Mısır Gezilecek Yerler

Mısır’da gezilecek yerler tarihi öneme sahip ve her yıl milyonlarca kişiyi kendisine çeken eserlerden ve bu eserlere sahip şehirlerden oluşur. Başkent Kahire ile birlikte Sharm El Şeyh, Luksor, Hurghada ve Marsa Alam şehirleri ülkenin turistik bölgeleridir. Yaz aylarında ikliminin çok sıcak olduğu ülkeyi ziyaret için en uygun zaman sonbahar mevsimidir.

Mısır’da Gezilecek Tarihi Yerler

Mısır’da Osmanlı hakimiyeti mevcut tarihi eserlere de yansımaktadır. Mısır’daki tarihi mekanlar Eski Mısır’dan İslamiyet’te geniş bir çeşitlilik sunar. Dünya’nın en kadim uygarlıklarından kalan efsanevi piramitler ve tapınaklar ile çevrili Mısır’da, günümüze kadar korunmayı başaran ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği çok sayıda tarihi öneme sahip güzellik yer alır.

·        Keops (Büyük) Piramidi: Piramitleri ile ünlü Mısır’ın en büyük piramidi olan Keops Piramidi, 139 metre yüksekliğe sahiptir. Adını mimarından alan piramit, M.Ö. 2560 – M.Ö. 2540 yılları arasında tamamlanmıştır. Her yıl milyonlarca turistin ziyaretine ev sahipliği yapan piramit, 922 metre çevre uzunluğu ile ihtişamını ve gizemini ziyaretçilere yaşatmayı başarmaktadır.

·        Büyük Gize Sfenksi: Giza Piramitleri’nin yer aldığı alanda bulunan Sfenks, konum olarak Kefren Piramidi karşısında yer alır. 6 metre genişliğe ve 73,50 metre uzunluğa sahip sfenksin yüksekliği 20 metredir. Antik Mısır mitolojisi hakkında fikir veren bu yapı, Antik Mısır hayranlarında her yıl ziyaret edilmektedir.

·        Karnak Tapınağı: Dünyanın en büyük tapınakları arasında yer alan Karnak, devasa sütunları ile ünlüdür. Yapıldığı günden bugüne korunmayı başarmış sütunları, Sultanahmet Meydanı ile Paris Concorde Meydanı’nda bulunan dikilitaş sütunlarının ilham kaynağı olmuştur.

·        Luxor Tapınakları: Karnak Tapınağına yakın mesafede bulunan Luxor Tapınakları, 25 metre yüksekliğe sahip devasa heykeller içerir. Mısır mimarisinin özgün çalışmalarına rastlayabileceğiniz bu bölge, akşamüzeri ışık gösterileri ile büyüleyici bir görsel şöleni ziyaretçilerine sunmaktadır.

·        Kahire Mehmet Ali Pala Cami: Mehmet Ali Paşa tarafından 1830 – 1848 yılları arasında yaptırılan cami, Osmanlı mimarisi aksine Rokoko ve Barok mimari stillerini yansıtır. Boşnak Yusuf tarafından tasarlanan cami, Mısır’da İslam dönemine ait en önemli eserler arasında kabul edilir.

·        Tolunoğulları Cami: Tolunoğlu Ahmet’in emriyle 879 yılında Abbasi Mimarisinde yapılan cami, Mısır’ın en önemli turistik eserleri arasında yer alır. Mısır’ın en eski camilerinden birisidir.

Mısır’da Gezilecek Modern Mekanlar

Tarihi mekanları ön planda tutulan Mısır’daki modern mekanlar yakın tarihte inşa edilmiştir. Kahire’de gezilecek yerler açısından önemli yapıların bulunduğu liste, Mısır’ın yakın ve uzak tarihine ışık tutan eserleri bünyesinde barındırır.

·        İskenderiye Kütüphanesi: M.Ö. 3. yüzyılda yapılan ve yaklaşık 9 bin el yazması esere ev sahipliği yapan efsanevi İskenderiye Kütüphanesi’nin yerine yapılan bu yapıda, 8 milyon kitap bulunur. Turistlerin odak noktası haline gelen yapı eski kütüphane ile aynı yerde inşa edilmiştir.

·        Tahrir Meydanı: Hediyelik eşya ve Mısır çayı için uğrak nokta olan Tahrir Meydanı, başkent Kahire’de yer alır. Mısır devriminin izlerinin halen taşındığı meydan, günümüzde çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

·        Kahire Mısır Müzesi: Kahire’nin merkezinde bulunan müzede, Mısır coğrafyasına ait 120 bin adet eser bulunur. Tutankamon’un mezarı, hazinesi ve daha pek çok efsanevi eserin yer aldığı müzede, Eski Mısır’la ilgili çok sayıda sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

·        Montaza Sarayı: İtalyan Rönesans ve Türk mimarisi sentezine iyi bir örnek olan saray, 1932 yılında kral I. Fuad’ın emri ile inşa edilmiştir. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından da kullanılan saray, geniş bahçelere sahiptir.

Mısır’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi zenginliği ile birlikte Mısır, doğal güzellikleri ile de ön plana çıkar. Su canlıları çeşitliliği açısından şanslı olan Mısır’daki doğa harikaları ekseriyetle suya yönelik mekanlardır. Ülkenin simgesi Nil Nehri yanında ulusal park ile ziyaretçilerine huzurlu anlar yaşatan ülke, sahip olduğu doğal güzellikler ile her yıl çok sayıda dalış meraklısını kendisine çekmektedir.

·        Nil Nehri: Mısır’ın var olma sebebi olarak da görülen Nil Nehri, Mısır’ın başkenti Kahire’yi ortadan ikiye ayırır. İçerisinde bulunan Zamalek Adası ile doğa ile iç içe olmanın huzurunu bulabileceğiniz bölgede, Felluca tekneleri ile nehri turlayabilirsiniz.

·        Ras Muhammed Ulusal Parkı: 480 kilometrekarelik alanda bulunan Ulusal Park, 1983 yılında açılmıştır. Çok sayıda su canlısının birlikte yaşadığı park, her yıl dalış için çok sayıda meraklı tarafından ziyaret edilmektedir.

Mısır’ın Meşhur Yemekleri

Mısır yiyecek kültürü, Arap ve Türk mutfağından esinlenmektedir. Mısır’ın geleneksel yemekleri tat olarak mutfağımıza yakın olması sebebi ile ziyaretler esnasında tercih edilebilir.

·        Falafel: Arap ülkelerinin tamamında bulunan Falafel, Mısır’da da tercih edilen bir yemek türüdür. Kuru bakla içi ya da nohuttan yapılan bu köfte, ülkenin en önemli sokak yiyeceğidir.

·        Ful: Domates ve bol baharat ile hazırlanan bu sebze yemeği, maydanoz ve yağ ile çeşitlendirilir. Ekmek ile birlikte servis edilirken, her öğünde tüketilebilmektedir.

·        Melukya: Et ve sebze ile hazırlanan bu çorba, Mısır’ın en ünlü yöresel yemekleri arasında yer alır. Özel baharatlar ile tatlandırılan bu lezzet, Mısır’da oldukça sevilmektedir.

·        Umm-ali: Arap mutfağının sevilen tatlısı Umm-ali, Mısır mutfağında da yerini alır. İçeriğinde süt ve Hindistan cevizi yanında kuru üzüm, fındık ve pirinç yer alır.

Mısır’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Mısır ziyaretleri ekseriyetle tarihi ve dalış sebeplidir. Eski Mısır’dan kaynaklı olarak çok sayıda tarihi öneme sahip eserin yer aldığı Mısır’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini yerine getirmeden Mısır seyahatinizin yarım kalacağını unutmayın.

·        Piramitleri Keşfedin: Mısır denince akla şüphesiz piramitler gelir. Binlerce yıl önce yapılan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bu anıt mezarları ziyaret etmeden Mısır’dan ayrılmayı aklınıza getirmeyin.

·        Krallar Vadisinde Gezinti: M.Ö. 16 ve 11. yüzyıllarda defnedilen ve I. Tutmose’den XI. Ramses’e kadar firavunların aile kabristanı olan Krallar Vadisi, Eski Mısır ülkesinin özellikleri yansıtması açısından önemli bir alandır. Eski Mısır hayranı milyonlarca turist, her yıl Krallar Vadisini keşfetmek için ülkeye giriş yapmaktadır.

·        Kızıldeniz’de Dalış: Kızıldeniz dalış tutkunlarının uğrak noktasıdır. Mercan resifleri bakımından zengin olan bölgeye her yıl dalmak için çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

·        Nargile Keyfi: Khan El Khalili’de bulunan alışveriş merkezi, günün yorgunluğunu eşsiz Mısır çayı ve nargile ile atmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Bu otantik alışkanlıkları deneyimlemeden Mısır’dan ayrılmayın.

Mısır’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mısır’da gerçekleşen devrim ardından yapılan darbe ile Mısır ülkesinin özellikleri hayli değişti. Yakın tarihte yaşanılan ve ülke yönetimini etkileyen olaylar sonrası Mısır’daki tatiliniz için uyarılar listesi şöyle güncellendi:

·        Mısır ile Türkiye Cumhuriyeti anlaşması gereği, seyahat öncesi vize alınması gereklidir.

·        Sıcak iklime sahip olan ülkede tatilin hem ekonomik hem de rahat geçmesi için sonbahar aylarında planlanması tercih edilmelidir.

·        Satın almak istediğiniz her şeyin fiyatını sormayı unutmamanız gerektiği gibi pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

·        Trafik kurallarının en çok ihlal edildiği ülkeler arasında yer alan Mısır’da, şehir merkezinde her an dikkatli olun.

·        Yerel halkın tercih ettiği restoranlarda yemek yemeyi tercih edin.