Kamerun Gezilecek Yerler

Kamerun’da gezilecek yerler ülkenin el değmemiş doğasını yakından tanıma fırsatı sunar. Her yıl doğa tutkunları tarafından ziyaret edilen Kamerun, vahşi hayatın doğal ortamında gözlemlenebildiği Afrika ülkeleri arasında yer alır. Yöresel lezzetleri ve sıcakkanlı insanları ile turistlerin memnun kaldığı ülkeler arasında yer alan Kamerun, yaz aylarında bol yağış alması nedeniyle Sonbahar – Kış döneminde ziyaret edilmelidir.

Kamerun’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kamerun’da dini yapılar, Kamerun’daki tarihi mekanlar listesinin tamamını oluşturur. Doğal güzellikleri ile ön planda olan ülkede, Hristiyanlık ve İslamiyet’e ait tarihi yapılar yer alır.

·         Notre Dame de Victories Katedrali: 5000 kişilik kapasiteye sahip katedral, başkent Yaounde’de inşa edildi. Farklı mimari tarzı ile katedral, ülkenin görülmesi gerekli tarihi mirasları arasında önemli bir yere sahiptir.

·         Lamide Ulu Cami: Yakın tarih İslami yapıları arasında yer alan cami, turkuaz ve beyaz renklerin uyumlu mimarisini üzerinde taşır. Ülkenin önemli dini yapıları arasında yer alan cami, Kamerun’un Ngaoundere kentinde yer alır.

Kamerun’da Gezilecek Modern Mekanlar

Kamerun tarihi hakkında ayrıntılı bilgi, ülkede yer alan müzelerden edinilebilir. Kamerun’daki modern mekanlar ekseriyetle müzelerden oluşur. Ülke kültür ve tarihi hakkında yer alan eserler, kıtaya ait merak edilen çok sayıda soruyu yanıtlamayı başarır.

·         Kamerun Sanat Merkezi: Kamerun kültürüne ait geleneksel maske ve takıların sergilendiği müze, heykeller ve yerel sanatçıların eserlerinden oluşan değerli bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Sanat ve kültür meraklılarının beğenisini kazanacak müzenin en ünlü eseri ise Büyük Anaerk Figürü’dür.

·         Musee Maritime de Douala: Kamerun’un Douala kentinde 1986 yılı itibari ile hizmete açılan müze, ülkenin ilk denizcilik müzesi unvanına sahiptir. Kamerun denizcilik tarihine ait önemli bilgiler içeren müzede, gemi maketleri ve ticari gemilerin yaşadığı değişimi gösterir çok sayıda eser yer alır.

·         Blackitude Müzesi: Başkent Yaounde’de 2000 yılında açılan müze, çok sayıda kraliyet koleksiyonunu da içeren 2070 adet parçanın sergilendiği bir mekandır. Ülkenin maddi ve manevi özelliklerini tanıma fırsatı bulacağınız müze, seyahatinizde ziyaret edilecekler listesinde yer almayı hak etmektedir.

Kamerun’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Kamerun’da turistik bölgeler doğal güzelliklerden oluşur. El değmemiş doğası ve yağmur ormanlarının hediyesi olan Kamerun’daki doğa harikaları, milli park statüsüne kavuşturulmuştur. Çok sayıda ender bitki ve hayvan türünü, Kamerun’da yer alan doğal güzelliklerde görmeniz mümkündür.

·         Dja Ulusal Parkı: 1987 yılında milli park ilan edilen ve UNESCO koruması altında bulunan milli park, 1500’ü aşan bitki çeşidi yanında 300’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapar. Enfes doğasının memeli ve vahşi hayvan türleri ile süslendiği ulusal park, Kamerun’un en gözde turistik merkezleri arasında gösterilebilir.

·         Ekom-Nkam Şelaleleri: Bu ikiz şelale Dschang ilçesinin güneyinde yer alan Nkam Nehri tarafından oluşturulur. Bölgede şelalelerin görsel şöleni yanında bitki örtüsünün sunduğu enfes güzellik ve temiz hava ziyaretçileri büyüler.

·         Waza Ulusal Parkı: 1700 kilometrekarelik alanda av rezervi olarak 1934 yılında kurulan bölge, 1979 yılında UNESCO koruması altına alınmıştır. Safari tutkunlarının uğrak noktası olan ulusal park, Afrika hayvanları ile birlikte pelikan ve kaz türlerine de ev sahipliği yapar.

·         Limbe Botanik Bahçesi: 1892 yılında kurulan ve egzotik bitki türlerinin tanıtımını amaçlayan botanik bahçe, 48 hektarlık bir alanı kaplar. Limbe şehrinde yer alan bahçede kahve, kakao, kauçuk, muz ve palmiye gibi tropik bitkiler yer alır.

·         Korup Ulusal Parkı: 1986 yılında milli park ilan edilen bölge, 1260 kilometrekarelik alanı kaplar. Afrika kıtasının en eski ve en zengin yağmur ormanlarına sahip olan ulusal parkta, farklı kuş türlerinden sürüngenlere, kurbağalardan kelebeklere kadar çok sayıda hayvan türü yer alır.

Kamerun’un Meşhur Yemekleri

Kamerun yemekleri et ve deniz ürünleri ağırlıklıdır. Çorbanın önemli yer tuttuğu Kamerun’un geleneksel yemekleri, bölgeye özgü enfes tada sahip baharatları da içerir.

·         Achu Çorbası: Bol baharatlı bir çorba olan Achu çorbası, Kamerun ulusal mutfağının önemli bir üyesidir. Kamerun’a özgü otların yanı çorbada, sığı eti kullanılır. Servisi ise fufu olarak bilinen yöreye özgü ekmek içerisinde yapılır.

·         Fufu: Bölgeye özgü bir ekmek çeşidi olan Fufu, ekmekten ziyade katık olarak tanımlanabilir. Yöresel tüm yemeklerin yanında servis edilen Fufu, beğeninizi kazanacak bir lezzettir.

·         Balık: Afrika mutfağının vazgeçilmez lezzeti balık, Kamerun mutfağında da hak ettiği yeri buluyor. Ülkede Afrika tarzında soğan ve limon ile pişirilen şahane balık seçeneklerini tatma şansı yakalayabilirsiniz.

·         Ekwang: Lahana ve kurutulmuş balık ile hazırlanan bu yemek türü, görünüm itibari ile kapuska yemeğini andırır.

·         Cornchaff: Mısır ve bezelyeden yapılan bu sulu yemek türü, Kamerun mutfağının sevilen bir lezzetidir.

Kamerun’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kamerun’da yapılacaklar ülkeye has aktivitelerden oluşur. Afrika kültürünü yakından tanımanıza yardımcı olan Kamerun’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi, tatilinizden maksimum keyif almanızı sağlayacaktır.

·         Ulusal Parkta Safari: Afrika kıtasının pek çok ülkesinde olduğu gibi Safari, Kamerun’da da turistlerin sıkça tercih ettiği eğlenceli aktivitelerin başında gelir. Waza Ulusal Parkı ülkenin Safari için en çok tercih edilen bölgesi olurken, yabani memeli türleri ve ender bitkileri gözlemlemek için yapılacak doğru seçim olacaktır.

·         Arti Sanal Pazarda Alışveriş: Kamerun’a özgü hediyelik eşyaların satışta olduğu Pazar, Place John Kennedy’de yer alır. Yerel halkın tezgahlarında yer alan hediyelik eşyaları pazarlık yaparak satın almak, Afrika kültürünü yakından tanımak için size büyük bir şans sunuyor olacak.

·         Tabaski Festivaline Katılın: Her yılın Ekim ayında düzenlenen festival, ülkenin en renkli ve eğlenceli yanını gözlemleme şansını sizlere sunar. Gezi takviminiz Ekim ayına denk gelirse, Tabaski Festivali’ne katılmayı ihmal etmeyin.

·         Vahşi Yaşama Yakından Bakış: Çok sayıda ulusal parka sahip olan Kamerun, yırtıcı memelilerden kuşlara kadar kıtaya özgü farklı tür ve özelliklere sahip hayvanlara ev sahipliği yapar. Belgesellerde izlediğiniz hayvanları yakından izleme şansı bulacağınız Kamerun’da, ulusal parkları gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın.

Kamerun’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamerun tatil tercihlerinde, çıkılan seyahat öncesi ve esnasında bir takım önemli bilgilerin edinilmesi gereklidir. Kamerun’daki tatiliniz için uyarılar listesi şöyledir:

·         Kamerun seyahatine çıkılabilmesi için vize alınması gereklidir.

·         Ülkeye giriş yapacak turistlerin Sarıhumma ve Polio aşılarını yaptırmaları gereklidir. Sarıhumma aşısı, seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılmalıdır.

·         Taşımadan alışverişe kadar tüm para harcama işlemlerinizde pazarlık yaparak tatil maliyetinizi düşürebilirsiniz.

·         Ülkede İngilizce bilen sayısı yetersiz olup, temel Fransızca bilgisine sahip olmanız önerilir.

Kamerun Vizesi

Kamerun seyahati öncesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kamerun vizesi almalıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile Kamerun Devleti arasındaki ikili anlaşma gereği umuma mahsus pasaport sahipleri, Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu üzerinden vize başvurusunda bulunabilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Fahri Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentedir. Sizin adınıza vize başvuru sürecini yöneten Marina Vize, gerekli evrakları sizden teslim alması ile başladığı süreci en geç 7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Süper Ekspres vize başvuruları ise 1 iş gününde sonuçlanmakta ve onay alınan vize, adresinize kargo yolu ile gönderilerek Konsolosluğa uğramadan vize onayı almaktadır.

Umuma mahsus pasaport gereken Kamerun vize başvuruları, onaylanan vizenin pasaporta işlenmesi nedeniyle bir takım standartların yerine getirilmesi başvuru için talep edilir. 2 adet boş sayfanın bulunması istenen pasaportta, geçerlilik süresinin en az vize bitiş tarihini takip eden 6 aydan fazla olması gereklidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenirken, pasaportla birlikte şu evrakların Fahri Konsolosluğa teslim edilmesi gereklidir:

·         Pasaport fotokopisi (Önlü – arkalı çekiliş),

·         Son 6 ay içerisinde beyaz arka fon üzerine çekilmiş, 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf (2 adet),

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         Kamerun vize başvuru formu,

·         Seyahatte kullanılacak ulaşım araçlarına ait rezervasyon ve diğer bilgiler (PNR kodu, güzergah yazısı, araç ruhsatı, vb.),

·         Konaklama tesislerine ait konfirmeli rezervasyon çıktısı (Otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış),

·         Uluslararası aşı karnesi.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.