Senegal Gezilecek Yerler

Senegal’de gezilecek yerler ekseriyetle doğal güzelliklerden oluşur.  Kölelik dönemine ait önemli tarihi eserlerin bulunmadığı bu Afrika ülkesinde, ekonomi tüm Afrika ülkelerinde olduğu gibi geri kalmıştır. Doğal güzellikleri ön planda olan ve izlediğimiz pek çok belgeselin çekimi için tercih edilen ülke, yaz aylarında sık yağış alır. Kasım – Şubat dönemi ziyarete uygun olan ülkenin mutfağı da denenebilecek lezzetler içerir.

Senegal’de Gezilecek Tarihi Yerler

Senegal dini yapısı, tarihi eserlerine de yansır. Başkent Dakar’da Müslüman nüfus yoğunlukta olup, Hristiyan nüfus da ciddi miktardadır. Senegal’deki tarihi mekanlar her iki dine hitap eden farklı iki yapıdan oluşur.

·         Afrika Anısı Katedrali: Başkent Dakar’da yer alan katedral, 1929 yılında tasarlanmış ve 1936 yılında ibadete açılmıştır. Paris başkiskoposu Kardinal Verdier talebiyle tasarlanan katedral, İngiltere ve Afrika’nın çeşitli ülkelerinden getirilen malzemeler ile inşa edilmiştir.

·         Dakar Ulu Cami: Şehrin merkezinde yer alan cami, Fransız ve Fas mimarların ortak çalışması ile tasarlanmıştır. 1964 yılında ibadete açılan cami, 67 metre yükseklikte minareye sahiptir. Cami külliyesinde Dakar İslam Enstitüsü ve Naef Ben Abdelazi Kütüphaneleri de yer alır.

Senegal’de Gezilecek Modern Mekanlar

Senegal’de bağımsızlık sonrası dönemde inşa edilen yeni yapılar, ülke kültürüne ve yakın tarihine ışık tutar. Senegal’deki modern mekanlar ülke ekonomisi nedeniyle kısıtlıdır. Gökdelenler ve alışveriş merkezleri gibi yapılar ile Senegal’de karşılaşmayı beklemeyin.

·         IFAN Afrika Sanatları Müzesi: Başkent Dakar’da yer alan müze, ülke zenginliklerini ziyaretçilere sunuyor. Afrika kültürünü yakından tanıma şansınız bulunacak olan müzede, heykellerden yöresel kıyafetlere kadar çok sayıda Afrika kültürü objesi ve sanat eseri yer alıyor.

·         Afrika’nın Rönesansı Anıtı: Ülke bağımsızlığını temsilen 50. yıl kutlamaları anısında yapılan anıt, halk tarafından büyük ilgi ile karşılanıyor. Tarihi önemi yanında ziyaretçilerine sunduğu manzara ile anıt, Senegal’e yapılan ziyaretlerde turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Senegal’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Senegal’in doğal güzellikleri ülkenin en avantajlı olduğu alandır. Senegal’deki doğa harikaları çok sayıda UNESCO koruması altında yer alan tabiat harikalarından oluşur. Vahşi doğanın korunduğu bu güzellikleri ziyaret ederek Afrika kıtası hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

·         Goree Adası: UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan adalar, ülkenin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. En popüler turistik noktası denebilecek olan adalar, doğal güzellikleri yanında tarihi eser çeşitliliği bakımından da ziyaretçilere çok yönlü objeler sunmakta.

·         Niokolo Koba Milli Parkı: 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan milli park, 9 bin kilometrekare alanda üzerinde kuruldu. 1954 yılında kurulan parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü gözlemlenebilir.

·         Retba Gölü: Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Retba Gölü, Pembe Göl olarak bilinir. İçerisinde yaşayan bakterilerin güneş enerjisini kullanarak kırmızı pigment üretmesi ile bu renge bürünen göl, Senegal’in doğal güzellikleri arasında en dikkat çekicisidir.

·         Djoudj Kuş Barınağı: 1971 yılında ziyarete açılan barınak, pelikan ve flamingo başta olmak üzere 400’ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. UNESCO koruması altında yer alan barınakta, çok sayıda kuş belgeseli çekimine ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor.

·         Reserve de Bandia: 3 bin 500 hektar büyüklükte olan doğa parkı, 1981 yılında kuruldu. Afrika yaban hayatının klasik hayvanlarının yer aldığı parkta, 120 kuş türünün yer aldığı Ulusal Kuş Parkı da bulunur.

Senegal’in Meşhur Yemekleri

Senegal mutfağında pilavın özel bir yeri bulunur. Tüm yemeklerinde baharatları sıkça kullanan Senegalliler, yemeklerinin büyük bölümünü pilav ile birlikte servis eder. Senegal’in geleneksel yemekleri şehirlerde aile işletmelerinden lüks restoranlara kadar farklı noktalardan denenebilir.

·         Thieboudienne: Balıklı bulgur pilavı olarak tarif edilebilecek bu yerel lezzette, sebze çeşitlerinden de yararlanılır. Havuç, enginar ve limon ile zenginleştirilen bu yemek türü, damak tadınıza hitap etmeyi başaracak Senegal lezzetleri arasında yer alır.

·         Paella: Aslen İspanyol mutfağına ait olan bu yemek türü, Senegal’de de sevilen lezzetler arasında yer alır. Et veya deniz ürünleri ile hazırlanan yemekte, sebze ve pirinç de kullanılır.

·         Thiebou Guinar: Bol baharat seçeneği ve fıstık yağı ile lezzetlendirilen bu et yemeğinde, defneyaprağı ve tavuk eti kullanılır. Soğan, sarımsak, zencefil ve biberiye gibi materyaller ile lezzetlenen bu yemek, Senegal’in sevilecek yemek türleri arasında yüksek besleyici değerleri ile tercih edilebilir.

·         Sombi: Bir çorba türü olan Sombi, süt ve pirinç ile yapılır. Sombi içinde bir miktar şeker de kullanılır.

Senegal’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Senegal hakkında bilgi almanın en kestirme yolu, seyahatinizde ülke kültürünü ve insanını yakından tanımakta geçer. Kölelikten bağımsızlığa etkileyici bir hikayeye sahip olan Senegal’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi, bu gelişmiş Afrika ülkesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlayacaktır.

·         Köleler Evini Ziyaret Edin: Goree Adası’nda yer alan Köleler Evi, köleler hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlere sunacak. Atlantik köle ticaretini konu alarak inşa edilen müzede, kölelik düzeninin yıkıcı etkilerini gözlemleyebilir, Afrikalıların geçirdiği zor zamanlara tanıklık edebilirsiniz.

·         Dakar Rallisinin Heyecanına Ortak Olun: Tüm dünyada yakından takip edilen Dakar Rallisi, Senegal’in başkentinde düzenlenir. Seyahatiniz bu tarihlere denk geldiyse, adrenalin dolu dakikalar yaşatacak Dakar Rallisini izlemeyi ihmal etmeyin.

·         Geleneksel Hediyelik Eşyalar Satın Alın: Başkent Dakar’da yer alan Tilen Çarşısı, ülkeye özgü baharatlar ve hediyelik eşyaların satıldığı halk pazarıdır. Tilen Çarşısına ziyaret düzenleyerek Senegal ve Afrika kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Senegal’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Senegal insanları her ne kadar misafirperver olsalar da, kültürleri gereği size garip gelebilecek davranışlar sergileyebilir. Ekonomik yapının zayıf olduğu Senegal’deki tatiliniz için uyarılar hem sağlığınızı hem de tatilinizin seyrini etkileyecek önerilerden oluşur. Senegal’e giderken şu hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir:

·         Senegal seyahati öncesi vize almanız gereklidir.

·         Afrika ülkesi olan Senegal’e yapılacak seyahat öncesi, Sarıhumma aşısı olmanız gereklidir.

·         Ülkede sıtma hastalığı yaygın olarak görüldüğü için tabletler almanız önerilir.

·         Senegal halkının büyük bölümü, fotoğraf çektirmekten hoşlanmamaktadır. Kültürel bir nedene dayanan bu davranış karşısında ısrarcı olmayın.

·         Yaz aylarında çok yağış alan ülkeye ziyaret için Kasım – Şubat dönemini tercih edin.

Senegal Vizesi

Senegal’e seyahat gerçekleştirecek Türk vatandaşları, Senegal vizesi uygulamasına tabidir. Turistik, ticaret ya da eğitim amacı ile ülkeye yapılacak giriş için vize başvuruları, Senegal Konsolosluğu tarafından kabul edilir. Başvuruların şahsen yapılabildiği Konsoloslukta, sizin adınıza süreci yönetecek yetkili acentelerden destek alabilirsiniz.

Türkiye’nin tüm noktalarında Senegal vize başvuruları, Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile yapılabilir. Marina Vize Senegal Konsolosluğu yetkili acentesi olup, tüm süreci sizin adınıza Konsolosluk üzerinden yürütür. Onay aldığı Senegal vizesini ise adresinize kargo yolu ile göndererek, sürecin hiçbir aşamasında Konsolosluğa uğramanıza gerek duyurmaz.

Senegal vize başvurularında pasaport ile birlikte, kimliğinizi ve ekonomik durumunuzu gösterir belgeler talep edilir. Bu belgeleri Marina Vize’ye kargo yolu ile ileterek, vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Senegal’e düzenleyeceğiniz seyahat için gerçekleştireceğiniz vize başvurularında, aşağıda sıralanan evrakları tamamlamanız gereklidir:

·         Son 10 yıl içerisine alınmış ve vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliliğe sahip pasaport,

·         Pasaport fotokopisi,

·         Renkli kimlik fotokopisi,

·         6 aydan daha eski olmayan ve 35x45 mm ebatlara sahip 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·         Senegal vize başvuru formu,

·         Senegal seyahatine ait ulaşım aracı rezervasyonları,

·         Senegal konaklamasına ait konfirmeli ve otel görevlilerince imzalanmış kaşeli rezervasyon çıktısı,

·         Sarıhumma aşısının yapıldığını gösterir uluslararası aşı karnesi.

Yukarıdaki evrakların teslimi ile başlayan vize başvuru süreci, yaklaşık 4 – 8 iş günü içerisinde sonuçlanır. Onaylanan vize ise Marina Vize tarafından adresinize teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.