Romanya Gezilecek Yerler

Romanya’da gezilecek yerler ekseriyetle şatolardan oluşur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi yapıların yanı sıra Romanya, kültürel ve doğal güzellikler açısından da ziyaretçilerine çeşitlilik sunar. Avrupa’nın önemli turistik bölgelerine sahip olan ülkede, kış aylarının sert ve kar yağışlı geçmesi, ziyaretler için yaz aylarının tercih edilmesine sebep olur.

Romanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Romanya’nın tarihi yerleri, zengin çeşitlilik sunar. UNESCO koruması altında yer alan Romanya’daki tarihi mekanlar yaygın olarak şatolardan oluşur. Eski Romanya olarak adlandırılan ve Dacia olarak bilinen döneme ait tarihi yapılar da ülkenin tarihi zenginliğine katkı sağlar. Başkent Bükreş gezilecek yerler açısından zenginken, ülkenin farklı bölgelerinde tarihi eserlere rastlamak mümkündür.

·        Sighişoara: Efsanelere konu olan ve Kont Drakula olarak bilinen III. Vlad’ın doğum yeri olan Sighişoara Kasabası, UNESCO koruması altındadır. Renkli evleri ve şirin kafeleri ile Transilvanya bölgesinde yer alan bu kasaba ziyaret edilmelidir. Meşhur Bran Şatosu bu kasabada bulunur.

·        Corvin Şatosu: Gotik tarzda inşa edilen şatonun tarihi 15. yüzyıla dayanır. Ürkütücü görünüme sahip şatonun özgün mimarisi ise görülmeye değerdir.

·        Bükreş Parlamento Sarayı: Bükreş gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan saray, Pentagon’dan sonra Dünya’nın en büyük ikinci kamu yönetim binasıdır. 300’ü aşkın odası bulunan saray, diktatör Çavuşesku tarafından yaptırılmıştır. Faşizmin ve yolsuzluğun hatırlanması amacıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

·        Sarmizegetusa Regia: Dacia’nın başkentine ait kalıntıların yer aldığı bölge, her yıl yoğun turist ziyareti alır. Başkent kuruluşu Kral Decebalus (son kral) dayanır.

Romanya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Romanya’da yer alan modern yapılar, ülkenin yakın tarihine ışık tutar. Önemli turistik merkezler arasında yer alan Romanya’daki modern mekanlar, günümüzde halen kullanılan binaları da içerir.

·        Köstence Kumarhanesi: 1910 yılında Karadeniz kıyısına açılan casino, bugün terk edilmiş durumdadır. II. Dünya Savaşı’nda hastane olarak kullanılan kumarhanenin mimarisi ise yapıya sanat eseri görünümü kazandırmıştır.

·        Merry Mezarlığı: Şen mezarlık olarak bilinen mezarlık, halk sanatlarının sergilendiği özgün çalışmalara ev sahipliği yapar. Avrupa’nın gözde turistik mezarları arasında yer alan Vesel, günümüzde çok sayıda ziyaretçi kabul etmektedir.

·        Grigore Antipa: Ulusal doğa tarihi müzesi, 1834 yılında açıldı. Soyu tükenen çok sayıda hayvan iskeletinin sergilendiği müze, estetik mimarisi yanında dinozor iskeletleriyle her yıl çok sayıda ziyaret alır.

·        Kültür Sarayı: 1906 yılında yapılan ve 1950 yılına kadar İdari ve Adalet Sarayı olarak kullanılan yapı, günümüzde kültür sarayı olarak kullanılır. İhtişamlı görünümü, düzenli peyzajı ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması sebebi ile saray, Romanya’da ziyaret edilmesi gerekli modern yapılar listesinin ilk sıralarında yer alır.

Romanya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tuna Nehri ve Karadeniz’in ülkeye hediyesi yanında Romanya’daki doğa harikaları, şelale ve göl gibi doğal oluşumları içerir. Zengin ekosistemi ve yeşilliği ile tatilinizde nefes alma fırsatı sunan Romanya’daki doğal güzellikler, doğa sporlarının icra edilmesi için de uygundur.

·        Transfagaraşan: Karpat Dağları’nın güneyinde yer alan bu bölge, dolambaçlı yolları ile ilk bakışta ürkütücü gelebilir. Virajlı otomobiller ile heyecanlı bir sürüş ardından ise enfes manzaraya sahip Romanya’nın en gözde doğal güzelliklerine ulaşabilirsiniz.

·        Balea Gölü: Fagaraş Dağlarında bulunan ve 2034 metre rakıma sahip göl, zengin manzaraya sahiptir. Göl kıyısında yer alan iki köşk ise göl manzarasına farklı bir güzellik katmaktadır.

·        Cheile Neresi: 368 kilometrekarelik alanda yer alan park, 2000 yılında ulusal park ilan edildi. Beusnita Ulusal Parkı olarak da isimlendirilen park içerisinde yeşilin tonları ile birlikte şelale ve göller yer alıyor.

·        Tuna Deltası: Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan ve Tuna Nehrinin Karadeniz’e döküldüğü alanda bulunan delta, enfes doğal güzelliklere sahiptir. 300’ü aşkın kuş türünün yaşam noktası olan bölgede, orman ve plajlar doğaseverleri tatmin etmektedir.

Romanya’ın Meşhur Yemekleri

Romanya yemekleri Türk mutfağı ile benzer lezzetler içermez. Dana eti ve baharat kullanımının görüldüğü ülke mutfağında, soğan başta olmak üzere sebzeler önemli yer tutar. Tatlı kültürünün de yer aldığı Romanya’nın geleneksel yemekleri, her ne kadar alışık olmadığınız lezzetleri içerse de deneyimlemekten haz duyacağınız tatları sizlere sunar.

·        Mamaliga: Garnitür olarak yemeklerin yanında servis edilen Mamaliga, mısır ve süt ile yapılır.

·        Tocanita: Ülkenin önemli restoranlarında bulunabilen Tocanita, dana etinden yapılır. Dana eti ile birlikte yemekte, baharat ve bol soğan kullanılır.

·        Sarmale: Et ve pirinç ile hazırlanan harcın lahanaya sarılması ile hazırlanır. Görünüm itibari ile Türk mutfağının sevilen lezzeti lahana sarmasına çok benzer.

·        Papanasi: Peynir ve donut üzerine reçel ve krema dökülerek servis edilen tatlı, Romanya mutfağının en çok beğenilen tatlıları arasında yer alır.

·        Cozonac: Ceviz, haşhaş ve özel bir peynir ile yapılan bu tatlı, ekmeğe benzer. Ekmek içerisine sayılan malzemelerin koyulması ile hazırlanır.

Romanya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarihi ve doğal yapısı ile Romanya şehirleri, ziyaretçilerine farklı estetik güzellikleri bir arada sunmayı başarır. Zıtlıkların ülkesi olarak da adlandırılan Romanya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde, gerek tarihi gerek doğal yönden estetik yanınıza hitap edecek öneriler yer almaktadır.

·        Transilvanya Bölgesini Ziyaret: Kazıklı Voyvoda ya da Kont Dracula olarak bilinen ve efsanelere konu olmuş III. Vlad’ın doğduğu bölge olan Transilvanya bölgesini ziyaret ederek, efsanenin yaşadığı bölgeyi yakından tanıyın.

·        Parlamento Sarayını Ziyaret: Yolsuzluk ve faşizmin sonuçlarının unutulmaması için ziyarete açılan Bükreş Parlamento Sarayı gezilmelidir.

·        Rumen Düğününe Katılmak: Farklı eğlence anlayışları ve renkli kişilikleri ile güzel anı biriktirmenizi sağlayacak bir Rumen düğününe katılın.

·        Romanya Mutfağı Lezzetlerinin Keşfi: Ülkenin mutfağında sunulan farklı lezzetleri deneyimlemelisiniz.

Romanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Romanya hakkında bilgi edinmek ve dikkat edilmesi gerekli hususlara göz atmak, yapılacak seyahat öncesi ve sırasında büyük kolaylıklar sağlar. Gezilmesi gerekli yerler ve deneyimlenmesi gerekli tatlar dışında verilebilecek Romanya’daki tatiliniz için uyarılar, küçük tüyolar olarak görünse de tatilin seyrini etkileyebilir. Romanya seyahati için yapılabilecek uyarılar ise şu şekilde özetlenebilir:

·        Seyahatiniz öncesi Romanya vizesi almanız gereklidir.

·        Kış aylarında 60 cm yüksekliğe ulaşan kar sebebi ile turistik ziyaretler için yaz ayları tercih edilmelidir.

·        Doğal mekanları başta olmak üzere görülmesi gerekli yerleri özgürce ziyaret edebilmek için araba kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

·        Ekonomik konaklama için yerel halk tarafından işletilen pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Romanya Vizesi

Romanya seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Romanya vizesi uygulamasına katılması ardından ülke sınırları içerisine kabul edilmektedir. Romanya seyahati bitiş tarihi itibari ile en az 180 günlük geçerliliğe sahip pasaport istenen vize işlemlerinde, vize amacı ve başvuru sahibinin statüsüne göre farklı evraklar talep edilmektedir.

Romanya vize başvuruları için Romanya Konsolosluğu kullanılır. Şahsi olarak pasaport sahibinin başvuru yapabileceği konsolosluğa, Türkiye’nin her yerinden başvuru yapabilmek için Marina Vize Başvuru Merkezi tercih edilebilir. Marina Vize Romanya Konsolosluğu yetkili acentesi olup sizin adınıza vize başvuru ve onay sürecini profesyonel bir şekilde yönetir.

Romanya vize başvuru evrakları, şahsi başvurularda elden Romanya Konsolosluğuna teslim edilirken, Marina Vize aracılığı ile gerçekleştirilecek başvurularda kargo yolu ile şirkete gönderilmek sureti ile toparlanır. Başvuru niteliğine göre değişen vize evrakları ise genel itibari ile şu şekildedir:

·        En az 6 aylık geçerlilik süresine sahip pasaport,

·        35x44 mm ebatta 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·        Romanya vize başvuru formu,

·        Yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi,

·        Romanya’ya gerçekleştirilecek seyahate ait biletler ve konaklama rezervasyonları,

·        Kimlik fotokopisi.

Yukarıda sıralanan evraklar kullanılarak yapılan başvurular için 90 gün geçerliliğe sahip vize alınabilmektedir. Vize çıkma süresi ise başvurularda Marina Vize tercih edilmesi halinde, ortalama 3 iş günüdür. Romanya turistik vize başvuru ücreti ise 125 Euro olarak belirlenmiş olup onaylı bize kargo yolu ile Türkiye’nin herhangi bir noktasına gönderilmektedir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.