Gine Gezilecek Yerler

Gine’de gezilecek yerler ziyaretçilerin programlarının dolu dolu geçmesini sağlar. Ülkede yer alan zengin doğal güzellikler, kıtanın tüm güzelliğini gözler önüne serer. Dünya’nın en eski yerleşimlerine ait tarihi kalıntıların yer aldığı ülkede, farklı mimari özelliklere sahip dini ve kültürel tesisler görülmeye değerdir. Mutfağının da Afrika’ya özgü lezzetler taşıdığı ülke, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle ziyaretçilerin bazı şartları taşımalarını zorunlu kılar.

Gine’de Gezilecek Tarihi Yerler

Gine dini yapıları, ülkede yer alan tarihi mirasın temelini oluşturur. Gine’deki tarihi mekanlar cami ve katedraller yanında, eski yerleşimlere ait kalıntılardan oluşur.

·         Aziz Marie Katedrali: Başkentte yaşayan Hristiyan nüfusa hizmet eden tarihi dini yapı, 1928 yılında inşa edilmeye başladı. Büyüleyici mimarisi ve her Pazar günü düzenlenen sabah ayini ile katedral, ülkenin görülmesi gerekli yapıları arasındadır.

·         Cimetiere de Boulbinet: Fransız sömürge dönemine ait mezarlık, ülkenin bağımsızlık dönemi öncesine ait önemli noktaları arasındadır. Mezarlık günümüzde Hristiyanlarca kullanılırken, ziyarete açıktır.

·         Kankan: Kankan bölgesi, 200 bin nüfusa ev sahipliği yapar. Ülkenin doğusunda bulunan bölge Gine’nin en büyük üçüncü şehri olması yanında çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapar.

Gine’de Gezilecek Modern Mekanlar

Gine’de başkent bölgesinde yoğunlaşan Gine’deki modern mekanlar, ülkenin sanatsal ve kültürel zenginliğinin sergilendiği alanlardan oluşur. Ülke kültürünü yakından takip edebileceğiniz bu mekanlar, Fransız sömürgesi dönemini de tüm gerçekliği ile sizlere yaşatır.

·         Gine Ulusal Müzesi: Gine başkenti Conakry’de yer alan müze, 1960 yılında inşa edildi. Gine geleneksel eserlerinin sergilendiği müzede, Fransız sömürgesi dönemine ait çok sayıda eşya ve ülke tarihine ışık tutan antik nesneler sergileniyor.

·         Center d’Art Acrobatique Keita Fodeba: Afrika’ya özgü dans ve akrobasi gösterilerinin düzenlendiği alan, ülke gençlerinin Amerika’ya giriş kapısıdır. Düzenlenen organizasyonlarda başarısını gösteren gençler, Amerika’ya gidebilir. Alanda yapılan gösteriler yanında provaları izleme şansı elde edebilirsiniz.

·         Başkanlık Sarayı: Başkent Conakry’de yer alan saray, ülkenin sembol yapıları arasında yer alır. Turistik öneme sahip olan saray, başkentin görülmesi gereken güzellikleri arasında yerini alır.

Gine’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Gine doğal güzellikleri bakımından zengin bir ülkedir. Gine’deki doğa harikaları eşsiz manzara yanında doğa sporu tutkunları için imkanlar sunar. UNESCO koruması altında olan özel bölgelerin de yer aldığı ülkede, Afrika kıtasına özgü bitki ve hayvan türlerini doğal ortamında gözlemleyebilirsiniz.

·         Nimba Dağı: Büyüleyici doğaya sahip dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Yasaklı Doğa Siti bölgesi ile doğa yürüyüşlerinin ülkedeki vazgeçilmez rotası oluyor. Toplam 17 bin 540 hektarlık alan üzerine kurulu sit bölgesinin 5 bin hektarlık bölümü ise komşu Fildişi Sahili’nde yer alıyor.

·         Soumba Şelaleleri: Berrak suların düşüşü ile oluşan Soumba Şelaleleri, ülkenin en huzur verici doğal güzellikleri arasında yer alır. Fotoğraf makinenize çok iş düşecek olan bölgede, temiz hava ve şahane manzara sizleri bekliyor.

·         Atoll Adaları: Başkent Conakry’de yer alan adalar, ülkenin turistik doğal güzellikleri başında gelir. Başkentin uğrak noktası olan adalar, doğa ile baş başa uzun saatlerin geçirilebileceği bölgeler arasındadır.

·         Fouta Djallon: 1515 metre yüksekliğe sahip dağ, ülkenin çok sayıda doğal güzelliğini barındırır. Enfes manzarası ile büyüleyici güzelliklere sahip Fouta Djallon, adrenalin tutkunlarının da Gine’deki uğrak noktasıdır.

Gine’nin Meşhur Yemekleri

Gine’de yemekler Afrika mutfağının sevilen lezzetleri ile ziyaretçilere güzel seçenekler oluşturur. Gine’nin geleneksel yemekleri pirinç, sığır eti ve deniz ürünleri ile yapılmış ve deneyimlemekten keyif duyulacak çok sayıda benzersiz lezzeti sizlere sunar.

·         Yer Fıstığı Çorbası: Yer fıstığı ile hazırlanan çorba, Gine’nin sevilen lezzetleri başında gelir. Afrika ülkelerinin birkaçında yer alan bu çorba türü, damak tadınıza hitap etmeyi başaracaktır.

·         Gine Pilavı: Et yemekleri yanında servis edilmenin yanında tek başına menü olarak da besleyici değerlere sahip olan Gine Pilavı, sığır eti ve pirinç ile yapılır. Pilav içerisinde biber ve farklı sebze türleri kullanılabilir.

·         Yassa Chicken: Tavuk etinin domates ve soğan ile soslanarak lezzetlendiği bu tavuk yemeği, Jollof pilavı ile birlikte servis edilir.

·         Deniz Ürünleri: Gine’de deniz ürünleri mutfağın önemli bir kısmını oluşturur. Garnitür ve soslar ile servis edilen balık ızgarası, ülkenin tercih edilebilecek en lezzetli seçeneklerini oluşturur.

·         Muz Kızartması: Kıtanın geleneksel lezzetleri arasında gelen muz kızartması, ülkede sevilen bir garnitür türü olarak bolca tüketilir.

Gine’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Gine’de yaşam Afrika kültürünün canlılığını yansıtır. Gine’de yapmadan dönmemeniz gerekenler ile ülke insanını yakından tanıyarak ilgi çekici Afrika kültürü hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

·         Geleneksel Pazarda Alışveriş: Şehre gelen yabancıların uğrak noktası haline gelen Madina Market, geleneksel Pazar kültürünün yaşatıldığı ve ülkeye özgü hediyelik eşyaların satın alınabileceği önemli bir alandır. Gine’nin en popüler pazarında alışveriş yapmadan gezinizi sonlandırmayın!

·         Akrobasi Provalarını İzleyin: Gine’de yer alan akrobasi merkezinde düzenlenen gösteriler, ülkenin ilginç yanını sizlere tanıtır. Düzenlenen gösterilere ait provaların da seyredilebileceği bölgede, Gine halkının gösterilerini izleme şansını kaçırmayın.

·         Trekking: Gine doğal güzelliklerinde trekking yapmak doğa sporcuları için popülerdir. Temiz hava ve bitki çeşitliliği eklenince, Gine gezinizden trekking yapmadan dönmenizin çok şey kaçırmanıza yol açacağını düşünebilirsiniz.

Gine’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gine ekonomisi yerel halkın elektrik, su ve sağlık hizmetlerinden yararlanamamasına sebep olur. Gine’deki tatiliniz için uyarılar seyahatiniz süresince nelerden uzak durmanız gerektiğini özetler. Tatilinizde dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

·         Gine seyahati öncesi vize alınmalıdır.

·         Ülkeye seyahat öncesi Sarıhumma ve Sıtma aşısı vurulmalıdır.

·         Ülkede AIDS yaygın bir bulaşıcı hastalıktır.

·         Taksi ile ulaşım ucuz ve rahat etmenizi sağlayacak bir tercihtir.

·         Tokalaşma, yemek yeme, alışverişte para verme, vb. işlemlerde sağ el kullanılmalıdır.

Gine Vizesi

Gine Cumhuriyeti ile yapılan ikili anlaşma gereği, Türk vatandaşlarının Gine seyahati öncesi Gine vizesi almaları gereklidir. Gine vize başvurularında yetkili kuruluş Gine İstanbul Fahri Konsolosluğu’dur. Fahri Konsolosluğa gerekli evraklar ile yapılan vize başvuruları, değerlendirilme sürecine tabi tutulmaktadır.

Doğrudan Fahri Konsolosluk yerine Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden Gine’ye vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’nin herhangi bir noktasından yapılacak başvuruları kabul eden Marina Vize, Gine Fahri Konsolosluğu yetkili acentesidir. Sizin adınıza başvuru sürecini yöneten Marina Vize, işlemlerin hiçbir aşamasında Fahri Konsolosluğa gelmenize ihtiyaç duyulmadan süreci tamamlamaktadır.

Vize başvuruları için istenen gerekli evraklarda, bir takım standartların yerine getirilmesi gereklidir. Örnek olarak istenen pasaportta, vize bitiş tarihi süresinden en az 6 ay süre ile pasaportun geçerlilik tarihinin bulunması gereklidir. Pasaportta en az 2 adet boş sayfa talep edilirken, pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması kontrol edilir. Pasaportla birlikte önlü-arkalı pasaport fotokopisinin de gerektiği vize başvurularında istenen evraklar şunlardır:

·         Kimlik fotokopisi,

·         Gine vizesi başvuru formu,

·         2 adet 35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·         Gine’ye ulaşım bilgileri (Uçak rezervasyonları, gemi güzergah yazısı, ruhsat, ehliyet fotokopisi, vb.),

·         Gine’de yapılacak konaklamaya ait otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış konfirmeli rezervasyon çıktısı,

·         T.C. Devlet Hastaneleri’nden alınmış ve bulaşıcı hastalık bulunmadığını gösterir sağlık raporu,

·         Vize başvurusundan en fazla 1 hafta önce alınan ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösterir banka hesabı ayrıntılı dökümü,

·         Çalışılan işyerinin antetli kağıdına, Gine Konsolosluğu’na hitaben İngilizce veya Fransızca yazılmış dilekçe.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.