İsveç Gezilecek Yerler

İsveç’te gezilecek yerler tarihi, kültürel ve sanatsal öneme sahip yapıları içerir. Doğal güzellikler bakımından da zengin çeşitliliğe sahip İsveç, ekonomik refah seviyesi yüksek bir İskandinav ülkesidir. Kraliyet ailesinin bulunduğu ülkeyi ziyaret için yaz ayları tercih edilmelidir.

İsveç’te Gezilecek Tarihi Yerler

İsveç’in en güzel şehirleri ziyaretçilerine, çok sayıda tarihi güzellik sunar. İsveç’teki tarihi mekanlar dini yapılar yanında kraliyet ve kale gibi görülmesi gerekli mimari özelliklere sahip binalardan oluşur.

·        Stockholm Sarayı: 1697 yılında 600 odalı kalenin yanması sonrası aynı yere inşa edilen saray, İtalyan Barok mimarisinin önemli temsilcilerindedir. Kraliyet ailesince günümüzde kullanılmaya devam eden sarayda 5 müze yer alır.

·        Kutsal Haç Kilisesi: 1100 yılında inşa edilen kilise, Romanesk tarz mimariye sahiptir. Sade görünümü ile beğeni kazanan kilise içerisinde çok sayıda sanatsal tablolar ve tarihi eserler sergilenir.

·        Riddarholmen Kilisesi: 1200’lü yıllarda yapılan kilise, tarihi eser meraklılarının ilgisini çekecek güzelliğe sahiptir. Cumartesi ve Pazar günleri ziyaret edilebilen kilise, günümüzde kullanılmamaktadır.

·        Eski Gözlem Kulesi: 1899 yılında inşasına başlanan ve 1902 yılında tamamlanan kule, en güzel şehir manzarasının seyredilebileceği önemli tarihi yapıların başında gelir.

İsveç’te Gezilecek Modern Mekanlar

İsveç hakkında bilgi en iyi modern yapılardan edinilir. Çok sayıda modern müzenin yer aldığı İsveç’teki modern mekanlar, ülkenin kültür ve sanata verdiği önemi ziyaretçilerine gösterir. Sıra dışı tasarım özelliklerine sahip yapılar içeren bu mekanlar, İsveç’in simgesi haline gelen eserlerden oluşur.

·        Stockholm Belediye Binası: 1911 – 1923 yıllarında inşa edilen ve 8 milyon tuğlanın inşasında kullanıldığı belediye binası, 106 metre uzunluğa sahip kuleye sahiptir. Hoş mimarisi ile görülmesi gerekli yapılar arasında bulunan bina, 365 basamağı tırmanmayı göze alan ziyaretçilerine şehrin mükemmel manzarasını hediye ediyor.

·        ABBA Müzesi: Efsanevi müzik grubu ABBA tarafından kullanılan kostüm ve ödüllerin sergilendiği müze, 2013 yılında kuruldu. Haftanın her günü ziyaret edilebilen müze, Djurgarden Adası’nda bulunur.

·        Buz Oteli: Konaklamanın yanında ziyaret ederek sıra dışı yapıyı inceleyebilirsiniz. Otel Kriruna şehrindedir.

·        Göteborg Opera Binası: 1994 yılında inşa edilen Opera Binası, hoş tasarımı yanında eğlence tutkunları için etkinliklerin düzenlendiği yapılar arasındadır. Göteborg gezilecek yerler arasında yer alan yapıda, düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

·        Halk Kütüphanesi: 2 milyona yakın kitaba ev sahipliği yapan kütüphane, başkent Stockholm’de bulunur. 100’den fazla dilde esere olan kütüphane, mimari yapısı ve eser çeşitliliği ile görülmesi gerekli yerler arasında bulunur.

İsveç’te Gezilecek Doğal Güzellikler

İsveç doğal güzellikler bakımından ziyaretçilerine beklediğini sunan bir ülkedir. İsveç’teki doğa harikaları yeşili ve doğayı en iyi şekilde yaşatır. Fotoğraf ve video çekimi için bulunmaz manzaraların yanı sıra İsveç’in doğal güzellikleri, doğa sporları için de güzel alternatifler içerir.

·        Djurgarden Adası: Kraliyet mülkünde bulunan adada önemli müzeler yer alır. Başkent Stockholm’ün bir parçası olan ada, doğal güzellikleri yanında sanat galeri ile ziyaretçilerine çok yönlü deneyimler yaşatıyor.

·        Dofttradgarden: Sebze bahçesi olarak 1987 yılında kurulan alan, 50 farklı türde 600 bitkiye ev sahipliği yapar. Yeşilliği ve temiz havası ile doğaseverlerin beğenisini kazanan bahçe, Ronneby’de konumlanmıştır.

·        Kiruna Sleddog: Kızaklı köpekler ve vahşi doğanın tüm çekiciliğini bulabileceğiniz bu bölge, balıkçıların tercih ettiği ilk adresler arasındadır. Farklı bir deneyim geçirmek isteyen çok sayıda ziyaretçi, her yıl bölgeyi ziyaret eder.

İsveç’in Meşhur Yemekleri

İsveç’te ne yenir sorusuna en lezzetli yanıtları veren İsveç mutfağı, dünyaya mal olmuş lezzetleri içerir. Balıkçılığın geliştiği ülkede deniz ürünlerini içeren yemekler yanında et ve sebze içerikli çok sayıda geleneksel yemek bulunur. Ülkenin kültürünü de yansıtan İsveç’in geleneksel yemekleri, tatiliniz süresince ihtiyaçlarınızı karşılamayı başaracaktır.

·        Bezelye Çorbası: II. Dünya Savaşı’ndan bu yana devam eden bezelye çorbası geleneği, günümüzde krepler ile servis edilen bir öğüne dönüşmüştür. Besleyici bezelye çorbası, Perşembe günleri pek çok restoranda deneyimlenebilir.

·        İsveç Köftesi: İsveç’in simge lezzeti İsveç Köftesi, doyurucu olması yanında fiyatı ile de ziyaretçileri memnun eder.

·        Raggmunk: Zengin içeriği sahip bu krep, ülkenin beğenilen lezzetleri arasında yer alır. Patates, un ve yumurtadan yapılan krep, soğan ve sarımsak ile kaplanır. Servisi ise pastırma ile gerçekleştirilir.

·        Ringa Balığı Turşusu: Balıkçılığın yaygın olduğu İsveç’te, Ringa balığı turşusu denenmesi gereken lezzetler arasında yer alır. Ringa balığının hardal, soğan ve sarımsak ile hazırlandığı bu turşu, patates ve haşlanmış yumurta ile servis edilir.

·        Prinsesstarta: Yeşil prenses kekleri, ülkenin sevilen tatlı türleri arasında yer alır. Renkli görüntüsü ile iştah kabartan pasta için İsveçliler, Eylül ayının üçüncü haftasını resmi prenses keki haftası ilan etmişlerdir.

İsveç’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İsveç şehirleri çok sayıda kültürel zenginlik içerir. Sanata, eğitime ve kültüre önem veren İsveç’te yapmadan dönmemeniz gerekenler sadece sanatseverleri değil, doğa severleri de cezbetmeyi başarır.

·        Nobel Müzesini Ziyaret Edin: 2001 yılında hizmete açılan müze, Nobel ödüllerinin yaratıcısı Alfred Nobel ve ödülleri kazananlar hakkında detaylı bilgiler içerir. Bilim, edebiyat ve sanat alanındaki en önemli prestij ödülü olan Nobel ödüllerinin tarihi geçmişini doğduğu topraklarda öğrenin.

·        Köpek Kızakları ile Yolculuk Edin: İsveç’te köpek kızakları ile seyahat etmek, farklı bir deneyimi sizlere yaşatır. Kiruna Sleddog deneyimini yaşamadan İsveç’ten ayrılmayın.

·        Göteborg Opera Binasında Etkinliğe Katılın: Kültür ve sanatın geliştiği İsveç’te, Göteborg opera binasında her gün çok sayıda etkinlik düzenlenir. Yolunuz düşmüşken, bir gösteriye katılmadan ülkeden ayrılmayın.

İsveç’teki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İskandinav ülkesi olan İsveç, eğitim ve özgürlük konusunda Avrupa ülkelerinin pek çoğunun önündedir. İsveç’teki tatiliniz için uyarılar ülke insanları dışında kalan şu detayları içerir:

·        İsveç seyahati için vize almanız gereklidir.

·        Para bozdururken zarar etme olasılığınızın yüksek olması nedeniyle, ülkede harcamalarınızı nakit yapmak yerine kredi kartı kullanın.

·        Her ne kadar kış aylarında farklı bir atmosfere sahip olsa da İsveç’e gitmek için yaz aylarını tercih edin.

·        Taksi yerine toplu ulaşımı tercih edin.

İsveç Vizesi

Schengen Birliği ülkesi olan İsveç, ziyaret gerçekleştirecek Türk vatandaşlarını İsveç vizesi

Uygulamasına tabi tutar. İsveç Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen acenteler yanında akredite turizm acenteleri üzerinden başvuru yapılabilen İsveç vizesinde, şahsi başvuru kabul edilmemektedir.

Marina Bize Başvuru Merkezi İsveç Konsolosluğu tarafından yetkili bir acentedir. Sizin adınıza başvuru sürecini profesyonelce yöneten Marina Vize, sürecin hiçbir anında Konsolosluğa gelmenize ihtiyaç duymadan süreci tamamlar. İsveç vizesi gerekli evrakları kargo yolu ile ulaştırabileceğiniz gibi onaylı vizeyi adresinizden teslim alabilirsiniz.

İsveç’e yapılacak seyahatlerde pasaport gereklidir. Vize başvurusunda pasaportların son 10 yıl içinde alınmış olması istenir. İki boş sayfası bulunması istenen pasaportların geçerlilik süresi, vize bitiş tarihini takip eden 90 günlük süreyi kapsamalıdır. Pasaportla birlikte Marina Vize’ye iletmeniz gerekli vize başvuru evrakları şunlardır:

·        İsveç vize başvuru formu,

·        Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·        İkametgah belgesi,

·        İsveç seyahati ulaşım rezervasyonları,

·        İsveç tatili konaklama rezervasyonları,

·        2 adet 35x45 mm ebatlarda ve desensiz arka plana sahip Biyometrik fotoğraf,

·        Vize başvuru tarihinden en fazla bir hafta önce alınmış ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü,

·        Çalışılan işyeri tarafından şirket antetli kağıdına yazılan izin yazısı,

·        İşyerine ait vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve faaliyet belgesi,

·        Son 3 aya ait imzalı maaş bordrosu ve ek gelir belgeleri,

·        SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·        SGK Hizmet Dökümü,

·        Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Yukarıda sayılan evrakların teslimi ile başlayan başvuru süreci, 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Konsoloslukça talep edilen harçlar ve ödemeler için 150 Euro İsveç vize başvuru ücreti ödemeniz yeterlidir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.