İsrail Gezilecek Yerler

İsrail’de gezilecek yerler tarihi ve kültürel yönden zengindir. İsrailoğullarının geçmişine ışık tutan dini yapıların yanı sıra, semavi dinlerin tamamı için özel mekanlar İsrail’de bulunur. Tüm Dünyadan Yahudilerin ziyaret ettiği kutsal mekanlar yanında İslamiyet ve Hristiyanlık için özel yerlerin bulunduğu ülke, doğal güzellikler açısından da şanslıdır. İkliminin sıcak olduğu düşünüldüğünde, yaz sonrası yapılacak seyahatler ile İsrail’in tüm turistik bölgeleri doyasıya gezip dolaşılabilir.

İsrail’de Gezilecek Tarihi Yerler

Köklü tarihi geçmişe sahip İsrail’de yer alan tarihi yerler, dini motifi ağırlıkta yapılardan oluşur. İsrail’deki tarihi mekanlar sadece Yahudi dinine özgü değil, İslamiyet ve Hristiyanlık için de kutsal sayılan yapıları bünyesinde barındırır. Tel Aviv ve Yafa gezilecek yerler başta olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde, semavi ve semavi olmayan dinler için özel tarihi dokuya sahip mekanlar ziyaret edilebilir.

·        Kubbet-üs Sahra: Emeviler döneminde yapılan ve Mescid-i Aksa ile aynı tepede bulunan Kubbet-üs Sahra, İslamiyet açısından önemli bir dini merkezdir. 115 metre yüksekliğe sahip Kubbet-üs Sahra, İslamiyet yanında Yahudilik için de önemli bir tepe üzerinde inşa edilmiştir.

·        Ağlama Duvarı: Yahudi inancında önemli yer tutan Ağlama Duvarı, Yahudi turistlerin yoğun ziyaret ettiği en önemli turistik ve dini merkezdir. Yahudilik dininde önemli bir yer tutan Ağlama Duvarı, Yahudilerin Beit ha-Mikdaş adını verdikleri mabedden günümüze kalan ve kutsal kabul edilen en önemli dini merkezleridir.

·        Masada: Ülkenin güneyinde yer alan Masada, Yahudilerin direnişini temsil eden en önemli tarihi eserler başında gelir. Necef Çölü’nde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan kale, Romalılara teslim olmak istemeyen 960 Yahudi’nin toplu intihar ettiği yer olarak Yahudi tarihinde büyük önem taşır.

İsrail’de Gezilecek Modern Mekanlar

İsrail’in yakın dönemine ışık tutan İsrail’deki modern mekanlar, Yahudi kültürünü yakından tanımaza olanak tanır. Her yaştan kitleye hitap eden ve pek çoğunun İsrail turistik yerler arasında bulunduğu modern mekanlar, yakında tarihte inşa edilmiştir.

·        Beth Hatefutsoth: Tel Aviv Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Beth Hatefutsoth, Yahudi halkının 500 yıllık geçmişine ışık tutar. 1978 yılında kurulan müze, Yahudi Diaspora Müzesi olarak da bilinir.

·        Bahai Bahçeleri ve Altın Kubbe: Hayfa kentinde bulunan ve Bahailik inancının merkezi kabul edilen bölge, tarihi ve dini yönü ile ülkenin önemli turistik bölgeleri arasında yer alır. Bir ressamın tablosundan çıkmış izlenimi veren görünümü veren bölgede, bahçenin tam ortasında altın kubbeli Bahai Tapınağı yer alır.

·        Tel Aviv Sanat Müzesi: Modern dönem sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müze, Tel Aviv kentinde yer alır. Müze çevresinde yer alan cafe ve restoranlar ile yemek ihtiyacınızı ziyaretinizin öncesi ya da sonrasında giderebilirsiniz.

·        Safari Parkı: Çocukla yapılan İsrail gezilerinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli yerler arasında bulunan Safari Parkı, Afrika’nın vahşi yaşamını içerisinde barındırır. Filler, maymunlar, aslanlar ve farklı Afrika hayvanlarını ilk elden görme deneyimini Safari Parkta elde edebilirsiniz.

İsrail’de Gezilecek Doğal Güzellikler

İsrail’deki doğa harikaları ülkenin çeşitli yerlerinde konumlanmıştır. Tel Aviv gezilecek yerler yanında ülkenin dört bir tarafında, enfes manzarası ile görülmesi gerekli doğal güzellikler yer alır.

·        Lut Gölü: 600 kilometrekare alanı kaplayan Lut Gölü, Dünyanın en alçak gölü unvanına sahiptir. Tuzluluk oranı yüzde 33’e ulaşan göl aynı zamanda, Dünyanın en tuzlu üçüncü gölüdür. Gölün manzarası yanında bölgede keşfedilen Lut Gölü el yazmaları, bölgenin tarihi önemini de artırmaktadır.

·        Taberiye Gölü: 168 kilometrekare yüz ölçüme sahip Taberiye Gölü, ülkenin su ihtiyacının büyük bölümünü tek başına karşılar. Deniz seviyesinden 209 metre aşağıda olan göl, Lut Gölü’nden sonra Dünyanın en alçak ikinci gölüdür.

·        Judean Çölü: Engebeli bir araziye sahip Judean Çölü, tepe ve kanyonlar içeren eşsiz bir bölgedir. Doğaseverler için Judean Çölü, hoş manzara sunar.

·        En Gedi: Şelale ve göl manzaralarının bulunduğu bu bölge yürüyüş yolları bulunur. Doğa yürüyüşü eşliğinde doğanın sunduğu enfes manzaranın keyfi için En Gedi ziyaret edilebilecek doğru noktalar arasında yer alır.

İsrail’in Meşhur Yemekleri

İsrail mutfağı içerisinde yer alan lezzetler, Türk mutfağı ile benzerlik gösterir. İsrail’in geleneksel yemekleri size yabancı gelmeyecek lezzetler içerdiği gibi doyurucudur.

·        İsrail Salatası: Çoban salataya benzeyen İsrail Salatası, salatalık ve domates ile birlikte maydanoz, taze nane, karabiber, limon ve zeytinyağı kullanılarak yapılır.

·        Shtrudel Peyrot Yivehshim: Baklava yufkası, tereyağı, kurma ve kuru incir kullanılarak yapılan bu tatlı içerisinde, vişne şekerlemesi yanında toz şeker, tarçın, galeta unu, pudra şekeri, ceviz ve limon kabuğu bulunur.

·        Dag Afuye: Uskumru ve levrek ile birlikte yapılan bu balık yemeği, zeytinyağlı olarak tavada yapılır. Balıklar ise çam fıstığı, limon suyu, maydanoz, domates, karabiber ve Hint safranı kullanılarak tatlandırılır.

·        İsrail Kahvaltısı: Türk mutfağında olduğu gibi İsrail mutfağında kahvaltının önemi büyüktür. İsrail tipi kahvaltıda zeytinyağı, reçel çeşitleri ve yumurta ile birlikte İsrail salatası bulunur.

·        Humus: Nohut ve tahinden yapılan humus, zeytinyağlı hazırlanır. İçeriğinde maydanoz, domates, salatalık ve farklı garnitürler içerir.

·        Felafel: Salata ve turşu ile servis edilen Felafel, nohut veya bakladan yapılan köftedir.

İsrail’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarihi ve kültürel önemi yanında semavi dinlerin buluşma noktalarını içerisinde barındıran İsrail’de, ülkeyi tam anlamıyla tanımak için bir takım aktivitelerin tam olarak gerçekleştirilmesi gereklidir. İsrail’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde yer alan her bir madde, tatilinizde en güzel anıları biriktirdiğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

·        Şarap Turları: Tel Aviv kenti tarihi ve kültürel zenginliği yanında, şarap çeşitliliği konusunda da ziyaretçilerini memnun etmektedir. Sonbahar başlarında düzenlenen bağ bozumu ve şarap tadımı turlarına katılarak Tel Aviv lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.

·        Eski Limanda Gezinti: Tel Aviv’de bulunan Eski Liman, uzun yürüyüşler için tercih edilen özel bölgeler arasında yer alır. Çevresinde yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayacak mekanlar bulunan Eski Limanda yürüyüş yapmadan İsrail’den dönmemelisiniz.

·        Yahudi ve İslam Ortak Değerlerine Ziyaret: Üç din için de kutsal sayılan toprakların yer aldığı İsrail’de, Yahudilik yanında İslamiyet için de kutsal bölgeler yer alır. Kutsal toprakları ziyaret ederek semavi dinlerin maneviyatını hissetmelisiniz.

İsrail’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İsrail’e yapılacak ziyaretlerde kritik konularda bilgi sahibi olmak, ekonomik anlamda size büyük fayda sağlar. İsrail hakkında bilgi dağarcığınızda bulunması gerekli kritik bilgiler ise seyahatinizde büyük kolaylık görmenize yardımcı olur. İsrail’deki tatiliniz için uyarılar ise şu şekilde özetlenebilir:

·        Turistik ziyaretler dışında İsrail’e yapılacak ziyaretler için vize alınması gereklidir.

·        Bölgenin sıcak iklime sahip olması nedeniyle ziyaretlerinizi yaz sonu ve sonbahar başı planlayın.

·        İsrail nispeten pahalı bir ülkedir. Yapılacak harcamalar öncesi harcamalar kontrol edilmelidir.

·        Yapılacak alışverişlerde pazarlık yapmayı unutmayın.

İsrail Vizesi

Turistik amaçla İsrail’e yapılacak 90 güne kadar olan seyahatlerde, İsrail vizesi uygulamasına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tabi tutulmamaktadır. 90 günü aşan turistik vizelerde ya da turistik amaç dışında kalan seyahatlerde ise vize uygulaması geçerlidir. İsrail vize başvuruları ise İsrail Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir.

İsrail seyahatleri için yapılacak vize başvuruları, bahsedilen iki başvuru noktasına şahsi olarak yapılacak başvuru sonucu alınabilir. Türkiye’nin herhangi bir yerinden yapılacak vize başvuruları ise Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden yapılabilir. Marina Vize yetkili acente olup Türkiye’nin her yerinden İsrail vize başvurusu almaktadır.

Marina Vize aracılığı ile yapılacak başvuru işlemlerinde, fiziki olarak Ankara ya da İstanbul’da bulunan İsrail vize başvuru merkezlerinde bulunmak gerekmemektedir. Başvurular için gerekli evrakların kargo yolu ile gönderilmesini takiben vize başvuru süreci başlatılmakta, onayı alınan vizenin tarafınıza ulaştırılması ise benzer şekilde kargo yolu ile gerçekleştirilmektedir.

90 günü aşan İsrail vize başvuruları, Marina Vize aracılığı ile gerçekleştirildiğinde onaylanma süresi yaklaşık 6 iş günüdür. Vize başvuru ücreti ise konsolosluk tarafından talep edilen ücretler için 50 Euro tutarında talep edilir. Ticari ve çok girişli özel vizeler için başvuru ücreti 70 Euro’dur.

Çipli kimlik kartı ile İsrail vize başvurusu gerçekleştirilememektedir. Talep edilen vize bitiş tarihi itibari ile en az 1 yıl geçerliliği bulunan pasaportun gerektiği işlemlerde, aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:

·        50x50 mm 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·        İsrail vize başvuru formu,

·        Nüfus kayıt örneği,

·        Seyahat ve konaklama bilgileri,

·        Banka hesap dökümü,

·        İşveren izin yazısı,

·        Yurtdışı seyahat sağlık sigortası.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.