Nijerya Gezilecek Yerler

Nijerya’da gezilecek yerler turistik öneme sahip plajlar ve kültür-sanat yapılarından oluşur. Tarihi eser bakımından zengin sayılmayan ülkede, modern mimari özelliklere sahip çok sayıda ziyaret edilmesi gerekli mekan yer alır. Doğal güzellikleri her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapan ülke, zengin mutfağı ile Afrika’ya özgü lezzetleri buluşturur.

Nijerya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Nijerya tarihi yerleri doğal güzelliklerine göre daha sınırlıdır. Nijerya’daki tarihi mekanlar dini yapılarla birlikte bölgenin mimari özelliklerini içeren ve kültürü hakkında fikir veren müzelerden oluşur.

·         Gidan Makama Müzesi: Kano şehrinde yer alan müze, Sahra Çölü’nden geçen ticaret yolları üzerine kuruludur. Mimari özellikleri geleneksel mimarinin özelliklerini taşır.

·         Badagri Kasabası: Geri dönüşü olmayan nokta olarak da bilinen Badagri Kasabası, geçmişte köle ticaretinin yapıldığı merkezler başında gelir. 1840 yılında inşa edilmiş Brazilian Barracoon hapishanesi de bu kasabada yer alırken, kölelik döneminin izleri kasabada takip edilebilir.

·         Lagos Katedrali: Ülkede inşa edilmiş en eski Anglikan kilisesi olan Lagos Katedrali, ülkede yer alan önemli dini yapıların başında gelir. Manevi önemi ve mimari özellikleri ile katedral, ziyaret edilmesi gerekli önemli tarihi ve turistik yapılar arasında yer alır.

Nijerya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Nijerya’nın modern yüzünü ziyaretçilerine sunan Nijerya’daki modern mekanlar, kültür ve sanat bakımından önemli noktaları içerir. Ülkede dini mekanlar yanında kültür ve sanata önem verilen ve modern mimari temsilcisi çok sayıda mekan yer alır.

·         Nike Sanat Galerisi: Çağdaş eserlerin sergilendiği müze, ülkenin önemli kültürel tesisleri başında gelir.

·         Ulusal Tiyatro: Dünya sinemasından örneklerin hakla buluşturulduğu Ulusal Tiyatro, modern mimarisi ile ülkede ziyaret edilmesi gerekli önemli yapıların başında gelir.

·         Nijerya Ulusal Müzesi: Nijerya tarihini ilk elden öğrenme şansı bulacağınız müze, Afrika kıtası hakkında da merak ettiğiniz soruların yanıtlanmasına yardımcı olacak.

·         Abuja Ulusal Cami: Başkent Abuja’da yer alan cami, 1984 yılında ibadete açıldı. Modern mimarisi ve özgün tasarıma sahip dört minaresi ile cami, ülkenin önemli dini sembolleri arasında yer alıyor.

Nijerya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Nijerya turistik yerleri ekseriyetle doğal güzelliklerden oluşur. Nijerya’daki doğa harikaları deniz ve kum ikilisini bir arada ziyaretçilere sunarak, tatilden beklentilerini sonuna kadar karşılar.

·         Eloka Plajı: Nijerya’nın Lagos şehrinde yer alan plaj, harika destinasyonları ile ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Çevresinde yer alan konaklama tesislerinde kalabileceğiniz bölge, yöreye özgün ürünleri satın alabileceğiniz dükkanları da içerir.

·         Bar Plajı: Deniz, kum ve güneş üçlüsünü birleştiren plaj, ülkenin gözde turistik alanları başında gelir. Victoria Adası’nda yer alan plaj, geniş kumsallara sahiptir.

·         Lagos Özgürlük Parkı: Bağımsızlığın 50. yılı anısına yapılan park, sakin vakit geçirmek isteyen herkesin uğrak noktasıdır. Temiz havası ve yürüyüş yolları ile Lagos Özgürlük Parkı, şehirdeki uğrak noktaların başında gelir.

·         Tarkwa Plajı: Su sporları için ülkede tercih edilen önemli nokta olan Tarkwa Plajı, Lagos şehrinde yer alır. Plaja ulaşmak için Tarzan İskelesi’ne giderek tekneler ile seyahat etmeniz gereklidir.

Nijerya’nın Meşhur Yemekleri

Nijerya yemekleri et, balık ve fasulye ağırlıklı olarak yapılır. Hurma yağı kullanılarak farklı lezzetlerin elde edildiği Nijerya’nın geleneksel yemekleri, damak tadınıza hitap edecek seçenekleri içerisinde barındırır.

·         Akara: Nijeryalıların kahvaltıda tercih ettikleri Akara, bir kek türüdür. Alışıldık keklerden farklı olarak Akara, fasulye pürelerinden yapılır.

·         Suya: Şiş kebap türü olan Suya, ülkenin en sevilen sokak lezzetleri arasında gösterilebilir. Soğan ve domates dilimleri ile birlikte servis edilir.

·         Ogbono Çorbası: Kurutulmuş ogbono tohumlarının öğütülmesi ile hazırlanan çorba, siyah renklidir. Farklı lezzetlere açık olan herkes, ülkenin sevilen lezzeti Ogbono çorbasını deneyebilir.

·         Nkwobi: Sakatat severlerin beğenisini kazanacak Nkwobi, baharatlar ile tatlandırılmış inek ayağından yapılır. Hurma yağı ile marine edilen bu yerel lezzet, ülkede yer alan geleneksel lokantalardan tadılabilir.

·         Kilishi: Kurutulmuş et ile yapılan Kilishi, dürüm benzeri hazırlanır. Hamur içerisinde sarılarak servis edilen Kilishi, ülkede en sık tüketilen yemekler arasında yer alır.

·         Moi Moi: Fasulyeden yapılan bu puding, kıyma ve yumurta gibi malzemeler ile zenginleştirilerek hazırlanabilir. Buğulanmış fasulyenin kullanıldığı puding, farklı lezzet deneyimlemekten hoşlananların beğenisini kazanacaktır.

Nijerya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Gezinizde Nijerya hakkında bilgi edinebileceğiniz aktiviteler ve ziyaret noktaları, tatilinizi tamamlayacak seçenekler içerir. Nijerya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göz atarak boş vakitlerinizi ülkenin simge haline gelen özel yanları ile değerlendirebilirsiniz.

·         Kurmi Pazarında Alışveriş: 16 hektarlık alan üzerine kurulan bu pazarda, el işi dokuma ürünlerinden heykellere kadar çok sayıda yerel ürün seçeneği satılır. Afrika’nın en büyük pazarları arasında gösterilen Kurmi Pazarı, ziyaretinizde uğramanız gerekli önemli Nijerya değerleri başında gelir.

·         Kölelik Yolculuğunun İzlerini Takip Edin: Köle ticaretinin yaygın olduğu dönemlerde “Geri Dönüşü Olmayan Nokta” olarak bilinen Badagry Town, Nijerya gezilerinde ziyaret edilmelidir. Afrika halkının çektiği acıların izlerini yansıtan kasabada, kültür ve insanlar hakkında iz bırakan kölelik düzeni ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

·         Nijerya Birasını Tadın: Alkol almayı seviyorsanız, Nijerya birası size farklı bir lezzet sunacak. Amsterdam ve diğer Avrupa ülkeleri yanında Nijerya da kendisine has bira türüne sahiptir. Seyahatinizde Nijerya birası tatmayı yapılacaklar listenize ekleyin.

Nijerya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nijerya dini ve kültürel olarak çeşitliliğin bulunduğu Afrika ülkeleri arasında yer alır. Seyahatinizde tercih edeceğiniz bölge hakkında fikir sahibi olmamanız, tatilinizde tüm keyfinizi kaçıracak tatsız olaylara sebep olabilir. İyi bir tatil için takip etmeniz gereken en önemli Nijerya’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanır:

·         Seyahatiniz öncesi Nijerya vizesi almanız gereklidir.

·         Sarıhumma, Tifo, Hepatit A ve Çocuk Felci aşılarının yapılması gereklidir.

·         Ülkenin kuzeyinde şeriat yönetimi hakimdir.

·         Alışverişlerde pazarlık yapılmalıdır.

·         Ülkede birbirini tanımayan kişilerin tokalaşması kabalık olarak görülür.

·         Halkı sıcakkanlı ve güler yüzlü olsa da kimi bölgelerde çetelere karşı dikkatli olunmalıdır.

Nijerya Vizesi

Nijerya seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Nijerya vizesi almaları gereklidir. Nijerya Büyükelçiliği üzerinden yürütülen vize başvuru süreci, doğrudan başvuru sahibi tarafından takip edilebildiği gibi yetkili acenteler üzerinden gerçekleştirilebilir. Evrakların takibi ve prosedürlerin yenilenmesi nedeniyle vize başvurularının reddedilmesini istemeyen herkes, yetkili acenteler üzerinden başvuru gerçekleştirebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Nijerya Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Sizin adınıza Nijerya vize başvuru sürecini yöneten Marina Vize, değişen prosedürleri yakından takip ederek başvurunun onaylanması için gerekli takibi gerçekleştirir. Kargo yolu ile evrakları iletebileceğiniz Marina Vize size, evinizden onaylı vizeyi alma şansı sunar.

Nijerya vize başvurularında istenen özellikleri karşılayan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu gereklidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve vize bitiş tarihini takip eden 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gereklidir. Pasaportta 2 adet boş sayfa da talep edilir. Pasaportla birlikte başvuruda istenen evraklar ise şunlardır:

·         Önlü arkalı çekilen pasaport fotokopisi,

·         Renkli kimlik fotokopisi,

·         35x45 mm ebatlarda ve beyaz arka fona çekilmiş 1 adet Biyometrik fotoğraf,

·         İngilizce yazılmış ve seyahat detaylarının ayrıntılı olarak yazıldığı dilekçe,

·         Nijerya vize başvuru formu,

·         Seyahat edilecek ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·         Konaklama gerçekleştirilecek otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı,

·         Aşı kartı.

Yukarıda sıralanan evrakları kargo yolu ile Marina Vize’ye gönderebilirsiniz. 3 – 7 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanır. Onay alınan vizeler ise adresinizden teslim etmek üzere tarafınıza kargo yolu ile gönderilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.