Tayland Gezilecek Yerler

Tayland’da gezilecek yerler en iddialı tatili geçirmenizi sağlayacak önemli turistik merkezlerden oluşur. Adaları ve el değmemiş doğası ile büyüleyici güzelliklere ev sahipliği yapan ülke, eğlencenin başkenti olarak da kabul edilir. Budizm inancını benimseyen ülkede, dini tapınak ve heykellerin en güzel örnekleri ile karşılaşılabilir.

Tayland’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihi eser yoğunluğu bakımından Tayland, şanslı ülkeler başında gelir. Tayland’daki tarihi mekanlar Budizm inancına yönelik inşa edilmiş heykel ve tapınakların yanında, antik dönemden kalıntılar ve geçmiş uygarlıklara ait izler taşır.

·         Büyük Buda Anıtı: 115 yıl önce inşa edilen anıt, Taylan’ın Phuket şehrinde bulunur. 45 metre yüksekliğe sahip anıt altın satısı rengi ve devasa boyutu ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

·         Ayutthaya: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi şehir, ülkenin tarihi başkentidir. 14. yüzyılda temelleri atılan şehir doğası ve tarihi dokusu ile dünyanın en ilginç şehirlerinden kabul edilir.

·         Tiger Temple Cave: Budizm inancına sahip rahiplerin meditasyon mağarası olarak kullandıkları Tiger Temple Cave, Krabi şehrinde yer alır. Arkeolojik önemi sebebi ile koruma altına alınan mağara, ismini ise rahiplerin mağarada kaplan görmesi ile almıştır.

·         Sukhothai Tarihi Parkı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi park, 13. yüzyıldan kalma çok sayıda antik eser içerir. Göletleri ve yeşilliği ile görsel şöleni misafirlerine yaşatan park, Taylan’ın önemli turistik merkezleri arasında yer alır.

Tayland’da Gezilecek Modern Mekanlar

Tayland gece hayatı bakımından gözde ülkeler arasında yer alır. Gece hayatına özgü Tayland’daki modern mekanlar yaygın olarak başkent Bangkok ve Pattaya şehirlerinde yer alır. Gece hayatı dışında ülkede, çocuklu ailelerin eğlenceli vakit geçirebileceği merkezler de yer alır.

·         Walking Street: Pattaya şehrinde ünlü gece kulüplerinin yer aldığı cadde, eğlencenin gece boyunca devam ettiği bölgeler arasındadır. İnsanların farklı kimlik ve cinsiyete saygı duyduğu bu bölge, ülkenin önemli turistik eğlence merkezleri başında gelir.

·         Beyaz Tapınak: 1997 yılında yapılan tapınak, depremlerden hasar görmüş ve restorasyon çalışmaları henüz tamamlanmamıştır. Farklı mimarisi ve beyazın sadeliği ile büyüleyen Beyaz Tapınak, Chiang Rai şehrinde yer alır.

·         Dream World: Temeli 1993 yılında atılan ve her geçen gün büyümeyi sürdüren eğlence merkezi, çocuklu ailelerce sıkça ziyaret ediliyor. Eğlenceli anların yaşandığı bölge, her yaştan ziyaretçinin eğlenebileceği seçenekler içeriyor.

Tayland’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tayland adaları başlı başına ülkenin en gözde turistik mekanlarını oluşturur. Tayland’daki doğa harikaları el değmemiş doğası ve denizin güzelliği ile büyüleyen adaları ile birlikte film çekimlerine ev sahipliği yapmış milli parklardan oluşur.

·         Ao Phang Nga Ulusal Parkı: Olağanüstü güzellikte doğası ve metrelerce yüksekliğe sahip kaya oluşumları ile benzersiz bir güzelliği sizlere bahşeden milli park, 74 yapımı James Bond filmine ev sahipliği yapması ile ünlüdür. Bu doğa harikasının güzelliğini yaşamak ve nostaljik filmin çekildiği yeri görmek için park, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

·         Koh Phi Phi: El değmemiş doğası ile cennetten bir köşeyi andıran bölge, başrolünde Leonardo Di Caprio’nun oynadığı The Beach filmi ile ününe kavuştu. Bu muhteşem doğayı görmek için her yıl yüzlerce turist ülkeye gelmeye devam etmektedir.

·         Khao Phra Thaeo Ulusal Parkı: Phuket’te yer alan yağmur ormanının koruma alan ilan edilmesi ile açılan ulusal park, büyüleyici doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Sık ormanları, şelaleleri ve nehirleri ile ulusal park, ziyaretçilere huzur dolu anlar yaşatır.

·         Koh Samet Adası: Tayland’ın en az yağış yeren bölgesi olan ada, üzerinde yetişen Samet ağacından adını almıştır. Adada irili ufaklı çok sayıda koy yer alırken, adanın doğal güzellikleri koruma altına alınmıştır.

Tayland’ın Meşhur Yemekleri

Tayland yemekleri pirinç ve Hindistan cevizi ağırlıklıdır. Ülke mutfağında etle birlikte deniz ürünlerinin rolü büyüktür. Tayland’ın geleneksel yemekleri hafif ve özgün tarzı ile tatiliniz boyunca severek tüketebileceğiniz çok sayıda lezzeti barındırır.

·         Kaeng Khiao Wan Kai: Tavuklu yeşil köri çorbası ismine sahip bu yemek, Hindistan’ın meşhur sosu körinin nasıl Tayland mutfağına girdiğinin en güzel örneklerinden yer alıyor. Köri sosu ve Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan çorbanın kıvamı ve lezzeti beğeninizi kazanmayı başaracak.

·         Khao Phat Kung: Kızarmış pirinç ve karides ile hazırlanan yemekte, domates ve soğan ile birlikte biber gibi sebzeler de kullanılır.

·         Yam Nua: Yapılış tarzı olarak Sezar Salata ile benzer kabul edilebilecek Yam Nua, Sezar salatadan farklı olarak dana bifteği ile hazırlanıyor. Acı salata olarak bilinen bu salata türü, bol yeşillik içeriyor.

·         Sarim: Mung fasulyesi eriştesi tatlısı olarak nitelendirilen bu tatlı çeşidi, Hindistan cevizi sütü ve tatlandırılmış buz kalıpları ile hazırlanır. Hafif ve serin bir tatlı olan Sarim, ülkenin en sevilen tatlıları arasında yer alır.

·         Khanom Chan: Hindistan cevizi sütü ve pandan aroması ile hazırlanan pirinç unu tatlıları, cezbedici rengi ve otantik tadı ile beğeninizi kazanacak.

Tayland’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tayland şehirleri ve adaları, ziyaretçilerine farklı deneyimleri bir arada sunmayı başarır. Otantik kültürün en güzel örneklerinden en sevilen eğlence mekanlarına kadar geniş bir çeşitlilik içeren Tayland’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ile seyahatinizden maksimum verim almayı garanti altına alabilirsiniz.

·         Yüzen Köyde Balık Yemek: Koh Panyee adında küçük bir balıkçı köyü olan Yüzen Köy, karayolu ile hiçbir bağlantısı olmayan enteresan bir yerleşim merkezidir. Yerel balıkçıların verimlilik nedeniyle kurdukları bu yerleşim yerinde farklı balık türlerini tatma şansını kaçırmayın.

·         Yüzen Markette Alışveriş Yapın: Nakhom Pathom şehrinde yer alan bu sıra dışı market, tekneler ile alışveriş yapabilme özgürlüğünü ziyaretçilerine sunar. Yiyecek ve içecek yanında yerel materyallerin satın alınabildiği market, Tayland ziyaretlerinde unutulmaması gereken özel noktalar arasında gelir.

·         Adalarda Denizin Tadını Çıkarın: Tayland’da irili ufaklı çok sayıda ada bulunur. Denize girilebilen bu bölgelerde tatilinizin en keyifli zamanlarını geçirebilir, adaların koruma altında olan doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

·         Buda’nın Ayak İzlerini Takip Edin: Budizm inancının benimsendiği Tayland’da, ünlü Altın Buda Heykeli ve çok sayıda tapınak yer alır. Budizm inancını yakından tanıma fırsatı bulacağınız Tayland’da, halkın dini anlayışı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Tayland’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tayland seyahatinizi en güzel şekilde geçirmek için yapmanız gereken bir takım hazırlıklar bulunur. Tayland’daki tatiliniz için uyarılar listesi şu şekilde paylaşılabilir:

·         Seyahatiniz öncesi vize almanız gereklidir.

·         Temmuz – Ekim dönemi ülkenin en yağışlı geçen dönemidir. En iyi tatil keyfi için Tayland’ı Aralık – Nisan döneminde tercih edebilirsiniz.

·         Ülkede hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle güneş kremi, vb. koruyucu malzemeleri yanınızda götürmeyi unutmayın.

·         Ülkeye giriş öncesi Tetanos, Dipteria, Kızamık ve Hepatit A ile B aşılarınızı vurulmuş olmanız tavsiye edilir.

Tayland Vizesi

Tayland’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının Tayland vizesi almaları zorunludur. Vizede yetkili olan kuruluş Tayland Ankara Büyükelçiliği’dir. Büyükelçilik üzerinden doğrudan vize başvurusu yapabileceğiniz gibi yetkili acenteler üzerinden sürecin yönetilmesini talep edebilirsiniz.

Tayland vize başvurularında Marina Vize Başvuru Merkezi, Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş acentedir. Sizin adınıza Tayland Ankara Büyükelçiliği üzerinden vize başvurusunda bulunabilen Marina Vize, deneyimli ve profesyonel ekibi ile süreci yakından takip ederek yaklaşık 7 iş günü içerisinde onaylı vizeyi alır. Marina Vize ile vize evraklarını kargo yolu ile paylaşabileceğiniz gibi, onaylı vizenizi benzer şekilde adresinizden teslim alabilirsiniz.

Tayland onaylı vizesi, pasaport üzerine işlenir. Vize onayı için en az 2 adet boş sayfası bulunması istenen pasaportun, son 10 yıl içerisinde alınmış olması gereklidir. Vize bitiş tarihi itibari ile minimum 90 günlük geçerlilik süresi bulunan pasaportla birlikte, pasaport fotokopisini gerekli evraklar dosyanıza eklemeniz gereklidir. Tayland vize başvurularında bahsi geçen iki evrakla birlikte şu belgelerin bulunması gereklidir:

·         Kimlik belgesinin renkli fotokopisi,

·         Seyahatte kullanılacak ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·         Tatilde konaklanacak tesise ait konfirmeli ve kaşe-imzalı rezervasyon çıktısı,

·         Tayland vize başvuru formu,

·         İşyeri antetli kağıdına, Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan ve şirket kaşesi ile yetkili imzasını içeren dilekçe,

·         Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi ve prim ödemelerini gösterir belge,

·         İkametgah,

·         Son 3 aya ait ayrıntılı banka hesap dökümü.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.