Rusya Ticari Vize Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Rusya Ticari Vize Genel Bakış

Rusya Vize Genel Bilgi

1 Ocak 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya arasında, 30 günü aşmamak kaydı ile vizesiz serbest dolaşım anlaşması Rusya tarafından askıya alınmış olup, Rusya seyahati gerçekleştirmek isteyen umumi, hususi ve hizmet pasaport hamillerinin Rusya vizesi alması zorunlu olmuştur. Vize başvurusu için Rus Konsolosluklarına şahsi olarak başvuru yapılabileceği gibi vize işlemleri alanında faaliyet gösteren deneyimli firmalar aracılığı ile de başvuru işlemleri yürütülebilmektedir. Her ne şekilde başvuru yaparsanız yapın vize işlemi pasaportunuza işlenecek bir vize türü olup pasaportunuzda en az 2 sayfa boş yeri Rusya için ayırmanız gerekmektedir.

Tarih boyunca yakın ilişkilerimiz bulunan Rusya’ya turistik ve ticari amaçla ülkemizden sık sık ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Rusya vizesi başvurusuna konu olacak vize türleri turistik, eğitim, özel, çalışma, aile ve arkadaş ziyaret vizeleridir. Her vize türü için istenen bazı evraklar vize türüne özel olarak değişmektedir. Vize ücretleri de ziyaret amacına göre değişirken, onay süreleri de farklılık gösterebilmektedir. Rusya Konsolosluğu’na yapacağınız başvurular için başvuru formunu internet üzerinden İngilizce veya Rusça eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu formda vereceğiniz hatalı ve yanlış bilgilerin vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacağını unutmayın. Doğru ve kesin bilgilerle başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurun. Rusya’daki turizm ofisleri tarafından hazırlanmış yabancı kabul belgesi (Voucher) başvuru dosyanızda bulunması gerekmektedir. Gerekli yabancı kabul belgesini (Voucher) kendiniz almanız halinde bir buçuk aya kadar sürebilen bekleme süreleri, danışman firmalar ile oldukça kısa sürmektedir. 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisine de başvuru için ihtiyaç duyulurken, pasaportunuzun Rusya seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunmasına dikkat ediniz. Başvurularınız Rusya Konsolosluğu tarafından incelenecek olup, karar merci yine aynı birim olacaktır. Konsolosluk dilerse ek belgeler talep edebilmektedir ve bu evrakların da eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız halinde bireysel başvurduğunuz takdirde vize başvurunuz en geç 10 iş günü, sizin yerinize konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler 5 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

Rusya vizesi alarak seyahat gerçekleştirdikten 7 iş günü içerisinde, Rusya’da ilgili makamlardan (UFMS) kayıt (Registartsiya) işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ziyaretiniz 7 günden az sürecekse kayıt (Registratsiya) zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu detaya da dikkat ettikten sonra Rusya seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Rusya Ankara Büyükelçiliği

Karyağdı Sok., No:5, 06692, PK. 35
Kavaklıdere – Çankaya / ANKARA
Telefon : (+90) 312 439 21 22
Fax : (+90) 312 438 39 52
Email : rus-ankara@yandex.ru

 Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Istiklal Cad.,No: 219-225 A.
Beyoglu / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 292 51 01
Fax : (+90) 212 249 05 07
Email :rusyaistanbul@mail.ru

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Rusya Federasyonu
Bayrak
Başkent Moskova
Nüfus 140.04 Milyon
Yüzölçümü 17.098.242 Km2
Para Birimi Ruble (RUB)
Milli Gelir 2.116 Trilyon Euro
Enflasyon %11.9
İşsizlik Oranı %8.9
Yaşam Süresi Kadın 73.1 – Erkek 59.3
Telefon Kodu +7
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.