Kongo Gezilecek Yerler

Kongo’da gezilecek yerler başkent Brazzaville ve Ouesso şehri yakınlarında toplanmıştır. Tarihi yapıların Hristiyanlık dini yapılarını oluşturduğu Kongo Cumhuriyeti’nde, doğal güzellikler ülkenin en gözde turistik mekanlarını oluşturur. Gece hayatı için başkent Brazzaville popüler iken, ülke geleneksel mutfağı ve içkileri seyahatinizde size unutulmaz keyif sunacaktır.

Kongo’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kongo Cumhuriyeti dini yapıları, ülkenin önemli tarihi eserlerini oluşturur. Kongo’daki tarihi mekanlar seyahat rehberinizde yer almalı ve muhteşem mimarileri bol bol fotoğraflamalısınız.

·         St. Anne Bazilikası: Farklı mimarisi ile ziyaretçileri büyüleyen bazilika, ülkenin önemli dini yapıları arasında yer alır. Yaklaşık 80 yıllık geçmişi bulunan yapının dış mimarisi yanında iç mimarisi de görülmeye değerdir.

·         Kutsal Kalp Katedrali: Başkent Brazzaville’de yer alan katedral, 1892 yılında inşa edilmiştir. Muhteşem mimarisi ile ziyaretçileri büyüleyen katedral, St. Paul ve St. Peter heykelleri ile dekore edilmiştir. Katedral 1944 ve 1980 yıllarında papaların ziyaretine ev sahipliği yapmıştır.

·         Kongo Evanjelist Kilisesi: 1961 yılında Ouesso şehrinde kurulan kilise, Katolik Kilisesi ardından ülkenin en büyük ikinci kilisesidir. Kilise iç savaş sonrası restore edilerek ziyarete açılırken, günümüzde işitme engelli çocukların eğitimine yardım etmektedir.

Kongo’da Gezilecek Modern Mekanlar

Kongo Cumhuriyeti nüfusu başkent ve çevresinde ağırlıklıdır. Kongo’daki modern mekanlar nüfusa paralel olarak başkent Brazzaville ve Ouesso şehri çevresinde konumlanmıştır.

·         Nabemba Tower: Başkent Brazzaville’de bulunan kule, şehrin simgesi haline gelen modern yapılar başında gelir. Elf Kulesi olarak da bilinen kule, 30 katlı olup yüksekliği 106 metredir. Ülke tarihinin en yüksek kulesi olan Nabemba Tower, başkent manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz terasa sahiptir.

·         Master Night Club: Pointe-Noire şehrinde yer alan gece kulübü, ülkenin gözde eğlence merkezleri arasında yer alır. Kongo gece hayatı merak edenler, Master Night Club’da eğlenceli anlar geçirebilir.

·         Ma-Loango Ulusal Müzesi: Yerel halkı kültürel miraslar hakkında eğitmek amacıyla açılan müze, Kongo’ya özgü tarım aletleri ve ev eşyalarından çok sayıda geleneksel parça içeren değerli bir koleksiyona sahiptir.

Kongo’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Kongo Cumhuriyet şehirleri ziyaretçilerine enfes doğa üstü güzellikler sunar. Kongo’daki doğa harikaları milli parklardan nehirlere kadar bol miktarda yeşillik, temiz hava ve sulak alan bir arada bulunabilir.

·         Nouabale-Ndoki Ulusal Parkı: 1993 yılında kurulan milli park, 300’ü aşkın kuş türü ile birlikte kıtaya özgü şempanze ve fil gibi hayvanların doğal yaşamıdır. Tabiat güzellikleri ile sizi büyüleyecek milli parkta düzenlenen sandal turları ile doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

·         Lesio Louna Gorilla Reserve: Başkent Brazzaville’de 140 kilometre mesafede yer alan rezerv alanı, 1993 yılında 440 bin kilometrekarelik alanda kuruldu. Yetim kalan gorillerin bakımı için yapılan rezerv alanı, ziyaretçilerin gorilleri yakından görmek için tercih ettikleri önemli bir doğal güzellik olarak ön plana çıkar.

·         Sangha Nehri: Ouesso şehrine yaklaşık 6 saatlik mesafede bulunan nehir, 790 kilometre uzunluğa sahiptir. 2008 yılında dünya sit alanı olarak belirlenen nehir üzerinde kiralık sandal ve tekneler ile tura çıkılarak doğal güzelliklerin tadına varılabilir.

Kongo’nun Meşhur Yemekleri

Kongo yemekleri geleneksel Afrika mutfağının temsilcilerinden oluşur. Balık, tavuk eti ve manyok otu ağırlıklı yemeklerin yer aldığı Kongo’nun geleneksel yemekleri, baharatlar ile tatlandırılmıştır. Türk mutfağından aşina olunan lezzetlerin de yer aldığı menüde, damak tadınıza hitap edecek çok sayıda seçeneği değerlendirebilirsiniz.

·         Fufu: Geleneksel Afrika ekmeği, Kongo mutfağında da tüm et yemeklerinin yanında servis edilir. Manyok unundan yapılan bu lezzetli hamur işinin tadını beğeneceğinize emin olabilirsiniz.

·         Satori: Deniz ürünleri ile harikalar yaratılan Kongo’da, balık ile yapılan Satori lezzeti beğeninizi kazanacak. Tilapia ismi verilen balığın filetolarının kullanıldığı yemekte, kabak çekirdekleri, sarımsak ve maydanoz ile enfes bir tat yakalanır.

·         Moambe: Sekiz anlamına gelen ismi ile ülkenin sevilen lezzetleri arasında yer alan Moambe, tavuk etinden yapılır. Pirinç pilavı ile servis edilen yemekte palmiye fıstığı, muz, acı biber sosu, balık, yer fıstığı ve manyok yaprakları yer alır.

·         Madesu: Türk mutfağının sevilen lezzeti kuru fasulye, Madesu ismi ile Kongo’da karşınıza çıkar. Tavuk ve balıketi ile zenginleştirilebilen Kongo usulü kuru fasulyenin lezzetini beğeneceksiniz.

·         Ngai Ngai: Yağda kızartılan balığa özel tarifle hazırlanan sosu eklediğinizde, karşınıza muhteşem lezzeti ile Ngai Ngai çıkıyor. Özel sos içerisinde Afrika’ya özgü baharatlar yanında ebegümeci yer alıyor.

Kongo’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kongo’da yaşam ve kültür özelliklerini tanıyabilmeniz için ülkenin simge haline gelen noktalarını ziyaret etmelisiniz. Kongo’ya özgü aktivitelerin de yer aldığı Kongo’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göz atarak gezi planınızı hazırlamanız şiddetle tavsiye edilir.

·         Nehir Turu: Kongo doğal güzelliklerini yakından görmek ve ülkenin sahip olduğu balık türlerini keşfetmek için kiralanabilen tekne ve sandallar ile nehir turuna çıkmanızı tavsiye ederiz. Sangha Nehrinde popüler olan nehir turları, Afrika kıtasının tüm güzelliklerini yaşayabileceğiniz unutulmaz bir anı yaşamanıza yardımcı olacak.

·         Dini Yapıları Ziyaret: Katolik ve Evanjelist Hristiyan kiliseleri, ülkenin önemli tarihi güzelliklerini oluşturur. Bu yapıların kendine hayran bırakan mimarileri yanında sunduğu Kongo dini hayatını gözlemleme fırsatı kaçırılmamalıdır.

·         Yerel Pazarlarda Alışveriş: Kongo’da başkent ve çevresinde kurulan yerel pazarlar, ülke seyahatinizi anımsatacak hediyelik eşya satın almak için doğru adrestir. Kongo ziyaretinize özel geleneksel objeleri satın almadan ülkeden ayrılmayın.

Kongo’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kongo Cumhuriyeti seyahatlerine gerek hazırlık, gerek gezi sırasında dikkat edilmesi gerekli bazı uyarılar yer alır. Kongo’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir:

·         Kongo seyahatiniz öncesinde vize almanız gereklidir.

·         Ülke Mart – Mayıs ve Ekim – Aralık dönemlerinde çok yağış alır. Bu tarihler dışında seyahat planlaması yapmanız tavsiye edilir.

·         Ülkenin resmi dili Fransızca olup seyahatiniz için Fransızca kelime öğrenmeniz, tatilinizde size kolaylık sağlayacaktır.

·         Ülkeye giriş öncesinde Sarıhumma aşısının vurulmuş olması gerekir.

·         Sıtma aşınız yok ise yanınıza sıtma tabletleri almayı unutmayın.

·         Ülke sıcaklığının yüksek olması nedeniyle yanınıza güneş kremi ve koruyucu losyonlar almayı unutmayın.

Kongo Vizesi

Kongo Cumhuriyeti’ne seyahat düzenlemeyi planlayan Türk vatandaşları, seyahatleri öncesi Kongo vizesi almalıdır. İki ülke arasındaki ikili anlaşma gereği umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken, vize işlemleri Kongo Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Konsolosluğa gelerek vize işlemlerinin başlatılabileceği gibi yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden sürecin yönetilmesi talep edilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Kongo Konsolosluğu yetkili acentesidir. Kongo vize başvuru sürecini sizin adınıza başlatan Marina Vize, süreci yakından takip ederek en kısa sürede sonuçlandırılması için gerekli prosedürleri yerine getirir. Türkiye’nin her ilinden vize başvurusuna olanak tanıyan Marina Vize ile evrak ve vize teslimi işlemleri kargo üzerinden gerçekleştirilebilir.

Kongo vizesinde son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekli Türkiye Cumhuriyeti pasaportu gereklidir. Pasaportun vize onayı için 2 adet boş sayfası olması istenirken, geçerlilik süresinin vize bitiminden sonraki 6 ayı kapsaması şartının yerine getirilmesi kontrol edilir. Pasaportu fotokopisi ile birlikte başvuru evrakları arasında koymanız yanında, şu evrakları da Kongo vize başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz:

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         35x45 mm ebatlara sahip ve beyaz arka fon üzerine çekilmiş Biyometrik fotoğraf (2 adet),

·         Kongo Vizesi başvuru formu,

·         Kongo seyahatinde kullanılacak ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·         Kongo’da konaklama gerçekleştirilecek otelin görevlilerince kaşelenmiş ve imzalanmış konfirmeli rezervasyon çıktısı,

·         Sarıhumma aşısının yapılmış olarak işli olduğu Uluslararası Aşı Karnesi (Seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılmış olmalıdır),

·         Kongo Konsolosluğu’na hitaben Fransızca ya da İngilizce yazılmış dilekçe (Çalışılan şirket antetli kağıdına),

·         Adli Sicil Kaydı,

·         İkametgah.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.