İsviçre Gezilecek Yerler

İsviçre’de gezilecek yerler ülkenin çeşitli bölgelerinde yer alır. Kış sporları için dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan ülke, sonbaharda az yağış alması nedeni ile kültürel ziyaretler için bu tarihlerde ziyaret edilir. Sevilecek lezzetleri mutfağında barındıran ülke, zengin bir tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapar.

İsviçre’de Gezilecek Tarihi Yerler

İsviçre’de Orta Çağ dönemini yansıtan tarihi yapılar, ülkenin gözde turistik yapıları başında gelir. İsviçre’deki tarihi mekanlar şatolar, dini tesisler ve müzeler olarak özetlenebilir.

·         Chillon Şatosu: Cenevre Gölü’nün kıyılarında yer alan tarihi şato, ülkenin en çok ziyaret edilen tarihi mekanıdır. Şatonun büyüleyici dış ve iç mimarisi yanında bulunduğu konumun doğal güzelliği de görülmeye değerdir.

·         Hapishane Kulesi: Başkent Bern’de yer alan Hapishane Kulesi, 1256 yılında inşa tek kule olarak inşa edilmiş ve 1641 – 1644 yılları arasında yanına ikinci kulesinin inşa edilmesi ile bugünkü görünüme kavuşmuştur. Barok mimari stile sahip kulede bir dönem kadın suçlular, cezalarını çekmesi için tutulmuşlardır.

·         Grossmunster Katedrali: Zürih’te yer alan katedral, 1100 – 1200 yılları arasında inşa edilmiştir. Protestan Kilisesi olan katedral ikiz kuleleri ile ilgi çekici mimari görünüme sahiptir.

·         Reform Müzesi: Orta Çağ tarihine ışık tutan koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzenin tarihi 16. yüzyıla dayanır. Kurulduğu alan ise Avrupa’yı derinden etkileyen Reform hareketlerinin başladığı manastır bölgesinde olan müze, ülkenin önemli tarihi mekanları arasında gösterilir.

 İsviçre’de Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Bern’le birlikte Zürih’te gezilecek yerler seyahat planınızın önemli bir kısmını oluşturur. İsviçre’deki modern mekanlar uluslararası öneme sahip yapılardan çocuklu ailelerin beğenisini kazanacak eğlence tesislerine kadar geniş bir çeşitlilik içerir.

·         Zürih Sanat Müzesi: İsviçre’nin en büyük şehri Zürih’te yer alan müze, ülkenin gözde turistik mekanları başında gelir. Zürih’te gezilecek yerler listesinin başında gelen müzede Picasso, Beckhman, Coritnth, Chagali gibi önemli ressamların eserleri yer alır.

·         Jungfraupark: Ünlü gizem yazarı Erich von Daniken tarafından Interlaken şehrinde kurulan eğlence parkı, çocuklu ailelerin ilgisini çeker. Yazarın kitaplarında ele aldığı sırlarla dolu nesnelerin kopyalarının da bulunduğu parkta tarih öncesine keyifli bir yolculuk yapılabilir.

·         Lozan Olimpiyatlar Müzesi: Lozan kentinde kurulan müze, 10 binden fazla özgün koleksiyonu ile ziyaret edilmesi gereken önemli noktalar başında gelir. Her yıl 250 bin kişiyi ağırlayan müzede olimpiyatlarla ilgili geniş bir arşive ulaşabilirsiniz.

·         Milletler Sarayı: 1929 – 1936 yılları arasında Cenevre’de inşa edilen saray, Milletler Cemiyeti’nin genel merkezi olarak kullanıldı. Birleşmiş Milletler’in Cenevre Ofisi olarak kullanılmaya devam eden saray, ülkenin simge yapıları başında gelir.

 İsviçre’de Gezilecek Doğal Güzellikler

İsviçre doğal güzellikleri ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. İsviçre Alpleri İsviçre’deki doğa harikaları başında gelirken şelaleler, göller, milli parklar ve doğal oluşumlara ev sahipliği yapan çok sayıda güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

·         Ren Şelalesi: Schaffhausen kantonunda yer alan ve Avrupa’nın en büyük şelalesi unvanına sahip olan Ren Şelalesi, 23 metre yüksekliğe sahiptir. Ren, Rohne ve İnn nehirlerini besleyen şelalenin büyüleyici güzelliği doğaseverlerin beğenisini kazanır.

·         Rousseu Adası: Adını Jean Jacques Rousseu’dan alan ada, doğal ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapar. Cenevre’de yer alan Mont-Blanc Köprüsü’nün batısında bulunan adaya 300 metrelik bir yürüyüş yolu ile ulaşılabilir.

·         Furka Geçidi: İsviçre Alpleri’nde Gletsch, Valais, Realp ve Uri’yi bağlayan bu dağ geçidi, ülkenin sahip olduğu muhteşem manzarayı sizlere sunar. Fotoğraf için çok sayıda doğal güzelliğe ulaşabileceğiniz geçit, 1982 yılında açılmış ve James Bond filminde de kullanılmıştır.

·         İsviçre Ulusal Parkı: Engladin Vadisi’nde yer alan ve 174 kilometrekare alanı kaplayan milli park, 1914 tarihinde kuruldu. Konaklamak için kulübelerin yer aldığı milli parkta koruma altında olan bitki ve hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

İsviçre’nin Meşhur Yemekleri

İsviçre’nin yemekleri içerisinde peynir, makarna ve patates sıkça kullanılır. Et yemeklerinin sevildiği ülkede sosis ve sucuk gibi lezzetlere yer verilir. İsviçre’nin geleneksel yemekleri farklı ülkelerde yer alan lezzetlerden esinlenen güzel örneklere de sahiptir.

·         Alplermagronen: Makarna ve peynirle yapılan bu yemek türü, isteğe bağlı malzemeler ile zenginleştirilerek servis edilebilmektedir. Tat olarak yabancılık çekmeyeceğiniz bu lezzeti atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

·         Tartiflette: Patateslerin dilimlenerek fırında pişirildiği bu yemek türü, az yağla yapılır. Yemeğin lezzeti ise kullanılan soslarında saklıdır.

·         Zürcher Geschnetzeltes: Dana etinden yapılan bu yemek krema ve şarap ile lezzetlendirilir. İsteğe bağlı olarak mantarın da eklenebildiği bu lezzet, ülkenin sevilen et yemekleri başında gelir.

·         Fondü: Çikolatası ile ünlü İsviçre’nin tüm dünyaca bilinen tatlısı fondü, ülkede tatmanız gereken lezzetlerin başında gelir. Erimiş çikolata yanında eritilmiş peynir ile tuzlu olarak da hazırlanabilen bu lezzeti yerinde denemenizi tavsiye ederiz.

İsviçre’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İsviçre’nin şehirleri tarihi, doğal ve modern güzelliklere ev sahipliği yapar. Ülkede dağlık bölgeler doğal güzelliklerin büyük kısmını oluştururken, düzenlenen aktivitelere katılarak ve ülkenin simgesi haline gelen lezzetleri tadarak İsviçre’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini tamamlayabilirsiniz.

·         Bernina Ekspres ile Tren Seyahati: İsviçre’deki Engadin Alplerini geçen ekspres, filmlere konu olacak bir seyahati gerçekleştirme şansını sizlere sunar. Alplerin büyüleyici manzarası eşliğinde İsviçre’nin Chur ve Poschiavo bölgelerini turlama şansı bulacağınız bu yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederiz.

·         Çikolata Tadın: Tüm Dünya’da üne sahip İsviçre çikolatalarını yerinde denemeden ülkeden ayrılmayın. Farklı tip ve seçenekte yer alan İsviçre çikolatalarını beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

·         Olimpiyat Tarihini Öğrenin: Lozan şehrinde yer alan Olimpiyatlar Müzesi, spor tutkunlarının ülkede geçerli adreslerinin başında gelir. Her yıl 250 bin ziyaretçiyi ağırlayan müzeyi ziyaret etmeli ve olimpiyat tarihi hakkında merak ettiklerinizi öğrenmelisiniz.

·         Heidi’nin Ayak İzlerini Takip Edin: Ünlü çocuk kahramanı Heidi’nin doğduğu topraklar olan İsviçre, hikayeye konu olan Alp Dağları’na sahiptir. Alp Dağları’nı gezmeli ve bu büyülü dünyaya adım atmalısınız.

İsviçre’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dünya’nın refah düzeyi yüksek ülkeleri başında gelen İsviçre’deki tatiliniz için uyarılar, ülkeye yapacağınız seyahat hazırlıkları aşamasında sizlere gösterge olacaktır. İsviçre seyahati için şunlara dikkat etmeniz yeterlidir:

·         Seyahat öncesi vize almanız gereklidir.

·         Ülkede 4 resmi dil yer alırken, en geçerli dil Almancadır. Ülkede İngilizce bilen sayısı Almancaya göre azdır.

·         İsviçre’de en az yağış sonbaharda gerçekleşir. Kültürel seyahatler için Eylül ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre seyahatleri için İsviçre vizesi uygulamasına tabi tutulur. Schengen Birliği içinde yer alan ülkeye seyahat için vize alınması gerekirken, vize için yetkili kurumlar İsviçre Ankara Büyükelçiliği ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğudur. Akredite turizm acenteleri ve yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden İsviçre vizesine başvuruda bulunulabilir.

 Marina Vize Başvuru Merkezi İsviçre Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş yetkili bir acentedir. İsviçre’ye vize almak için sizin adınıza Konsolosluğa başvuruda bulunan Marina Vize, tüm süreci yakından takip ederek en geç 15 iş günü içerisinde İsviçre vize onayı alabilmektedir. Türkiye’nin her ilinden İsviçre vizesi için Marina Vize’ye başvuruda bulunulabilirken, onaylı vize ikamet edilen adresten alınabilir.

İsviçre vize başvuru evrakları Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderilebilir. Pasaportla birlikte kimlik, ikamet, çalışma durumu ve gelir durumu gibi belgelerin istendiği vize başvurularında aşağıda detayları paylaşılan evrakların eksiksiz tamamlanması gereklidir:

·         Son 10 yıl içerisinde alınmış ve geçerlilik tarihi vize bitim tarihinden 3 ay uzun olan 2 adet boş sayfaya sahip pasaport ve fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi,

·         2 adet 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf,

·         İsviçre vize başvuru formu,

·         En az 30 Bin Euro teminata sahip ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi,

·         İkametgah,

·         İşverenden alınan izin yazısı,

·         Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü,

·         SGK İşe Giriş ve Hizmet Dökümü belgeleri,

·         Seyahat aracı ve konaklama tesisine ait rezervasyonlar,

·         Ek gelire dair belgeler,

·         İşyerine ait vergi levhası – imza sirküleri – faaliyet belgesi – Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

·         Barkodlu vukuatlı nüfus kayıt örneği.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.