Gabon Gezilecek Yerler

Gabon’da gezilecek yerler tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak seçeneklere sahiptir. Büyüleyici doğası ve zengin tarihi ile Gabon, Afrika’nın popüler turistik ülkeleri başında gelir. Çok sayıda milli parkı ve sayısız tarihi yapısı ile başkent Libreville dışında farklı turistik şehirlere sahip ülke, zengin mutfağa sahiptir. Seyahatinizi Ekim ve sonrasına ayarlamanız halinde, ekvatoral iklimin olumsuz etkisinden sıyrılarak ülke güzelliklerini keşfetmek için tüm şartları lehinize ayarlayabilirsiniz.

Gabon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Gabon dini yapıları yanında on milyonlarca yıllık geçmişe sahip tarihi dokuya sahiptir. UNESCO koruması altında yer alan Gabon’daki tarihi mekanlar, ülkenin popüler kültürel miraslarıdır.

·         Lastoursville Mağaraları: 90 kilometre genişliğe sahip bölgede toplam 35 mağara bulunur. 50 milyon yıllık geçmişe sahip olan mağaralar, UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’nde yer alır. 7000 yıllık insan ritüellerinde kullanılan mağaralar, Afrika tarihinde önemli yere sahiptir.

·         Rock Art: Ogooue Vadisi’nde yer alan kaya oymaları, insanlığın karanlık dönemlerine ışık tutar. İnsanlık tarihine ilgi duyan herkesin ziyaret listesinde yer alan bölgede, 1000’i aşkın keşfedilen çizim bulunmaktadır.

·         St. Marie Katedrali: 1958 yılında inşa edilen katedral, ülkeye ulaşan ilk Hristiyanlarca inşa edilmiştir. Farklı mimarisi ile görülmesi gereken katedral, Gabon dini inanışı hakkında fikir edinebileceğiniz tarihi yapılar başında gelir.

·         St. Michel Kilisesi: Başkent Libreville’de yer alan kilise, başkentin önemli dini yapıları arasında yer alır. Ahşap oyması sütunları ile etkileyici bir güzelliğe sahip kilise, içerisinde bulunan sanat eserleri ile Afrika kültürünü yansıtır.

Gabon’da Gezilecek Modern Mekanlar

Gabon ekonomisi Afrika ülkelerinin geneline nazaran iyi durumdadır. Gabon’daki modern mekanlar listesinde yer alan farklı yapılar, ülke ekonomisi ve kültürü hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz mekanlardan oluşur.

·         Ulusal Sanat ve Gelenekler Müzesi: Gabon’da yaşamış kabilelere ait koleksiyonların yer aldığı müze, Gabon geleneklerini tanımak için doğru adrestir. Sergilenen farklı koleksiyonlar yanında düzenlenen kültürel etkinlikler, Afrika kültürünü size yaşatmayı başaracak.

·         Hassane Cami: 1983 yılında açılan cami, modern mimarisi ile ülkenin önemli İslam eserleri arasında yer alır. Etkileyici motifleri ve Mekke’yi gösteren lazer ışığı ile farklı bir tarza sahip caminin 100 binden kişiyi aynı anda ibadet etme şansı sunduğu bilinmektedir.

·         Palais Presidentiel: 1970’li yıllarda yapılan başkanlık binası, başkent Libreville’de yer alır. Dönemin başkanı Bongo tarafından yaptırılan bina, etkileyici mimarisi ve terasında sunduğu manzarası ile ülkenin sevilen güzellikleridir.

Gabon’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Gabon’da yer alan 13 milli park yanında, okyanusun serin sularına sizi kavuşturan sahilleri ve plajları, ülkenin önemli doğa harikalarını oluşturuyor. El değmemiş doğası ile Gabon’daki doğa harikaları, seyahat planınızda özel bir yeri hak ediyor.

·         Lope Milli Parkı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan milli park, 15 bin yıllık çimen savanaları ile etkileyici güzelliklere sahiptir. 2007 yılından bu yana UNESCO koruması altında olan bölgede doğa yürüyüşü yaparak ender güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

·         Santa Clara Plajı: Serin okyanus suları ile ülke sıcaklığını hissettirmeyen Santa Clara Plajı, ince kumları ile yüzmek için ideal adreslerdendir. Sık ormanları ile temiz havaya sahip olan plajda, berrak okyanus suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

·         Loango Ulusal Park: 1550 kilometrekare alanda kurulu olan milli park, 2002 yılında kuruldu. Vahşi hayvan türleri ve sık ormanları ile dikkat çeken parkta, düzenlenen Safari turlarına katılarak farklı deniz ve kara hayvanlarını gözlemleyebilirsiniz.

Gabon’un Meşhur Yemekleri

Gabon’da ne yenir sorusuna sayısız lezzetli içerikle yanıt veren ülke, geleneksel yemekleri ile size lezzetli seçenekler sunuyor. Gabon’un geleneksel yemekleri et ve balık ağırlıklı hazırlanırken, kullanılan baharatlar ve özel pişirme yöntemleri ile damak tadınızı fethetmeye hazırlanıyor.

·         Brochette: Şiş kebap türü olan Brochette, ülkede yaygın olarak tüketilen bir yemek türüdür. Et, kabak, domates ve farklı sebzeler ile hazırlanan şişin ülkeye özgü Chili sosu ile tatlandırıldığı bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederiz.

·         Tavuk Sandviç: Dönerek pişirilen tavukların kullanıldığı sandviçler, ülkede tatmaktan keyif alacağınız lezzetlerin başında gelir. Avokado eklenerek hazırlanan bu özgün lezzeti denemekten pişman olmayacaksınız.

·         Balık: Yemeklerinde levrek başta olmak üzere farklı balık türlerine yer veren Gabonlular, Chili sosu ile tatlandırdıkları çok sayıda eşsiz balık yemeği seçeneğine sahiptir. Garnitür olarak muz kızartmasının kullanıldığı balık yemekleri ile damak zevkinizi hoşnut edecek çok sayıda seçeneğe Gabon’da ulaşabileceksiniz.

·         Nyembwe: Tavuk etiyle yapılan bu yemek, hazırlanış tarzı ile tavuk soteye benzetilebilir. Kemiksiz tavuk eti ile yapılan yemekte soğan, sarımsak ve palmiye yağı kullanılır.

Gabon’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Gabon gece hayatı keyifli vakit geçirmenizi garanti ederken, ülkede yapabileceğiniz farklı aktiviteler ile tatilinizin verimini artırabilirsiniz. Gabon’da yapmadan dönmemeniz gerekenler ülkenin ve kültürünün keşfi açısından önemli etkinlikler içerir.

·         Safari: Gabon’da yer alan milli parklar, Safari meraklılarına keyifli saatler sunar. Ülkenin el değmemiş tabiatını yaşama fırsatı bulacağınız bu etkinlikte, farklı hayvan türlerini doğal yaşamında gözlemleyebilirsiniz.

·         Ulusal Parkları Gezin: Gabon’da 13 adet milli park bulunur. UNESCO koruması altında yer alan bu alanlarda, tarihi milyon yıl öncesine dayanan bakir bitki örtüleri yer alır. Milli parklarda doğa yürüyüşü yaparak endemik bitki türlerinin güzelliğini keşfedebilirsiniz.

·         El Sanatlarını İnceleyin: Gabon’da yer alan Ulusal Sanat ve Gelenekler Müzesi’nde, ülke halkının yaptığı el işi sanat eserlerini inceleyebilirsiniz. Gabon’da sanat hakkında detaylı bilgi sunan müzede, ülke halkının geleneklerini öğrenebilirsiniz.

·         Tekne Turu: Ülkede düzenlenen tekne turları, doğal güzellikleri doyasıya yaşamak için fırsattır. Gezinizde kiralanan tekneler ile ülkenin nehirlerinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Gabon’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gabon’da yaşam koşulları seyahat öncesi hazırlıklarınızı etkileyecektir. Seyahat öncesinde dikkate almanız gereken Gabon’daki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·         Gabon’a vize alınarak seyahate çıkılması gereklidir.

·         Ekvatoral iklimin hakim olduğu ülkede her mevsim sıcaklıklar yüksekken, Mart- Eylül döneminde yağışlar yaygındır.

·         Konaklamak için başkent Libreville’de yer alan konaklama seçeneklerini tercih edin.

·         Ülke halkı genel itibari ile misafirperver olup, ırkçı söylemler ile onları kızdırmamaya özen gösterin.

Gabon Vizesi

Gabon seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının, seyahat öncesinde Gabon vizesi almaları gereklidir. Gabon Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilebilen vize başvuruları, gerekli evrakların teslimi ve vize ücretinin ödenmesi ile başlar. Sürecin yakından takip edilmesi ile onay süreci hızlandırılabilir.

Gabon Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize Başvuru Merkezi, Türkiye’nin her ilinden vize başvurusunda bulunmak isteyenlere profesyonel hizmet sunar. Gerekli evrakların kargo ile teslim edilebileceği Marina Vize acentesinde, ödenen Gabon vize ücreti ardından süreç başlar ve en geç 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Onaylanan Gabon vizesini almak için ikamet ettiğiniz adresinizde bulunmanız yeterlidir.

Gabon’a vize almak için aranan ilk belge, son 10 yıl içerisinde alınmış olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportudur. Vizenin pasaporta işlenmesi sebebi ile en az 2 adet boş sayfa talep edilirken, vize bitiş tarihinden sonraki 6 aylık süre boyunca pasaport geçerliliğinin devam etmesi gereklidir. Tarife uymayan pasaport başvuruda kabul edilmezken, pasaportun yanında şu evraklar Gabon’a vizeye başvurmak için gereklidir:

·         Pasaport ve önlü – arkalı çekilmiş fotokopisi,

·         2 adet Biyometrik fotoğraf (Beyaz arka fon üzerine çekilmiş ve 35x45 mm ebatlarda),

·         Kimlik fotokopisi (Renkli ve başvuru sahibinin fotoğrafı seçilebilir),

·         Gabon vizesi başvuru formu,

·         Ulaşım aracına ait rezervasyon ya da biletler,

·         Konaklama rezervasyonları (Otel görevlisince kaşelenmiş ve imzalanmış).

Yukarıdaki evrakları Marina Vize’ye kargo ile göndermeniz ve 180 Euro Gabon vize ücreti ödemeniz halinde vize başvuru süreciniz başlar. Konsolosluk yoğunluğuna bağlı olarak en geç 7 iş gününde onaylanan vizeniz ise adresinizden tarafınıza teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.