İspanya Gezilecek Yerler

İspanya’da gezilecek yerler tüm turistik ihtiyaçlara karşılık verir. Dört bir yanı doğal güzellikler ile çevrili İspanya’da, tarihi öneme sahip önemli eserler yer alır. UNESCO koruması altına alınan sayısız turistik yapıya sahip olan ülkede, başkent Madrid yanında Barselona, Sevilla, Tenerife, Bilbao ve pek çok şehirde ziyaret edilmesi gerekli önemli mekanlar ile karşılaşılabilir.

İspanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

İspanya’nın tarihi yerleri dini yapılar ve saraylardan oluşur. Endülüs Emevi mimarisinin en güzel örneklerini içeren İspanya’daki tarihi mekanlar, insanlık tarihine ışık tutan farklı içerikte sayısız eserden oluşur. Kraliyet ailesinin bulunduğu İspanya’da, muhteşem mimari özelliklere sahip çok sayıda sarayı ve Gaudi imzası taşıyan efsanevi tasarım özelliklerinde tarihi binaları ziyaret edebilirsiniz.

·         Kutsal Aile Bazilikası: Yapımına 19. yüzyılda başlanan ve günümüzde devam eden dini yapı, Barselona’da yer alır. Farklı mimari tasarımı ve halkın yardımları ile yapılması sebebi ile manevi önemi, La Sagrada Familia adı ile bilinen bazilikayı sembol yapı haline getirmiştir.

·         El Hamra Sarayı: Roma Surlarının içerisinde kalan saray, M.S. 899 yılında kale olarak yapıldı. 1333 yılında Gırnata Sultanı I. Yusuf tarafından hükümdarlık sarayına dönüştürülen yapı, muhteşem mimari detayları ile Endülüs İslam Sanatının en güzel örneği olarak gösterilir. Güney İspanya’da yer alan saray, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır.

·         Alcazar Sarayı: Sevilla’da yer alan Alcazar Sarayı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Müdeccen mimari stile sahip sarayın tüm mimari detayları ziyaretçilerin beğenisini kazanır. İslam mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilebilecek saray ise Moro kökenli Müslüman krallar için inşa edilmiştir.

·         Madrid Kraliyet Sarayı: İspanya Kraliyet Ailesi’nin başkent Madrid’deki ikametgahı olan saray, 18. yüzyılda Kral V. Felipe’nin isteği üzerine inşa ettirildi. 135 bin metrekare alan üzerinde bulunan saray Avrupa’nın en büyük kraliyet sarayı unvanının sahibidir.

İspanya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Madrid’de gezilecek yerler tarihi yönü yanında İspanya’nın modern yüzünüzü de sizlere tanıtır. İspanya’daki modern mekanlar tasarımı ile dikkat çeken müzelerden ve özel hazırlanmış eğlence merkezlerinden oluşan farklı tercih seçeneklerine hitap etmeyi başarır.

·         Park Güell: Barselona’da bulunan park inşası, 1900 yılında başlayarak 14 yıl sürede tamamlandı. 1926 yılında halka açılan parkta enfes bahçeler yanında farklı mimari unsurlara ait güzel örnekler yer alır.

·         Siam Park: Tenerife’de yer alan eğlence parkı, çocuklu ailelerin keyifli zaman geçirebilecekleri bir su eğlence parkıdır. Tayland Prensesi Maha Chakri tarafından açılan park, Avrupa’nın en iyi su eğlence parkı olarak gösterilir.

·         Casino de Madrid: Başkentte 1836 yılında açılan kumarhane, 1910 yılında 5 yıl süren bir inşaat süreci geçirerek günümüzdeki görünümüne kavuştu. Günümüzde kutlama ve konferansların düzenlendiği binanın mimari ihtişamı görülmeye değerdir.

·         Guggenheim Müzesi: Bilbao’da yer alan müze, içeriğinde yer alan koleksiyondan çok farklı mimari tasarımı ile adından söz ettirir. Çağdaş sanatın ikonik yapıları arasına giren binanın mimarisi ve içerisinde sergilenen koleksiyonu görmenizi tavsiye ederiz.

İspanya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Denize 3 bin kilometre kıyıya sahip olan İspanya’daki doğa harikaları plaj ağırlıklıdır. Doğal oluşumların ve yüksek rakımlı bölgelerin sıkça yer aldığı İspanya’da, güzel manzarası ile unutulmayacak çok sayıda güzelliğe ülkenin farklı şehirlerinde rast gelebilirsiniz.

·         Katedraller Plajı: Ülkenin kuzeybatı kıyılarında yer alan plaj, Kutsal Sular Plajı olarak da bilinir. Gelgit oluşumları ile oluşan doğal kemerleri ve mağaraları ile doğal oluşumlara ev sahipliği yapan plaj, denizin mavisi ve doğal oluşumları bir arada buluşturur.

·         Gulpiyuri Plajı: Llanes yakınlarında sular altında kalan bir düden olan bölge, gelgit oluşumları ile oluşmuştur. Su çemberi adı verilen bölge, berrak bir suya sahiptir. Çevresinin sunduğu manzara ise fotoğraf çekmek için size özel bir sahne hazırlar.

·         Altamira Mağarası: Tarih öncesi resimleri ile ünlenen mağara, İspanya’nın kuzeyinde yer alır. 1879 yılında Santander yöresinde keşfedilen mağaranın paleolitik çağdan kalma figürleri, insanlığın geçmişine ışık tutmaktadır.

·         Aigüestortes i Estany de Sant Maurici Ulusal Parkı: Lleida bölgesinde yer alan milli park, ev sahibi yaptığı vahşi yaşamla birlikte buzul çağından kalan 200 farklı gölü ile dikkat çeker. 1600 – 3000 metrede değişen rakım sahip parkın bitki örtüsü çeşitliliği, sahip olduğu doğal güzelliği bir adım öne çıkarır.

İspanya’nın Meşhur Yemekleri

İspanya yemekleri özgün lezzetlerden oluşur. Alışık olduğunuz lezzetlerin farklı yorumlanması ile hazırlanan İspanya’nın geleneksel yemekleri, deniz ürünleri ve et ağırlıklı içeriğe sahiptir. Atıştırmalık kültürü, İspanyol mutfağında önemli bir yere sahiptir.

·         Abondigas: Sarımsakla tatlandırılan İspanyol köfteleri, Türk mutfağı lezzetlerine en yakın İspanyol yemekleri başında gelir. Köfteleri esas lezzetlendiren ise üzerinde kullanılan domates sosudur.

·         Paella: Deniz mahsulleri ya da tavşan eti ile hazırlanan Paella pirinç de içerir. Valencia bölgesinde meşhur olan bu yemek türü, farklı lezzetlere açık olan herkesin beğenisini kazanmayı başaracaktır.

·         İspanyol Tortilla: İspanya’ya özgü bu omlet patatesli omlet olarak adlandırılır. Ülkenin sevilen atıştırmalığı olan İspanyol tortillayı tüm yemek yenebilecek noktalarda bulabilirsiniz.

·         Churros: Hamurun yağda kızartılarak hazırlandığı bu tatlı, ülkemiz mutfağında da örneğine yer alan bir lezzettir.

İspanya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İspanya tarihi, doğası ve kültürü ile ziyaret edilmesi gereken Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralardaki yerini hak eder. Dört bir yanında enfes sahilleri ve kadim tarihi geçmişe sahip olan İspanya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler, ülkenin sunduğu tüm güzellikleri yaşamanız için özel olarak hazırlandı.

·         Antoni Gaudi’nin Eserlerini Ziyaret Eden: Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi, İspanya’da çok sayıda esere imza atmış başarılı bir mimardır. Tarihi deha olarak adlandırılan Gaudi’nin Barselona’da gezilecek yerler listesinin başında gelir. Deha mimarın tüm eserleri ise Gaudi’nin eserleri adı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

·         Flemenko Dansını İzleyin: İspanya’nın meşhur dansı flemenkoyu izlemeden tatilinizi sonlandırmayın. Hoş gitar sesine eşlik eden yere vurulan ayak sesleri ve hızlı ritimlerin birleşimi olan bu dans, isyan ve tutku duygularını bir arada yaşatır. Sokaklarda görebileceğiniz bu resitalle karşılaştığınızda vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

·         Gözde Plajları Keşfedin: Yaklaşık 3 bin kilometre sahile sahip olan ülkede, birbirinden özel doğal güzelliklere sahip çok sayıda plaj bulunur. Ülkenin dört bir yanında yer alan plajları keşfetmeli ve size sunulanların tadını çıkarmalısınız.

 İspanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İspanya hakkında bilgi edinerek seyahatinizde karşılaşacağınız sorunlara pratik çözümler bulabilirsiniz. Tatilinizde faydalı olacak İspanya’daki tatiliniz için uyarılar listesi şöyle sıralanabilir:

·         İspanya Schengen birliği ülkesidir ve seyahat öncesi vize alınmalıdır.

·         İspanya’da 14:00 – 16:30 saatleri arasında Siesta adı verilen dinlenme zamanı bulunur.

·         Ziyaret edeceğiniz müzelerin biletlerini online olarak satın alarak, sıra beklemekten kurtulabilirsiniz.

·         Ülke halkı tatil için Ağustos ayını tercih eder. Bu tarihlerde gezinizi planlamanız halinde ülkede pek çok işletme kapalı olacaktır.

İspanya Vizesi

İspanya seyahatine çıkacak Türk vatandaşlarının seyahat öncesi İspanya vizesi almaları gereklidir. Schengen birliği ülkesi olan İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize uygulamasına tabi tutar. Vize işlemleri İstanbul İspanya Konsolosluğu üzerinden yürütülür.

İspanya vize başvuruları İspanya Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. Sizin adınıza Konsolosluğa vize başvurusunda bulunan Marina Vize, tüm süreci yakından takip ederek en geç 10 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir. İspanya vize başvuru evraklarını Marina Vize’ye ister elden teslim edebilir, isterseniz anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile teslim ederek evinizden çıkmadan İspanya’ya vize alabilirsiniz.

İspanya’ya vize almak için ödemeniz gerekli ücret 150 Euro’dur. Konsolosluk harç ve diğer giderleri için talep edilen vize ücreti ile birlikte Marina Vize’ye, başvuru evraklarını teslim etmeniz gereklidir. İspanya vize başvuru evrakları ise aşağıda sıralanmaktadır:

·         Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport (Geçerlilik tarihi vize bitiş tarihinden 3 ay uzun olmalı),

·         İspanya vize başvuru formu,

·         Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·         İspanya’ya seyahatte kullanılacak ulaşım aracının rezervasyonları,

·         İspanya’da konaklanacak otellerin konfirmeli rezervasyon çıktıları (Kaşelenmiş ve imzalanmış),

·         Niyet dilekçesi (İngilizce veya İspanyolca yazılmış),

·         İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış izin yazısı (Çalışılan kurum tarafından yazılan ve şirket kaşesi basılmış),

·         Vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri ve Oda Faaliyet Belgesi (İşyerine ait),

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü (E-Devlet’ten alınmış),

·         Varsa ek geliri gösterir belgeler,

·         İkametgah,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

·          

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.