Macaristan Gezilecek Yerler

Macaristan’da gezilecek yerler tarihi öneme sahip farklı kullanım amacına yönelik yapılardan oluşur. Tarihi öneme sahip olan Macaristan, Avrupa’nın en önemli turizm bölgeleri arasında yer alır. Sarayları, katedralleri ve kaleleri ile meşhur olan ülke, köprüleri ve doğal güzellikleri ile de görülmesi gerekli ülkeler arasında yer alır. Macaristan’da yaz ve kış aylarında yapılabilecek farklı aktiviteler bulunurken, kış sporları ülke genelinde yaygındır. İngilizce ile birlikte Almanca dilinin de yaygın olarak konuşulduğu ülkeye yapacağınız seyahatte, beğeninizi kazanacak lezzetler ve güzel anılar biriktirmenize yardımcı olacak önemli aktivitelere katılma şansı elde edebileceksiniz.

Macaristan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Macaristan tarihi köklüdür ve Türklerin bu tarihte etkin rolü bulunur. Hristiyanlık inancına sahip olan Macaristan’daki tarihi mekanlar dini yapıların yanında saray, kale ve köprü gibi önemli eserlerden oluşur. Başkent Budapeşte’de sıkça karşılaşılan tarihi eserler, Macaristan’ın farklı şehirlerinde dağılmıştır.

·        Buda Kalesi: 1686 kuşatmasında yıkılan saray yerine yapılan kale, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 200’ü aşkın oda sayısı ve görülmesi gerekli mimarisi ile kale, Macaristan’ın sembolleri arasında yer alır.

·        Eger Kalesi: 16. yüzyılda genişletilen ve 1596 yılında Türk hakimiyeti ile yeni bölümlerin eklendiği kale, İtalyan kalelerinden örnek alınarak inşa edilmiştir.

·        Aziz Peter Katedrali: 1009 yılında inşa edilen ve 12. Yüzyıldaki Moğol saldırıları sebebi ile hasar gören kale, 1891 yılında yeniden inşa edilerek günümüz görünümüne kavuştu.

·        Visegrad Kraliyet Sarayı: I. Charles’ın Visegrad’a taşınması sonrası yapılan saray, 100 yıl içerisinde İtalyan mimari örnekleri esinlenerek genişletilmiştir. Saray, Avrupa’nın en güzel sarayları arasında gösterilir.

Macaristan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Macaristan’ın yakın tarihinde yapılan Macaristan’daki modern mekanlar, önemli turistik bölgelerden oluşmuştur. Sanatsal öneme sahip eserlerin de yer aldığı bu eserler, ülkenin görmeniz gerekli özel bölümleridir.

·        Zincirli Köprü: 1849 yılında İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından yapılan köprü, 375 metre uzunluğa sahiptir. Budapeşte’de yer alan köprü, akşam saatlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğrar.

·        Tuna Nehri Heykelleri: 1972 yılında heykeltraş Laszlo Marton tarafından 5 yaşındaki bir kız çocuğunun 50 cm uzunluğundaki ünlü heykelinin de yer aldığı böğle, Budapeşte ile bütünleşmiş çok sayıda heykeli içerir.

Macaristan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ülkenin doğal güzelliklerinin pek çoğu, başkent Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alır. Macaristan’daki doğa harikaları gerek Tuna Nehri, gerek doğal oluşumlar ile görülmeye değer güzellikler içerir.

·        Lillafüred Mağaraları: Macaristan’ın gözde spa merkezleri arasında yer akan mağaralar, sarkıt oluşumları ile doğal bir güzelliğe sahiptir. Nesli tükenen bitkilerin izlerini taşıyan mağara, doğa ve tarihi geçmişi sizlere yaşatmayı başaracak güzellikler arasında yer alır.

·        Buda Hills: Budapeşte manzarasını en iyi gözlemleyebileceğiniz noktalardan olan tepeler, 518 metre yüksekliğe sahiptir. Yürüyüş ve bisiklet için özel alanların bulunduğu bölge, doğa sporu tutkunlarının uğrak noktasıdır.

·        Balaton Gölü: Çamurlu Göl anlamına gelen Balaton Gölü, Avrupa’daki en büyük göldür. 78 kilometre uzunluğa sahip gölün derinliği 3,6 metreye kadar çıkabilir. Yaklaşık 235 metreyi bulan kıyı uzunluğu ile doğaseverler, gölde aradıklarını bulabilir.

·        Aggtelek Ulusal Parkı: 1985 yılında kurulan ve UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’nde yer alan milli park, 198,92 kilometrekarelik alanda kuruludur. Avrupa’nın en büyük sarkıt mağarası parkın içerisinde yer alırken, turist girişinin yasak olduğu bölümler de parkın içerisinde mevcuttur.

Macaristan’ın Meşhur Yemekleri

Macaristan yemekleri lezzet bakımından Türk mutfağına benzerdir. Aperatif lezzetlerin de yer aldığı Macaristan’ın geleneksel yemekleri, tatiliniz süresince sizden tam not almayı başaracaktır.

·        Kiraz Çorbası: Krema, un, şeker ve kiraz karışımından yapılan çorba, ülkenin sevilen çorbaları arasında yer alır.

·        Goulash: Kimilerine göre çorba olarak sayılabilecek bu sulu et yemeğinde; soğan, sarımsak ve patates bulunur. Tüm restoranlarda Goulash’ı tatmanız mümkündür.

·        Langos: Türk mutfağında pişi olarak bilinen lezzete benzeyen bu ekmek, Macarlar tarafından sosis, sarımsak sosu, peynir ve ekşi krema gibi lezzetler ile birlikte tüketilir.

·        Kürtos Kalacs: Makarna benzeri bir tatlı olan Kürtos Kalacs, rulo şeklinde hazırlanır. Baca pastası olarak da bilinen bu tatlıyı sokak satıcılarında bulabilirsiniz.

Macaristan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Avrupa’nın gözde turistik merkezleri arasında yer alan Macaristan, Türk tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir. Macaristan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler gerek ülke kültürünü yakından tanımak, gerek Türk kültürünü hatırlamak için önemli aktivitelerden oluşur. Macaristan şehirleri ülkeyi yakından tanımanıza ve sadece Macaristan’da deneyimleyebileceğiniz pek çok farklı aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

·        Spa Keyfi: Spa kültürü Macaristan’da epey gelişmiştir. Başkent Budapeşte’de tarihi spa merkezi de yer alırken, ülkeyi ziyaret eden turistler ile birlikte Macarlar da spa merkezlerine sık sık giderler.

·        Klasik Müzik ve Opera Gösterisi İzleyin: Başkent Budapeşte’de 1884 yılında yapılan State Opera, günümüzde klasik müzik ve opera gösterilerine ev sahipliği yapar. Muhteşem mimarisi yanında günde 3 kez düzenlenen etkinliklere sadece 10 Euro bilet ücreti ile katılabilirsiniz.

·        Tuna Nehrini Dolaşın: Şarkılara konu olan Tuna Nehri, ülkenin simge güzellikleri arasındadır. Budapeşte’nin manzarasını sizlere sunacak Tuna Nehri, Macaristan’da görmeniz gerekli yerler arasındadır.

Macaristan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Macaristan seyahati öncesi yapılacak hazırlıklarda ülke hakkında bilmeniz için gerekli birkaç ayrıntı bilgi bulunmaktadır. Tatilinizi keyifli bir şekilde sürdürmeniz için Macaristan’daki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·        Macaristan’a seyahat öncesinde vize almanız gereklidir.

·        Ilıman bir iklime sahip Macaristan’a yaz aylarında gitmeniz halinde, ani gelişebilecek yağışlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

·        Macaristan para birimi Forint’tir. Ülkede Euro da pek çok noktada geçerlidir.

Macaristan Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan’a yapılacak seyahatleri Macaristan vizesi alması sonrası gerçekleştirebilir. Schengen Birliği üyesi olan Macaristan, vize başvurularında Schengen Vizesi prosedürlerini uygular.

Akredite turizm acenteleri yanında Macaristan vize başvuruları, Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. Marina Vize gerekli tüm Macaristan vize başvuru sürecini sizin adınıza tamamlayarak, vize onayı alabilmektedir. Macaristan vize gerekli evraklarını kargo yolu ile göndermeniz ardından başlatılan başvuru süreci, yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Onaylanan vizeler ise adresinize Marina Vize tarafından kargo yolu ile gönderilir.

Macaristan’a yapılacak vize başvuruları için son 10 yıl içerisinde alınmış Türk pasaportu gereklidir. Pasaportta vize bitiş tarihi itibari ile 90 günlük geçerlilik süresi aranırken, en az 2 boş sayfanın bulunması istenir. Pasaportla birlikte Marina Vize’ye iletmeniz gerekli evraklar ise şunlardır:

·        2 adet Biyometrik fotoğraf (35x45 mm),

·        Pasaport ve kimlik fotokopisi (Renkli fotokopi),

·        Maaş bordrosu ve varsa ek geliri gösterir belgeler,

·        Başvuru tarihinden bir hafta önce alınmış ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü,

·        Çalışılan işyeri tarafından yazılmış ve kaşe-imza bulunan izin yazısı (Şirket antetli kağıdına yazılmış),

·        SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü belgeleri,

·        İkametgah,

·        Macaristan seyahatinde kullanılacak ulaşım araçlarına ait bilet veya rezervasyonlar,

·        Macaristan’da konaklanacak otele/hotele ait rezervasyonlar veya faturalar,

·        Macaristan vize başvuru formu,

·        İşyerine ait vergi levhası, faaliyet belgesi, Ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.