulunur. Döviz bozdurmanız gerektiğinde, başkente gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Fildişi Sahili Vizesi

Fildişi Sahili’ne turistik, ticari ya da eğitim amacıyla seyahat edecek Türk vatandaşları, Fildişi Sahili vizesi uygulamasına tabi tutulur. Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirilen vize başvuru işlemleri, belgelerin eksiksiz tamamlanması ve sürecin yakından takip edilmesi ile kısa sürede onaylanır. Doğrudan Ankara’da bulunan Büyükelçiliğe başvuruda bulunabileceğiniz gibi, Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş acenteler üzerinden vize başvurunuzu iletebilirsiniz.

Marina Vize Başvuru Merkezi sizin adınıza Fildişi Sahili vize başvurusunu gerçekleştirebilecek yetkili acentedir. Evrakların teslimi ve sürecin takibini profesyonel ekipleri ile gerçekleştiren Marina Vize, en kısa sürede onaylı Fildişi Sahili vizesini adresinizden size ulaştırır. Sürecin hiçbir aşamasında Büyükelçiliğe gelmeniz gerekmeden, Türkiye’nin herhangi biri ilinden vize başvurularınız için Marina Vize’yi tercih edebilirsiniz.

Fildişi Sahili vizesine başvuruda bulunacak adayların, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olması gereklidir. Mevcut pasaportlar için istenen özellikler şu şekilde sıralanmıştır:

·        Son 10 yıl içerisinde alınmış olması,

·        En az 2 adet boş sayfasının bulunması,

·        Vize bitiş tarihini takip eden 6 aylık süre boyunca geçerliliğini koruması.

Yukarıda nitelikleri özetlenen pasaportla birlikte vize başvuruları için kimlik, seyahat, konaklama ve diğer bilgileri gösterir evrakların tamamlanması gereklidir. Kargo yolu ile vize başvurusunda kullanılmak üzere Marina Vize’ye iletebileceğiniz Fildişi Sahili vize başvuru evrakları şunlardır:

·        Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·        Ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·        Konaklama tesislerine ait konfirmeli ve otel görevlisince imzalanmış ve kaşelenmiş rezervasyon çıktısı,

·        Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırıldığını gösterir belgeler,

·        Uluslararası aşı kartı.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.