Rusya Gezilecek Yerler

Rusya’da gezilecek yerler geçmişten günümüze ışık tutan tarihi ve modern mekanlardan oluşur. Toplam 14 ülke ile sınır komşusu olan ve 150’yi aşkın etkin kimliğin bir arada yaşadığı dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya, zengin geçmişi ile ziyaretçilere görsel şölenler sunar. Tarihi ve doğal güzellikleri yanında Sovyet Birliği zamanından kalan görülmesi gerekli mekanları ile Rusya, seyahat öncesinde mutlaka plan yapılarak gezilesi yerleri incelenmesi gerekli ülkelerin başında gelir.

Sovyetler Birliği dağılması sonrasında halen dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi unvanını koruyan Rusya’da, Rusça konuşulmaktadır. Soğuk ve sert iklimi ile tanınan bu ülkeye yapılacak seyahatlerde, valizlerin hazırlanırken zorlu kış şartlarının düşünülmesi gereklidir.  Rusya seyahatlerinin planlanmasında yaz aylarının tercih edilmesi ise listede yer alan güzelliklerinin tamamının ziyaret edilmesi için alınması gerekli doğru bir karar olacaktır.

Rusya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Zengin tarihi geçmişe sahip Rusya’daki tarihi mekanlar saraylar, katedraller, bazilikalar ve kiliselerden oluşur. Devrinin en ünlü mimarlarının tasarladığı ihtişamlı eserleri barındıran önemli tarihi mekanlar, turistik Rusya ziyaretlerinin ortak kesişim noktasını oluşturur. Her birisi günümüze kadar başarılı bir şekilde korunmayı başaran bu eserlerin bazıları, günümüzde halen aktif olarak kullanılmaktadır.

·        Peterhof Sarayı: Mimar Jean Baptiste Le Blond tarafından 1714 – 1721 yıllarında yapılan ve açılış tarihi 1723 yılı olan saray, Rus Versayı olarak adlandırılır. 607 hektarlık alan içerisine konumlanan saray, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Geniş alanı içerisinde kendisine hayran bırakan mimarisi yanında; havuzlar, çardaklar, çeşmeler, heykeller ve yazlık evler de barındırır.

·        Aziz Vasil Katedrali: 8 kubbeli ihtişamlı yapısı ile günümüzde müze olarak kullanılan Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alır. 8 kubbesinin Kazan ve Astarhan hanlıkları ile girilen savaşlarda elde edilen 8 galibiyeti temsil ettiği bilenen katedral, 65 metre yüksekliğe varan kubbeleri ve 48 metre kilise yüksekliği ile büyüleyici mimariye sahiptir.

·        Aziz Isaac Katedrali: Dünya’nın en büyük Ortodoks bazilikası olan Aziz Isaac Katedrali St. Petersburg sınırları içerisinde yer alır. 1786 – 1858 yıllarında inşa edilen katedralde Neo-Klasik izler hakimdir. 102 metre yüksekliğe sahip katedral, her yıl yüz binlerce misafirin ziyaret ettiği önemli manevi yapılar arasında yer alır.

·        Voskresenia Khristova Kilisesi: 94 metre yüksekliğe sahip kilise, 1883 – 1907 yılları arasında inşa edilmiştir. Heybetli görünümü ve muhteşem mimarisi ise St. Petersburg sınırları içerisinde yer alan kilise, mozaik ve betimlemeler içerir. Ortodoks kilisesi olarak görev yapan bu heybetli yapının dışı ve içi kırmızı renge boyanmıştır. Ünlü mimar Alfred Parland tarafından tasarlanan yapı, Rusya’da görülmesi gerekli tarihi mekanlar arasında yerini alır.

·        Kremlin Sarayı: 1482 – 1495 yılları arasında 28 hektarlık alana inşa edilen Kremlin Sarayı, günümüzde halen Rus Hükümeti tarafından kullanılmaktadır. Sarayın çevresi 19 metre yüksekliğinde kırmızı bir duvar ile çevrili olup, giriş noktaları ve köşelerinde yüksek kuleler bulunur. İçerisinde bulunan sarayların müze olarak kullanıldığı yapının mimarları Konstantin Thon ve Nikolay Ivanovitsj Tsjitsjagov’dur.

·        Kızıl Meydan: Rusya’da bulunan tarihi mekanların pek çoğuna ev sahipliği yapan Kızıl Meydan, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini alır. Moskova Nehrinin kuzeyinde yer alan Kızıl Meydan, tarihi ve turistik noktaların kesişim noktasıdır. Günümüzde Rusya’nın pek çok kentini bağlayan yolların kavşağı olan Kızıl Meydan, görülmesi gerekli önemli tarihi mekanlar arasında ilk sırada yer alır.

Rusya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Köklü tarihe sahip Rusya’nın modern mekanları, yakın dönem tarihine ışık tutar. Rusya’daki modern mekanlar bu anlamda yakın Sovyetler Birliği ve sonrasında açılmış müzeler ve inşa edilmiş anıtlardan oluşur. Başkent Moskova ve yakınlarında yer alan modern mekanlar, Rusya seyahatlerinde ülke yakın tarihine ışık tutması açısından ziyaret edilmesi tavsiye edilen önemli noktalar arasında yerini alır.

·        Mamayev Kurgan: 1967 yılında Volgograd sınırları içerisinde inşa edilen Mamayev Kurgan, şehrin en hakim tepelerinde yer alır. Rusya tarihi açısından önemli olan bölgede yer alan savaş anıtı, II. Dünya Savaşında bölgede ölenler için inşa edilmiştir.

·        Rus Devlet Müzesi: Rus tarihine ışık tutan tarihi eserlerin sergilendiği müze, iki bina içerisinde hizmet verir. 11. yüzyıldan günümüze kadar en önemli Rus sanat eserlerinin sergilendiği müze, 1819 – 1825 yıllarında inşa edilen Mhail Sarayı ve 1912 – 1916 yılları arasında inşa edilen toplam 2 yapı içerisinde yer alır.

·        Lenin Mozolesi: Mimar Aleksey Şçusev imzası ile 1924 – 1930 yılları arasında inşa edilen Lenin Mozolesi, Kızıl Meydan’da yer alır. Stalin’in emri ile inşa edilen mozolede, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in naaşı yer alır.

·        Arbat: 1930’lu yıllarda Stalin tarafından merkeze yakın eski binaların yıkılması ardından ortaya çıkan Arbat Caddesi, Moskova’nın batısında bulunur. Trafiğe kapalı olan cadde oldukça popüler olup, İstiklal Caddesi’ne benzetilebilir. Toplam uzunluğu 1 km olan bu caddede iki adet arbat bulunur.

·        Puşkin Müzesi: 1912 yılında Moskova’da açılan Puşkin Müzesi, Antik Mısır döneminden çağdaş Avrupa sanatçılarına kadar geniş bir koleksiyona sahiptir. Batı Anadolu’dan çalınan Troya hazinelerinin de sergilendiği müzede Vincent Van Gogh başta olmak üzere önde gelen ressamların resimleri de yer alır.

Rusya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi dokusu yanında Rusya’nın ziyaretçilerine sunduğu doğal güzellikler de bulunur. Rusya’daki doğa harikaları yayın olarak Moskova Nehri civarında konumlanmıştır. Rusya’nın doğal güzellikleri tercihlerinizle seyahatiniz için güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir ve gezinin yorgunluğu için küçük molalar verebilirsiniz.

·        İrkutsk: Baykal Gölü’ne 45 kilometre uzakta bulunan İrkutsk, Trans – Sibirya Tren Yolu üzerinde yer alan popüler duraklar arasında yer alır. Eşsiz manzarası ile özellikle kış aylarında ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar.

·        Serçe Tepeleri: Moskova Nehrinin sağ yanında yer alan Serçe Tepeleri, şehrin manzarasının en güzel gözlemlendiği noktalarından birisidir. Yeşilin en güzel tonundan şehrin ihtişamına görsel bir şölen sunan Serçe Tepeleri, Rusya seyahatinden güzel kareler yakalamak isteyenler için görülmesi gerekli önemli doğal güzelliklerin başında gelir.

·        Gorky Park: Seyahatinde sakinlik tercih edenlerin uğrak noktası haline gelen Gorky Park, Moskova’da 1928 yılından bu yana ziyaretçi kabul etmektedir. Farklı yaş gruplarına hitap eden bölümlerin yer aldığı parkta, yeşillik ve Moskova Nehri manzarası dışında çocuklar ve gençler için katılım gösterilebilecek çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

Rusya’nın Meşhur Yemekleri

Rusya’nın yemekleri Türk mutfağı ile benzerlik gösterir. Kendisine has hazırlama tarzı ile Rusya’nın geleneksel yemekleri seyahatlerinizde damak tadınızda iz bırakmayı başaracaktır. Türk yemeklerine benzemesi ise yabancılık çekmeden eşsiz lezzetleri deneyimlemeniz için yardımcı olacaktır.

·        Borç Çorbası: Tercihe göre et ya da tavuk suyunda hazırlanan borç çorbası, Rus kültüründe ilaç niteliği taşır. İçeriğinde pancar, kereviz ve havuç gibi zengin besin değerine sahip sebzeler bulunur.

·        Pelmeni: Türk mantısına benzer olan pelmeni, çok ince açılan hamur içerisine kıyma doldurulmak sureti ile hazırlanır. Kıyma yerine marmelatlar ile hamurun doldurularak pudra şekeri ile süslendiği farklı bir pelmeni çeşidi de bulunur.

·        Beef Stroganoff: Dana etinden yapılan Beef Stroganoff 12 saat boyunca beyaz şarapta bekletilmesi ardından soğanla kavrularak hazırlanan bir et yemeği türüdür. Rus mutfağının ünlü yemekleri arasında yer alan bu yemekte, dana etinin kemikleri de şarap ve soğan ile pişirilerek nişasta ve dömi sosu dökülerek hazırlanmaktadır.

·        Piroşki: Türk mutfağında pişki olarak adlandırılan hamur işine benzeyen piroşki, tercihe göre kıyma da katılabilen bir poğaça türüdür. Yapımı kolay ve doyurucu bir Rus yemeği türüdür.

·        Zakuski Çar: Sıcak ve soğuk mezelerin kullanılarak hazırlandığı Zakusci Çar baş aktörü Rus salatasıdır. Kızarmış ekmek ile sunulan bu tabakta ise karides, somon ve katı yumurta gibi lezzetler yer alır.

Rusya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Rusya tarihi ve kültürel yönden zengin bir ülkedir. Ortodoks Hristiyanlığının hakim olduğu ülkede, Türk kültüründen de önemli izler yer alır. Türkler ile tarih boyu ilişkileri güçlü olan Rusya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ile Rusları yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

·        Moskova Seyahati: Rusya’da gezilecek şehirler listesi başında yer alan Moskova, Dünyanın en güzel şehirlerinin arasında yer alır. Özgün mimarisi ile kendisine ait kimliği bulunan Moskova’da, Rusya’da görülmesi gerekli tarihi, doğal ve modern yerlerin pek çoğu birlikte bulunur.

·        Kızıl Meydan Gezisi: Rusya’da önemli tarihi mekanları bünyesinde barındıran Kızıl Meydan, gezilip görülmesi gerekli yerlerin başında gelir. Kızıl Meydan ziyareti ile Rus halkını yakından tanıma şansı bulma yanında, ülke tarih ve kültürü daha iyi anlaşılabilir.

·        Baykal Gölü Gezisi: Dünya’nın en derin gölü olarak da bilinen Baykal Gölü, Rusya’nın en gözde doğal güzellikleri arasında yerini alır.

Rusya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rusya seyahatlerinde basit birkaç kural, tatilin sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir. Özellikle ilk kezx gidecekler için Rusya’daki tatiliniz için uyarılar şöyledir:

·        Rusya seyahati öncesi vize alınmalıdır.

·        Rusya’da İngilizce bilen ve konuşan sayısı azdır. Temel bazda Rusça öğrenmek, seyahat esnasında işleri kolaylaştıracaktır.

·        Rusya para birimi Ruble olup dövizinizi harcama öncesi bozdurmayı unutmayın.

Rusya Vizesi

Rusya ile Türkiye arasında anlaşma gereği, bordo pasaport sahipleri vize uygulamasına tabi tutulur. Rusya seyahati öncesinde alınması gereken Rusya Vizesi, İstanbul’da bulunan Rusya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir.

İstanbul’da ikamet eden veya etmeyen her Rusya seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, başvuru işlemlerini konsolosluk üzerinden yürütmek zorundadır. Doğrudan fiili başvuru ile vize işlemleri yürütülebilirken, Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile Türkiye’nin her yerinden vize onay süreci yönetilebilir. Marina Vize aracılığı ile yapılan başvurularda ise İstanbul’a ve konsolosluğa uğrama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Rusya vize başvuru evrakları ve fiyatları, başvurusu gerçekleştirilecek vize türüne göre farklılık gösterebilir. En sık başvurulan turistik vize için başvuru evrakları ve özellikleri kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir:

·        Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Rusya’dan dönüş tarihi itibari ile 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaport,

·        35x45 mm ebatlara sahip 1 adet Biyometrik fotoğraf,

·        Rusya seyahati için tercih edilecek ulaşım araçlarına ait bilet ya da rezervasyonlar,

·        Rusya’da gerçekleştirilecek konaklamaya ait rezervasyonlar,

·        Rusya topraklarında faaliyet gösteren tur operatörlerinden temin edilebilen Voucher belgesi ve garanti mektubu,

·        Bilgi formu.

Bahsedilen evrakların kargo yolu ile Marina Vize’ye iletilmesi halinde başlatılan vize başvuru süreci, 2 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. 5 iş günü içerisinde 1 aylık geçerlilik süresine sahip turistik bize başvuru ücreti 140 ABD Doları olarak ücretlendirilirken, 1 aylık geçerlilik süresine sahip ve 2 iş günü içerisinde sonuçlanan Rusya Turistik Ekspres vize başvurusu 220 ABD Doları ile fiyatlanır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.