Norveç Gezilecek Yerler

Norveç’te gezilecek yerler muhteşem doğal güzellikleri ve önemli tarihi yapıları içerisinde barındırır. Tasarımı ile ödül sahibi modern binaların da yer aldığı ülkede, başkent Oslo ile birlikte kırsal bölgelerde ziyaret edilecek çok sayıda önemli mekan yer alır. Ziyaret amacına göre dört mevsim gezilebilecek ülkenin mutfağı ise deniz mahsulleri ağırlıklıdır.

Norveç’te Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihi yapıları ile de önemli bir yere sahip olan Norveç, çok sayıda popüler mekana ev sahipliği yapar. Norveç’teki tarihi mekanlar başkent Oslo ile birlikte ülkenin farklı şehirlerinde yer alır.

·         Akershus Kalesi: 1290 yılında Oslo şehrini korumak için yapılan kale, 17. yüzyılda yenilenerek Rönesans mimarisinin izlerini kazandı. Bir dönem hapishane olarak da kullanılan kale ülkenin ziyaret edilmesi gereken tarihi yapıları arasında gösterilebilir.

·         Kraliyet Sarayı: 1814 yılından bu yana Oslo’da yer alır. Kral ve kraliçenin ikametgahı olan saray yaz aylarında ziyaretçi kabul etmektedir.

·         Borgund Stave Kilisesi: 1180 yılında inşa edilen kilise, ahşap levha ve çıtalar ile inşa edilmiş etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Tarihi kilise 1868 yılında ibadete açılmış olsa da günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

·         Nidaros Katedrali: Trondheim kentinde yer alan Katedral, 11. yüzyılda Norveç Kralı Saint Olay’ın mezarı üstüne inşa edilmiştir. Orta Çağ kilisesi olan Nidaros Katedrali, farklı mimarisi ve dini önemi nedeniyle ülkenin keşfetmeniz gereken yapıları arasında yer alır.

Norveç’te Gezilecek Modern Mekanlar

Başken Oslo’da Norveç’teki modern mekanlar sıralanır. Parklar, müzeler ve kültürel tesisler ülkenin önemli modern yapılarını oluşturur.

·         Vigeland Heykel Parkı: Yapımı 5 yıl süren Vineland Heykel Parkı, içerisinde yer alan 200’ü aşkın çıplak heykel ile dünyanın en büyük heykel parkı unvanına sahiptir. Parktaki tüm heykeller ise Norveçli ünlü heykeltıraş Gustov Vigeland tarafından yapılmıştır.

·         Nobel Barış Merkezi: Oslo’da yer alan merkezde Nobel ödülü alan sanatçıları ve yaptıkları işlere ait önemli bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca yapıda Alfred Nobel ve Barış Ödülü hakkındaki bilgi dolu hikayeyi duyma şansı da elde edebilirsiniz.

·         Oslo Opera Binası: Oslo’nun simge yapıları arasında gösterilen Opera Binası, muhteşem mühendislik çözümler barındıran modern mimarisi ile beğeni kazanır. Oslo’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan bina, 2008’de verilen Dünya Mimarlık Festivali Ödülü’nün sahibidir.

·         Viking Gemi Müzesi: Oslo’nun Bygdoy Yarımadası’nda kurulu olan müze, Viking dönemine ait çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapar. Norveç denizciliği hakkında bilgi edinilebilen müzede, Vikingler döneminden kalma gemiler, kızak, yatak, at arabası ve farklı çeşitte kullanım eşyalarını inceleyebilirsiniz.

 Norveç’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Norveç Oslo ülkenin önemli tarihi, kültürel ve modern yapılarına ev sahipliği yaparken, doğal güzellikler ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. El değmemiş doğal güzelliklere sahip olan Norveç’teki doğa harikaları, kartpostallara yakışacak manzaraları ile kendinizi cennette hissettirmeyi başaracak.

·         Lofoten Adaları: Gölleri, yeşilliği ve sivri tepeleri ile bir ressamın elinden çıkmış izlenimi uyandıran manzaraya sahip adalar, Norveç’in cenneti andıran doğal güzellikleri içerisinde yer alır. Küçük balıkçı kasabalarının yer aldığı adalarda doğa ile iç içe huzurlu anlar geçirebilirsiniz.

·         Flam Köyü: Muhteşem doğası ile dünyanın en güzel köyleri arasında gösterilen Flam Köyü, muhteşem manzarası ile çok sayıda ünlü dergiye kapak olmayı başardı. Dağlar, yamaçlar, yeşilin farklı tonları ve nehri ile bu köyü ziyaret ederek doğanın sunduklarını yerinde görmenizi tavsiye ederiz.

·         Norveç Fiyortları: Muhteşem manzarası ile ülkenin gözde doğal güzellikleri başında gelen fiyortlar, Norveç’in simge doğal güzellikleridir. Yeşilin farklı tonları, masmavi suların büyüleyici güzelliği ve sarp kayalıklar ile kartpostallara yakışacak manzaraya sahip olan fiyortları ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

·         Rondane Ulusal Parkı: 1962 yılında kurulan ve doğa tutkunlarının Norveç’teki adresi olan Rondane Ulusal Parkı, kamp ve doğa yürüyüşü için uygun bir doğal güzelliktir. Vahşi Ren Geyiğinin yaşam alanı olan milli park ziyarete açıktır.

Norveç’in Meşhur Yemekleri

Norveç yemekleri seyahatiniz boyunca tatmaktan keyif alacağınız lezzetleri içerir. Norveç’in geleneksel yemekleri deniz mahsulleri ağırlıklıdır. Ren Geyiği gibi av hayvan etlerinin de mutfağında yer aldığı ülkede geziniz boyunca çok sayıda farklı beğenecek lezzet bulabileceksiniz.

·         Somon: Besleyici değerleri ile ülkenin önemli ihraç ürünleri arasında yer alan Somon balığı, farklı pişirme yöntemleri ile ülkede en çok tüketilen deniz mahsulleri başında gelir. Ülkemizde de sevilen lezzet olan Somonu diyarında tatmanızı tavsiye ederiz.

·         Ren Geyiği Eti: Akşam yemeklerinde ve özel günlerde Norveçlilerin severek tükettiği Ren Geyiği eti, yumuşak ve lezzetli bir et türüdür. Ülkede bu lezzeti deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

·         Orret: Norveç’in turistik lezzetleri başında gelen Orret, tavada hazırlanan bir balık yemeğidir. Norveç’te yer alan tüm restoranlarda Orret lezzetine ulaşılabilir.

·         Flatbrod: Ülkenin sevilen atıştırmalığı Flatbord, Norveçliler arasında popülerdir. Kurutulmuş gevreklerin kullanıldığı yemekte gevreklerin üzerine ekşili krema ve reçel eklenirken, tercih edilen et türünün eklenmesi ile servisi hazırlanır.

Norveç’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Norveç’in meşhur şeyleri tarihi, kültürel ve doğal öneme sahiptir. Zengin bir mutfağa sahip olan Norveç’te yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi, ülkenin bilinmesi gereken yönlerini sizlere tanıtmayı amaçlar.

·         Vikingleri Tanıyın: Efsanevi denizciler Vikingler, Norveçlilerin atalarıdır. Denizcilik alanında başarılı işlere imza atan bu insanların tarihteki başarılarını nelere borçlu olduğunu gözlemlemeniz için Viking Müzesi yer alır. Müzeyi ziyaret ederek Vikinglerin kullandığı gemileri ve diğer eşyaları inceleyebilirsiniz.

·         Tırmanış Yapın: Ülkenin doğal güzellikleri büyüleyici manzaraya sahiptir. Tepe ve dağlara tırmanmayı göze aldığınızda sizi bekleyen unutulmaz manzaraya ulaşmak istiyorsanız, Norveç’te dağlara tırmanmayı unutmayın.

·         Kuzey Işıklarını Seyredin: Norveç’i seyahat için Eylül – Nisan dönemini tercih ettiğinizde, etkileyici güzelliğe sahip Kuzey Işıklarını izlemeyi unutmayın. Tromso, The North Cape, Lofoten Adaları ve Trondheim şehirleri Kuzey Işıklarının gözlemlenmesi için ideal merkezlerdir.

Norveç’teki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahatiniz ülkesi özgürlükler ülkesi Norveç hakkında bilgi almak, seyahat planlamanızı eksiksiz yapmanız yardımcı olur. Norveç’teki tatiliniz için uyarılar ise şöyle sıralanmıştır:

·         Norveç seyahati öncesi vize almanız gereklidir.

·         Ülkenin ikliminin soğuk olduğunu unutmamalı ve en zorlu kış şartlarına hazırlıklı olmalısınız.

·         Ülkenin resmi para birimi Norveç Kronu’dur.

·         Ülke ileri demokrasiye sahiptir ve özgürlüklere ülkede saygı duyulur.

 Norveç Vizesi

Schgen Birliği sınırlarında yer alan Norveç’e seyahat gerçekleştirecek Türk vatandaşları, seyahatleri öncesi Norveç vizesi almalıdır. Norveç’e vize almak için yetkili kurumlar Norveç Ankara Büyükelçiliği ve Norveç İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Akredite turizm acenteleri ile birlikte yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile Norveç’e vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Marina Vize Başvuru Merkezi Norveç Konsolosluğu yetkili acentesidir. Norveç’e vize almak için Marina Vize hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sizin adınıza Konsolosluk üzerinden başvuru sürecini yöneten Marina Vize, en geç 15 iş günü içerisinde Norveç’e vize onayı alabilmektedir. Tüm süreci Konsolosluğa gelmeden takip edebileceğiniz gibi onaylı Norveç vizesini adresinizden teslim alabilirsiniz.

Marina Vize’ye Norveç vize evraklarını kargo yolu ile gönderebilirsiniz. 150 Euro Norveç vize ücretini ödemeniz ardından başlayan başvuru sürecinde istenen evraklar ise şunlardır:

·         Minimum 2 adet boş sayfaya sahip ve son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaport (Geçerlilik tarihi vize bitiminden 3 ay uzun olmalıdır),

·         Pasaportun önlü – arkalı fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         Norveç Vize Başvuru Formu,

·         2 adet 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf (Beyaz arka zemine sahip),

·         Yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi (En az 30 Bin Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli),

·         İkametgah,

·         Son 3 aylık hareketleri gösterir ayrıntılı banka hesap dökümü (Başvurudan en fazla 1 hafta önce alınmış),

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·         SGK Hizmet Dökümü,

·         Varsa ek geliri gösterir belgeler,

·         Seyahat ve konaklama rezervasyonları,

·         İşyerinden alınmış izin yazısı (Konsolosluğa hitaben yazılmış),

·         İşyerine ait vergi levhası, Oda Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.