Japonya'da vaka sayıları alarm veriyor! OHAL tartışmaları başladı!

Korona virüsü en ağır atlatan ülkelerden birisi olan Japonya'da bazı bölgelerdeki vaka sayıları rekor düzeye ulaştı. Salgının başından beri kontrol altında olan bölgelerdeki artış endişeye neden oldu.

Japon yetkililer ülkedeki artışı şu anlık kontrol altında tutuyor. Belli başlı bölgelerdeki artışlar endişe yaratsa da metropollerdeki artışlar normal seviyede. Asıl panik büyük şehirlerdeki sayıların artmasıyla oluşacak. Eğer bu bölgelerdeki artış metropollere yansırsa 'vaka patlaması' yaşanabileceği üzerinde duruluyor. Japonya'da korona virüs ile mücadele kapsamında hükümete tavsiye veren danışman heyet, Tokyo ve çevre eyaletlerde olağanüstü hal (OHAL) talebinde bulundu.

JAPONYA, OHAL'İ TARTIŞIYOR!

Danışman heyeti, Başbakan Suga Yoşihide hükümetine verdiği tavsiye kararında Tokyo ve çevresindeki Çiba, Kanagawa ve Saitama'da OHAL uygulamasına geçilmesini istedi. Bu bölgelerde vaka sayılarının daha önce görülmemiş oranda arttığını açıklayan danışma heyeti, salgının metropollerin çevresinde kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Danışma heyeti yaptığı açıklamada salgının metropollerin çevresinde engellenememesi halinde korkunç sonuçlarla karşılaşılabileceğini kaydetti. Heyet, günden güne vakaların artması sonucu sağlık altyapısının çökme riski taşıdığı Tokyo ve çevresinde uygulanacak OHAL kapsamında insan hareketliliğinin yüzde 70 oranında düşürülmesi gerektiğini belirtti.

JAPONYA ÖNLEMLERDE BAŞA DÖNDÜ!

Pandemi tedbirlerinden sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi, düzenlediği basın toplantısında, OHAL kapsamında evden çalışmanın teşvik edileceğini ve insan hareketliliğinin düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi. Nişimura, "Evden çalışma oldukça önemli. Geçen ilkbahardaki OHAL'de hareketlilik yüzde 70 düşmüştü. Benzer yöntemler uygun. Şimdi de bunu ve daha fazlasını hedefliyoruz" dedi.

VALİ TALEBİN UYGULANMASINDAN ENDİŞELİ

Tokyo Valisi Koike Yuriko yaptığı açıklamada bu hafta Tokyo'da OHAL ilan edilmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Yuriko, vatandaşlara kurallara uyma çağrısında bulundu. Eğer OHAL ilan edilirse mağaza ve dükkanların kapanış saati 22.00'dan 20.00'a çekilecek. Alkol satışı ise saat 19.00'da bitecek.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (166 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.