Portekiz Gezilecek Yerler

Portekiz’de gezilecek yerler ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. Tarihi öneme sahip turistik yapılar yanında Portekiz’de çok sayıda doğal güzellik yer alır. 9 adet ada bulunan ülkede denize girmek yanında huzurlu zaman geçirilebilecek önemli doğal güzellikler bulunur. Mutfağında damak tadınıza hitap edecek lezzetlerin yer aldığı Portekiz’de, yazları sıcak geçerken kış aylarında yağış çoktur.

Portekiz’de Gezilecek Tarihi Yerler

Lizbon ve Porto’da gezilecek yerler tarihsel bir çeşitliliği sizlerle buluşturur. Dini yapılar yanında saraylar ve farklı kullanım amacına uygun binalar, Portekiz’deki tarihi mekanlar listesinin önemli bir kısmını oluşturur.

·         Serro do Pilar Manastırı: Dairesel yapıda mimarisi ile dikkat çeken manastır, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 1538 yılında inşasına başlanan kilise tarihi önemi yanında sunduğu Porto manzarası ile fotoğraf çekimi için çok sayıda güzelliği ziyaretçilerine sunar.

·         Sao Bento Tren İstasyonu: Yapımı 16 yıl süren tarihi tren istasyonu, sanatsal iç tasarımı ile görenleri büyülemektedir. Duvarlarını çinilerin süslediği istasyonun estetiğini beğeneceksiniz.

·         Pena Sarayı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pena Sarayı, büyüleyici mimarisi ile masallardan fırlamış izlenimi uyandırıyor. Kraliyet tarihinde önemli yer tutan sarayı ziyaretinizde ise sunulan şehir manzarası ekstranız olacak.

·         Jeronimos Manastırı: Başkent Lizbon’da yer alan manastır, 1983 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. 1501 yılında inşası başlayan manastırın yapımı 100 yıl sürmüştür. Gotik ve Rönesans mimarı tarzı ile manastır, başkentin önemli tarihi güzellikleri başında gelir.

Portekiz’de Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Lizbon gezilecek yerler dışında Portekiz’in tüm şehirleri, farklı güzelliklere ev sahipliği yapar. Portekiz’deki modern mekanlar Lizbon ve Porto ağırlıklı olarak karşınıza çıkar.

·         Dom Luis Köprüsü: Fransa’nın sembolü Eyfel Kulesi’nin yaratıcısı Gustave Eiffel tarafından tasarlanan bu köprü, özgün mimarisi ile dikkat çekiyor. Çelik konstrüksiyondan yapılan köprü üzerinde yürüyüş yapabilir ve tasarımın inceliklerini gözlemleyebilirsiniz.

·         Livraria Lello Kütüphanesi: Mükemmel mimarisi ile büyüleyici güzelliğe sahip olan tarihi kütüphane, dünyanın en güzel kitapçıları listesinde üçüncü sırada yer alır. 1906 yılında açılan kütüphanenin bir diğer özelliği ise Harry Potter’a ilham vermesidir. J.K. Rowling’e ilham veren kütüphane, Porto gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almalıdır.

·         Soares dos Reis Ulusal Müzesi: Porto’da yer alan ulusal müze, ülke tarihini aktaran önemli koleksiyona sahiptir. Girişi ücretli olan müzede Portekiz kültürüne dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Portekiz’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Portekiz doğal güzellikleri el değmemiş doğanın cazibesini sizlere sunar. Adaları, dağları ve yeşil alanları ile Portekiz’deki doğa harikaları, gezinizin önemli bir zaman dilimini meşgul edecek.

·         Madeira: Portekiz’in gözdesi olan tropikal ada, farklı çiçek ve bitki türlerine ev sahipliği yapar. Sisli sarp dağları ve çiçek bahçeleri ile Madeira adasında doğa yürüyüşüne çıkabilir ve çok sayıda fotoğraf çekilecek doğal manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

·         Roca Burnu: Avrupa’nın en batı ucu olarak önemli bir coğrafi konuma sahip olan Roca Burnu, Sintra sınırlarında yer alır. Bölgenin sunduğu manzara ise Roca Burnu’nun sadece Avrupa’nın uç sınırı olmadığını sizlere hissettir.

·         Faial Adası: Volkanik Faial Adası, ziyaretçilerine sunduğu biyolojik çeşitlilik ile büyüleyici bir doğa sunuyor. Adanın kırsal ve deniz kesişiminde bekleyen manzara ise görülmeye değerdir.

Portekiz’in Meşhur Yemekleri

Portekiz yemekleri komşu ülke mutfaklarının lezzetlerini bünyesinde içerir. Balık ve et ağırlıklı menülerden oluşan Portekiz’in geleneksel yemekleri, seyahatiniz boyunca doyurucu öğünleri sizlerle buluşturacak.

·         Izgara Sardalya: Sardinhas Assadas ismi ile tadabileceğiniz bu yemek, Haziran ayında düzenlenen Aziz Anthony Festivali’nin simge lezzetidir.

·         Francesinha: Ülkenin sevilen sandviç türü olan Francesinha içerisinde jambon, sosis ve farklı et türleri yer alır. Eritilmiş peynir ile lezzetlendirilen sandviç servisinde patates kızartması kullanılır.

·         Bitoque: Biftekle hazırlanan bu menüde, biftek üzerine kırılmış yumurta ile patates kızartması ve pirinç pilavı servis tabağında yer alır. Ülkenin öğle yemeği menüsünü oluşturan Bitoque, doyurucu bir yemek seçeneğidir.

·         Bolo Rei: Kral Kek anlamına gelen Bolo Rei, ülke mutfağının sevilen bir tatlı türüdür. Şekli kral tacına benzeyen kekte şekerle kaplanmış kuru meyveler kullanılır.

Portekiz’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Portekiz hakkında bilgi yer alan tanıtıcı içeriklerimiz yanında, gezi planınızda yer alması gereken yapılacaklar listesi, ülkenin sunduğu tüm güzellikleri yaşamanıza olanak tanır. Portekiz’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde yer alan aktiviteleri tamamlamadan gezinizden alacağınız keyfin eksik kalacağını unutmayın.

·         Porto’da Şarap Tadımı: Porto’nun şarapları Avrupa’da meşhurdur. Porto’ya kadar geldikten sonra farklı içerikte şarapları tatmayı ihmal etmeyin.

·         Kanal Turunu Çıkan: Aveiro’da kano ve sallar ile kanal turları düzenlenir. Portekiz’i farklı bir gözle görmenizi sağlayan bu turlara katılmanızı tavsiye ederiz.

·         Boğa Güreşi İzleyin: İspanya’ya özgü boğa güreşleri, Portekiz’de Tarceira’da da düzenlenir. Bu farklı etkinliğe katılarak ülke insanının nerelerde keyifli zaman geçirdiğini gözlemleyebilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

·         Dini Yapıları Ziyaret Edin: Portekiz’de çok sayıda tarihi katedral, kilise ve manastır yer alır. Pek çoğunun Gotik ve Rönesans mimarisi izlerini taşıdığı dini katedraller, ülkenin gözde turistik merkezleridir. Bu tesisleri ziyaret ederek ihtişamlarını yakından inceleyebilir ve sundukları şehir manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

  Portekiz’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Portekiz seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının, seyahat planlama aşamasında dikkat etmeleri gerekli Portekiz’deki tatiliniz için uyarılar listesi şöyledir:

·         Portekiz seyahati gerçekleştirebilmek için vize almanız gereklidir.

·         Portekiz’de kış mevsiminde yağışların yüksek olması nedeniyle sebebi ile ziyaretlerde en uygun zaman dilimi ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

·         Portekiz’de ucuz fiyatlı alışveriş için yerel halkı takip ederek onların tercih ettiği marketleri kullanabilirsiniz.

Portekiz Vizesi

Schengen birliği ülkesi olan Portekiz’e seyahat için Türk vatandaşlarının vize alması gereklidir. Portekiz vizesi almak isteyen gri, bordo ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için yetkili kurum Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Vize başvurusu için konsolosluk akredite turizm acenteleri ve vize başvuru merkezleri tercih edilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Portekiz Konsolosluğu yetkili acentesidir. Sizin adınıza vize başvuru sürecini yöneten ve takip eden Marina Vize, vize onayının alınarak tarafınıza teslimi sürecinin tamamını üstlenir. Türkiye’nin her ilinden vize başvurusunda bulunmak için İstanbul’a gelmenize gerek bırakmayan Marina Vize, yaklaşık 10 iş günü içerisinde Portekiz vize onayı alabilmektedir.

150 Euro ücret karşılında alınan Portekiz vize başvurularında istenen evraklar elden ya da kargo aracılığı ile Marina Vize’ye teslim edilebilir. Onaylı Portekiz vizesinin teslimi de benzer şekilde adrese kargo yolu ile gerçekleştirilir. Portekiz’e vize almak için istenen evraklar ise şunlardır:

·         Son 10 yıl içerisinde alınmış ve vize bitiş tarihinden 3 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip pasaport (2 adet boş sayfa bulunmalı),

·         Pasaport fotokopisi (Önlü-arkalı çekilmiş),

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         Portekiz vize başvuru formu,

·         2 adet Biyometrik fotoğraf (35x45 mm ebatta),

·         Yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi (En az 30 Bin Euro teminatlı),

·         Banka Hesap Dökümü (Son 7 gün öncesinde alınmış ve 3 aylık hareketleri gösterir),

·         Maaş bordrosu,

·         Ek gelir belgeleri,

·         Konaklama ve ulaşım rezervasyonları,

·         İzin yazısı (İşverence yazılmış ve kaşelenmiş-imzalanmış),

·         İşyeri belgeleri (Vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Faaliyet belgesi),

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.