Polonya Gezilecek Yerler

Polonya’da gezilecek yerler doğal güzellik ağırlıklıdır. Hristiyanlık inancının temsilcisi çok sayıda tarihi kilisenin yer aldığı ülkede, gökdelenlerin inşası ile her geçen gün siluet modernleşmektedir. Doğal yapının korunmayı başardığı Polonya, yaz ve sonbahar döneminde ziyaret edilmelidir.

Polonya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Polonya gezilecek şehirler önemli tarihi güzelliklere ev sahipliği yapar. Polonya’daki tarihi mekanlar dini özellikte yapılar yanında yakın tarihe ışık tutan kamp ve kale gibi turistik öneme sahip yapılardan oluşur.

·        Wawel Kalesi: Gotik tarzda inşa edilen kale, 7. yüzyılda inşa edilmiştir. Polonya Krallarına ev sahipliği yapan kalede, Osmanlı çadırlarına ait koleksiyonlar da yer alır.

·        Meryem Ana Kilisesi: 13. yüzyılda inşa edilen Roma Katolik kilisesi, 14. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. İki farklı mimari özelliğe sahip kulelerin yer aldığı kalede, Veit Stross tarafından yapılan heykel sergilenir.

·        Wilanow Sarayı: Kral III. Jan Sobieski tarafından yaptırılan saray, 17. Yüzyıl sonlarında inşa edilmiştir. 19. yüzyılda Potocki ailesi tarafından dekore edilen saray, başkent Varşova’nın en değerli sarayları arasında yer alır.

·        Auschwitz: II. Dünya Savaşı’nın en kanlı günlerine şahitlik edilen bölge, ölüm kampı olarak bilinir. Polonya yakın tarihine tanıklık edebileceğiniz bu bölgede, Nazilerin 1 milyondan fazla kişiyi öldürdüğü bilinmektedir.

Polonya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Polonya şehirleri yakın zamanda çok sayıda inşa edilen gökdelenler ile siluetini değiştirmeye devam ediyor. Polonya’daki modern mekanlar ise turistik öneme sahip ve bu gökdelenlerin dışında kalan ve ülke yakın tarihine ışık tutacak eserlerden seçildi.

·        Kültür ve Bilim Sarayı: Sovyet mimar Lev Rudnev tarafından 1955 yılında tasarlanan ve 42 kata sahip yapı, 231 metre yükseklik ile Avrupa’nın en yüksek sekizinci yapısıdır. Başkent Varşova’da yer alan sarayda tiyatro ve sinema gösterileri düzenlenmesi yanında, kongre ve konferanslar da günümüzde düzenlenir.

·        Deniz Kızı Heykeli: 3 metre uzunluğa sahip bu heykel, başkent Varşova’nın sembolleri arasında yer alır. 1855 yılında yapılan bu heykel, II. Dünya Savaşı’nda Alman istilasında bile zarar görmeden günümüze ulaşmıştır.

·        Varşova Ayaklanma Müzesi: Polonya Halk Ordusu’nun Nazi Almanya’sına karşı ayaklanmasına ait çok sayıda eserin yer aldığı müze, 1983 yılında projelendirilmesine karşın 2004 yılında açılmıştır. Her yıl 600 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan müzede, Polonya ve Avrupa yakın tarihi hakkında önemli bilgiler edinilebilir.

Polonya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Polonya turistik yerleri önemli doğal güzellikleri barındırır. Doğa sporlarının da yapılabildiği Polonya’daki doğa harikaları, her yıl yüzbinlerce doğa tutkunlarına ev sahipliği yapar.

·        Lazienski Park: 76 hektarlık alana kurulan park, doğal güzellikleri yanında önemli tarihi eserleri de içerisinde barındırır. Renkli çiçekler ve ağaçlıkları ile görülmesi gerekli parkta havuzlar, heykeller ve Lazienski Sarayı da ziyaretçilerin görebileceği yapılar yer alır.

·        Mazury Gölü: Büyüleyici manzarası ve çevresinde 2 binden fazla irili ufaklı göllerin yer aldığı Mazury Gölü, 10 bin kilometrekarelik alana yayılmıştır. II. Dünya Savaşı’nda sığınak olarak kullanılan bölgede bulunan göl, yemyeşil doğası ile doğa tutkunlarını büyülemektedir.

·        Bialowieza Ormanı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan orman, ülkenin en meşhur doğal güzellikleri arasında yer alır. Yeşil doğası ve sık ağaçları ile huzur bulunacak ormanda, 500 adet Avrupa bizonunun yaşadığı bilinmektedir.

Polonya’nın Meşhur Yemekleri

Polonya yemekleri içerisinde lahana sıkça yer alır. Sebze yemeklerinin ağırlıklı olduğu Polonya’nın geleneksel yemekleri, et ve baharatlarla zenginleştirilir. Türk mutfağında örneğine rastlanacak lezzetlerin de yer aldığı Polonya yemekleri, ziyaretiniz sırasında damak zevkinize hitap etmeyi başaracaktır.

·        Zurek Çorbası: Ekmek içerisinde servis edilmesi ile alışılmış bir sunuma sahip çorba, yumurta ile birlikte servis edilir. Çorba içeriğinde dana sosis, dana bacon, salamura mantar, patates ve karabiber, defneyaprağı, kekik gibi baharatlar yer alır.

·        Golabki: Lahana sarması türü olan Golabki, içeriğinde kıyma ve et yer alan bir yemek türüdür. Yemeğin lezzetini veren ise Polonya mutfağında özel hazırlanmış sosudur.

·        Bigos: Ülkenin bir diğer lahana yemeği olan Bigos, güveçte pişirilen bir yemek türüdür. Bigos içeriğinde isteğe bağlı olarak lahana ile birlikte et de kullanılabilir.

·        Kielbasa: Türk mutfağının sevilen yemeği külbastıdan ismini alan bu yemek, sosis ile yapılır. Genellikle domuz etinden yapılan ve tütsülenmiş sosisin kullanıldığı yemekte, soğan ve kabak gibi sebzeler de yer alır.

·        Polish Pierogi: Bir çeşit mantı türü olan yemekte, hamur bezeler içerisine kıyma, patates ve peynir gibi malzemeler konulur. Ülkenin beğenilen lezzeti Polish Pierogi, ana yemeklerde Polonyalılar tarafından sıkça tüketilir.

Polonya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Polonya güzel doğası ve keder dolu yakın tarihi ile görülmesi gerekli Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Avrupa Birliği üyesi olan Polonya’da, yakın tarih hakkında detay bulabileceğiniz özel alanlar bulunur. Polonya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler ülke ve insanlık yakın tarihine ışık tutmanın yanında doğal güzellikleri doyasıya yaşamanıza yardımcı olur.

·        II. Dünya Savaşı’nın Yıkımını Gözleyin: İnsanlığı yakın tarihinde milyonlarca insanın ölümüne sebep olan II. Dünya Savaşı’ndan en çok etkilenen ülkeler başında Polonya gelir. Ölüm kamplarının yer aldığı Polonya’da, II. Dünya Savaşı’na ait önemli bilgiler içeren çok sayıda müze ve bölgeye rastlayabilirsiniz.

·        Masurian Göller Bölgesini Ziyaret Edin: İrili ufaklı 2 bin gölün bulunduğu bu devasa bölge, manzarası ve temiz havası ile sizleri büyülemeyi başaracak. Bölgede yer alan doğal güzellikleri keşfetmenin yanında bisiklet sürebilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Her yıl doğa dostu çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan bölgede, kano deneyimini yaşayabilirsiniz.

·        Dini Yapıları Keşfedin: Ortaçağ ve ileri dönemden kalan çok sayıda dini esere sahip Polonya’da, katedraller ve kiliseler gezilmelidir. Farklı mimari tarzda çok sayıda eserin bulunduğu Polonya’da, Hristiyanlık inancına ait sayısız eseri keşfedebilirsiniz.

Polonya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Polonya Avrupa ülkelerinin genelinden farklıdır. Polonya’daki tatiliniz için uyarılar listesini dikkate alarak seyahatinizden keyif almayı sağlayabilirsiniz:

·        Polonya seyahatleri için vize alınması gereklidir.

·        Polonya şehirleri içerisinde en pahalı şehir Krakow’dur.

·        Polonya seyahatleri için en uygun dönem yaz ve sonbahar mevsimidir.

·        Hırsızlık vakalarının görüldüğü Polonya’da cüzdanınızı dikkatli muhafaza ediniz.

Polonya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, planladıkları Polonya seyahatini gerçekleştirebilmek için Polonya vizesi almalıdır. Vize işlemleri akredite edilmiş turizm acenteleri yanında, Polonya Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilir. Kişisel başvuru yapılmayan Polonya vizesinde, Marina Bize Başvuru Merkezi aracılığı ile vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Polonya Schengen Birliği üyesidir. Ülke için Schengen Vizesi prosedürleri uygulanır. Marina Vize aracılığı ile aşağıdaki evrakları tamamlayarak Polonya vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz:

·        Son 10 yıl içerisinde alınan ve vize bitiş tarihinden itibaren 90 günlük geçerliliğe sahip Türkiye Cumhuriyet Pasaportu,

·        Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·        2 adet 35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·        Aylı geliri gösterir belge ve ek gelir belgeleri,

·        İkametgah,

·        İşyerinden alınmış izin yazısı,

·        Polonya vize başvuru formu,

·        SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi,

·        Polonya seyahatine ait ulaşım ve konaklama rezervasyonları,

·        Vize başvuru tarihinden önceki bir hafta içerisinde alınmış ve 3 aylık hareketleri gösterir banka hesap hareketleri belgesi.

Marina Vize aracılığı ile yapılacak Polonya vize başvurularında, yukarıdaki evrakları kargo yolu ile iletmeniz yeterlidir. Türkiye’nin her il ve ilçesinden başvuru kabul eden Marina Vize, deneyimli personelleri ile başvuru sürecini sizin adınıza profesyonelce yönetir. 10 iş günü içerisinde sonuçlanan vize işlemlerinde, Konsolosluk tarafından talep edilen harç ve diğer ödemeler için 150 Euro Polonya vize ücreti ödemeniz yeterlidir. Sürecin tamamlanması sonrası onaylanan vize ise adresinize kargo yolu ile ulaştırılır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.