Pakistan Gezilecek Yerler

Pakistan’da gezilecek yerler İslami motif ağırlıklıdır. Özellikle Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve ihtişamı ile günümüze kadar korunmayı başaran dini yapılar yanında, yakın tarihte yapılmış modern dini yapılar, Pakistan dokusunun genelini oluşturur. Doğal güzellikler bakımından da zengin çeşitliliğe sahip olan ülkede, ziyaret edilmesi gerekli yerleri ve ülke seyahatinde dikkat edilmesi gerekenleri takip ederek gezinizi verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Pakistan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Pakistan’ın tarihi yerleri çok sayıda farklı dini motifi içerisinde barındırır. Hindu ve İslami mimarinin yanı sıra Hristiyan mimarisinin önemli eserleri, Pakistan’daki tarihi mekanlar içerisinde bulmak mümkündür. Ülkede görülesi tarihi mekanların geneli Babür döneminden kalsa da daha eski zamanlardan kalan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış çok sayıda tarihi yapı günümüze kadar korunmayı başarmıştır.

·        Lahor Kalesi: 1981 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giriş yapan kale, 1566 yılında yapıldı. Pakistan tarihinden önemli kesitler sunan kale, Lahor kentinde yer alır.

·        Badshahi Cami: 17. yüzyılda Babür İmparatoru Ebul Muzaffer Muhyidden Muhammed tarafından yaptırılan cami, Güney Asya’nın en büyük 2. camisidir. 276 bin metrekare alana kurulu cami, 110 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 60 metre yükseliğe sahip minareleri ile cami, her yıl binlerce turistin ziyaretine ev sahipliği yapar.

·        Jahangir’in Anıt Mezarı: Babür İmparatoru Jahangir’e ait bir anıt mezar olan bu yapı 17. yüzyılda yapılmıştır. Anıt mezar bitiminde UNESCO listesinde yer alan Akbari Sarai ve Asif Han Türbesi de bulunur.

·        Rohtas Kalesi: 91 metre yüksekliği ile 1500’lü yıllarda Afgan Kralı Şer Şah Suri tarafından yapılan kale, erken İslami dönem askeri mimarisini yansıtır. Pek çok savaştan zarar görmeyerek günümüze ulaşmayı başaran bu tarihi eser, ihtişamı ile ülkenin en önemli tarihi mekanları arasında yerini alır.

Pakistan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Pakistan’ın önemli insanları ve hükümdarları tarafından yakın tarihlerde önemli modern mekanlar inşa edilmiştir. İslami mimarinin ağır bastığı Pakistan’daki modern mekanlar, estetik açıdan İslam mimarisinin en güzel örneklerini oluşturur.

·        Pakistan Kulesi: 1960 yılında inşa edilen ve Moğol – İslam sentezinin en güzel örnekleri arasında yer alan kule, 62 metre yüksekliğe sahiptir. Turistlerin uğrak noktası haline gelen kulenin tabanı beyaz mermerden yapılmış ve anma plağında Kur’an-ı Kerim’den ayetler e Allah’ın 99 ismi yazılıdır.

·        Mohatta Sarayı: 1927 yılında tasarlanan ve Hint mimarisinin estetiğini yansıtan saray, Ağa Ahmed Hüseyin tarafından tasarlanmıştır. Mohatta ailesi Hindistan’a taşınana kadar, sarayı yazlık ev olarak kullanmıştır.

·        Pakistan Anıtı: 2005 yılında yapılan ve Pakistan’ın simge yapıları arasında yerini alan anıt, bulunduğu alan ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. İslamabad gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan anıt, şehrin kuş bakışı görülebileceği bir terasa da sahiptir.

·        Faysal Cami: 5 bin metrekare üzerine inşa edilen 74 bin kapasiteli cami, 1986 yılında tamamlandı. Dünyanın en estetik dini yapıları içerisinde yer alan cami, 90 metreyi bulan minareleri ile ziyaret edilmesi gerekli modern yapılar arasında yer alıyor.

Pakistan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi çeşitliliği yanında doğal güzellikleri bakımından da önemli mekanlara sahip Pakistan’daki doğa harikaları İslamabad ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Ülkede manzara ve yeşilliğin en güzel görüntülerini sunan doğal ve Babür döneminden kalma yapay güzelliklere ulaşmak mümkündür.

·        Şalemar Bahçeleri: Babür tarzında 1637 yılında Şah Cihan tarafından yapımı tamamlanan bahçe, UNECO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Pers cennet bahçesi olarak tasarlanmış bu bahçe, Babür estetiğini günümüze taşıyan en önemli örnekler arasında yerini alır.

·        Göl Saiful Muluk: Ülkenin güneyinde Kağan Vadisinde bulunan göl, deniz seviyesinden 3 bin 224 metre yüksekliğe sahiptir. Ülkenin en yüksek gölleri arasında yer alan Göl Saiful Muluk, enfes manzarası ile Pakistan’ın doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alır.

·        Daman-e-koh: İslamabad’ın kuzeyinde yer alan tepe, gün batımı manzarasının tadına varılabilecek en önemli bölgeler arasındadır. Margella Tepelerinin ortasında yer alan Daman-e-koh Tepesi, başkent İslamabad manzarasını ziyaretçilerine en huzurlu şekilde sunar.

Pakistan’ın Meşhur Yemekleri

Pakistan mutfağı ekseriyetle et yemeklerinden oluşur. Tavuk eti ağırlıklı olarak hazırlanan Pakistan’ın geleneksel yemekleri, lezzet bakımından Türk mutfağına yakın deneyimleri ziyaretçilerine sunar. Soğan ve sos kullanımının yaygın olduğu ülkede, Türk mutfağında örneklerinin var olduğu lezzetlerin Pakistan tarzlarını deneyimleyebilirsiniz.

·        Dhal: Mercimek, kuru fasulye ve nohut ile yapılan Dhal, Pakistan mutfağında etsiz yapılan nadir yemekler arasında yerini alır.

·        Balti: Tavuk etinden yapılan yemek içeriğinde, et ile birlikte ince kıyılmış soğan, haşhaş, garam masala ve kak tarçını bulunur.

·        Biryan: Tavuk eti, safran ve pirinç ile yapılan Biryan, bol soğan ile yapılır.

·        Tandoori: Tavuk eti ve bol baharat kullanılarak hazırlanan Tandoori, özel soslarla birlikte tüketilen bir yemek türüdür.

·        Tikka: Pakistan usulü şiş kebabı Tikka, tavuk etinden yapılır. Ülkede restoranların genelinde, Tikka bulmak mümkündür.

Pakistan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarihi ve doğal güzellikleri ile seyahatinizin keyifle geçeceği Pakistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine farklı aktiviteler ekledik. İslami mimarinin ağır bastığı ülkede Hindu mimarisinin temsilcileri, geleneksel lezzetleri ve Dünyaca ünlü doğal güzellikleri, ülkeden çıkış yapmadan önce tamamlanması gerekli çok sayıda alternatifi ziyaretçilerine sunar.

·        Himalayalar Gezisi: Dünyaca ünlü Himalayarı ziyaret etmeden Pakistan’dan dönülmemesi tavsiye edilir.

·        Hindu Tapınakların Ziyareti: Dini eserlerin yoğun olarak bulunduğu ülkede, İslami mimari yanında Hindu mimari örneklerini içeren tapınakların ziyaret edilmesi unutulmamalıdır.

·        Pakistan Mutfağının Keşfi: Et severlerin hoşnut kalacağı ve Türk mutfağı ile benzer lezzetler içeren Pakistan mutfağının tüm lezzetleri tadılmalıdır.

·        İslam Mimarisine Yakından Bakış: Dünya’nın en estetik İslami mimaride inşa edilen eserlerinin yer aldığı Pakistan’da, görkemli camiler ve anıt mezarlar ziyaret edilmelidir.

Pakistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pakistan seyahati öncesi ve esnasında Pakistan’daki tatiliniz için uyarılar listesine göz atarak, ziyaretinizde herhangi bir aksilik yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Halkının Müslüman olduğu Pakistan hakkında bilgi sahibi olmak, seyahat esnasında size büyük avantaj kazandırır. Özel ilgi alanlarınız ve tüketim alışkanlıklarınız için listemize göz atmanız faydalı olacaktır:

·        Bordo pasaport sahipleri, Pakistan seyahati öncesi vize almalıdır.

·        Ülkenin başkenti İslamabad’da çok sayıda sabaha kadar açık mekan bulunur. Başkent dışında kalan bölgelerde mekanlarda saat sınırlandırması bulunur.

·        Başkent dışında kalan bölgelerin genelinde alkol yasağı bulunur. İslamabad ile birlikte bazı sahil kasabalarında alkol tüketimi serbesttir.

Pakistan Vizesi

Umuma has pasaport sahipleri, Pakistan’a yapacakları seyahat öncesinde Pakistan vizesi uygulamasına tabi tutulur. Vize işlemleri ise Pakistan Konsolosluğunca yürütülür. Konsolosluğu gerekli evraklarla birlikte yapılacak vize başvuruları ise belgelerin kontrolü ve seyahat amacının kontrolünü takiben onay ya da ret cevabı almaktadır.

Pakistan konsolosluğuna yapılacak başvurularda, en az 6 ay geçerliliğe sahip bordo pasaport yanında, seyahat amacına uygun evraklar ile gerçekleştirilir. Pakistan vize başvurusu gerekli evrakları şu şekilde sıralanabilir:

·        35x45 mm ebatlarda 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·        TC kimlik numarası yazılı kimlik belgesi fotokopisi,

·        Pakistan vize başvuru formu,

·        Pakistan’a yapılacak seyahat tercihlerine yönelik bilgiler,

·        Pakistan’da yapılacak konaklamaya ait bilgiler,

·        Pakistan Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçe,

·        Seyahat sağlık sigortası.

Vize başvuru işlemleri Pakistan Konsolosluğuna doğrudan yapılan başvurular ile yürütülebileceği gibi Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Marina Vize tercihlerinde fiili olarak konsolosluğa başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Pakistan vize ücreti ve gerekli evraklarının kargo yolu ile gönderilmesi sonrası, başvuru işlemleri başlatılarak yaklaşık 4 iş günü içerisinde onaylı vize kargo ile tarafınıza gönderilmektedir.

170 ABD Doları işlem ücreti karşılığında Türkiye’nin her yerinden Pakistan vize başvurusu iletme imkanı tanıyan Marina Vize, Pakistan Konsolosluğu yetkili acentesidir. Deneyimli ve değişen prosedürleri yakından takip eden kadrosu ile evinizden çıkmadan vize işlemlerinizi sizin adınıza yürütür. 4 iş günü gibi kısa bir süre içerisinde vize onay işlemini tamamlayarak tarafınıza onaylı Pakistan vizesini iletir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.