Uganda Gezilecek Yerler

Uganda’da gezilecek yerler turistik öneme sahip tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Afrika kıtasına özgü doğal güzelliklerin en çekici örneklerine sahip olan Uganda, UNESCO koruması altında bulunan tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapar. Ülkenin mutfağında sunulan lezzetler tatiliniz boyunca ihtiyaçlarınızı karşılarken, Eylül ayı ve sonrasında yapacağınız seyahatler Uganda tatiliniz için en ideal döneme işaret eder.

Uganda’da Gezilecek Tarihi Yerler

Uganda turistik mekanları içinde tarihi mekanlar özel yer tutar. Uganda’daki tarihi mekanlar UNESCO koruması altında yer alan özel bölgelerden oluşur. Ülke geçmişi hakkında önemli bilgilere ulaşabileceğiniz tarihi mekanları, ülkenin keşfedilmesi gereken önemli yapılarını repertuarında saklar.

·         Buganda Kral Mezarları: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan mezarlar, 13. yüzyılda yapılmaya başlamıştır. Kasubi şehrinde ziyaret edilebilen Buganda Kral Mezarları, şehrin en gözde turistik mekanları arasında gösterilebilir.

·         Uganda Müzesi: Başkent Kampala’da yer alan müze, 1908 yılında kuruldu. Uganda tarihi ve kültürü hakkında önemli bilgilerin edinilebileceği müze,  tarihi dokusu ve zengin koleksiyonu ile gezilmesi gereken önemli turistik bölgelerindedir.

Uganda’da Gezilecek Modern Mekanlar

Uganda ekonomisi açısı ile kıtanın diğer ülkelerinin kaderini paylaşır. Ülkenin kötü olan ekonomisi nedeniyle en gelişmiş şehri başkentidir. Uganda’daki modern mekanlar sınırlı sayıda olmakla birlikte, başkent bölgesinde ilgili mekanlar ziyaret edilebilir.

·          Kaddafi Ulusal Cami: Başkent Kampala’da yer alan cami, eski Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından hediye olarak yaptırıldı. 2001 yılında inşa edilen cami, Afrika’nın en modern ve en büyük camisi unvanına sahiptir.

·         Club Silk: Başkent Kampala’da yer alan eğlence mekanı, Uganda gece hayatı için tercih edilen en önemli mekanlar arasında yer alır. Başkent Kampala dışında ise ülkenin gece hayatını gözlemleyeceğiniz başka şehir bulunmamaktadır.

Uganda’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Uganda’da doğal güzelliklerin her çeşidinde ait örneklere ulaşmak mümkündür. Uganda’daki doğa harikaları başkent Kampala ile birlikte Entebbe şehrinde yoğunlaşır.

·         Viktorya Gölü: 68 bin 800 kilometrekare alan kaplayan Viktorya Gölü, dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Uganda ile birlikte Kenya ve Tanzanya topraklarında da yer sahibi olan bu göl, büyüleyici manzara yanında sahip olduğu zengin canlı çeşitliliği ile ülkenin önemli doğal güzellikleri arasında yerini alır.

·         Queen Elizabeth Ulusal Parkı: Afrika kıtasının belgesellere konu olan hayvan türlerini gözlemleyebileceğiniz milli park, 1952 yılında kuruldu. Safari turları için Uganda’da tercih edilebilen önemli noktalar arasında gösterilen milli park, büyüleyici doğası ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatır.

·         Kibale Ulusal Parkı: 776 kilometrekare alan üzerinde 1993 yılında kurulan milli park, zengin yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Ülkeye ait vahşi yaşam türlerinin keşfedilebileceği milli park, yeşili ile huzurlu bir ortamı sizler ile buluşturuyor.

·         Entebbe Botanik Parkı: Entebbe şehrinde yer alan botanik park, çok sayıda canlı çeşitliğine ev sahipliği yapar. Farklı bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan parkın en ilgi çekici özelliği ise Tarzan filmi çekimlerinde kullanılmış olmasıdır.

·         Zika Ormanı: Entebbe şehrinde yer alan Zika Ormanı, ülkenin sevilen yeşillik alanları başında gelir. Yoğun gezinizde size iyi bir dinlenme alanı olacak bölge aynı zamanda sivrisinekleri ile de ünlüdür. Sivrisineklere karşı önleminizi almanız halinde bu doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Uganda’nın Meşhur Yemekleri

Uganda yemekleri damak tadınıza yakın lezzetlerle sizleri buluşturur. Uganda’nın geleneksel yemekleri içerisinde barbunya ve pirinç içeren çok sayıda seçenek yer alır. Et ve tavuk için tercih edilen pişirme yöntemleri, Uganda’da tercih edebileceğiniz yemek seçenekleri arasında yer alır.

·         Chaloko: Barbunyadan yapılan bu yemek, Posho isimi verilen pirinç pilavı ile birlikte servis edilir. Doyurucu bir öğün olarak tercih edilebilecek bu lezzet, damak tadınıza yabancı gelmeyecek

·         Chapati: Uganda’ya özgü bir atıştırmalık olan Chapati, ülke sevilen bir hamur işi türüdür. Basit anlatım ile krepe benzetebileceğiniz bu hamur içine istediğiniz her şeyi sararak dürüm yapabilirsiniz.

·         Muchomo: Sokak satıcılarından tadılabilecek bu lezzet, ızgarada pişirilen ete verilen isimdir. Ülkede eti ızgarada pişirmek sevilen bir tüketim türüdür.

Uganda’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Uganda doğal güzellikler bakımından zengin bir ülkedir. Çok sayıda milli parkın yer aldığı ülkede, farklı ülkelerde karşılaşamayacağınız doğal alanlar keşfedilmeyi bekler. Uganda’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ülkenin en özel bölgelerini keşfetme olanağını sizlere tanır.

·         Milli Parklarda Safari: Uganda’da görülmesi gereken çok sayıda milli park bulunur. Milli parklarda temiz hava ve yeşilin en güzel tonları sizi beklerken, Safari deneyimi yaşamak için doğru zaman ve mekanı bir arada bulabilirsiniz. Macera dolu bir tatil için Uganda’da Safariyi deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

·         Sürüngen Köyünü Ziyaret Edin: Başkent Kampala ile Entebbe yolu üzerinde sıra dışı bir yerleşim alanı bulunur. Sürüngen köyü olarak bilinen bu köyde, Afrika kıtasının en zehirli 20’yi aşkın sürüngen türü yer alır. Koruma altında olan bölgede farklı yılan türlerinden kertenkelelere kadar farklı bir bölgede göremeyeceğiniz çok sayıda sürüngen ailesi mensubunu yakından görebilirsiniz.

·         Rafting: Dünya’nın en uzun nehrinin geçtiği ülkeler arasında yer alan Uganda, Rafting deneyimini yaşama fırsatını sizlere sunar. Efsanevi Nil Nehri üzerinde adrenalin dolu anlar yaşatacak olan Rafting keyfini Uganda’da tecrübe etmelisiniz.

·         Geleneksel Festivallere Katılın: Uganda seyahati için seçtiğiniz zaman diliminin Eylül ayına denk gelmesi halinde, ülkede düzenlenen festivallere katılma şansı elde edebilirsiniz. Ayağınıza kadar gelen bu fırsatı değerlendirmeli ve renkli özelliklere sahip Uganda insanlarının eğlencelerine ortak olmalısınız.

Uganda’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uganda insanları misafirperverdir. Beyazlara karşı saygı duyan Ugandalılar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk ülkede yaşanmaz. Ülkenin ekonomik koşulları ve farklı nedenleri ile seyahatinizde göz ardı etmemeniz gereken bir takım olumsuzluklar mevcuttur. Uganda’daki tatiliniz için uyarılar şu şekilde sıralanabilir:

·         Uganda’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gereklidir.

·         Ülkede Sarıhumma aşısı zorunlu tutulurken, Hepatit ve Tetanos aşılarının da vurulması tavsiye edilir.

·         Şebeke suyunun kirli olması nedeniyle kapalı suları tercih etmelisiniz.

·         Çok sayıda fotoğraf çekebileceğiniz doğal güzelliğin bulunduğu ülkede, asker ve polislerin bölgelerin fotoğrafının çekilmesi yasaktır.

·         Sıtma aşısı vurulmanız yanında yanınıza sivrisinek koruyucu ve sıtma tabletleri almayı unutmayın.

·         Ülke ekonomisinin kötü olması sebebi ile hırsızlığa karşı tetikte olun.

 Uganda Vizesi

Uganda’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Uganda vizesi uygulamasına tabi tutulur. Umuma mahsup bordo, yeşil ve gri pasaport sahipleri Uganda’ya vize almak koşulu ile planladıkları seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Vize işlemleri için yetkili kurum ise Uganda Ankara Büyükelçiliğidir.

Uganda Büyükelçiliği yetkili acentesi olan Marina Vize Başvuru Merkezi, sizin adınıza Uganda’ya vize başvurusu yapabilen profesyonel bir kuruluştur. Sürecin işleyişi için gerekli evrakların temini hakkında danışmanlık hizmeti vermenin yanında vize başvurusunu sizin adınıza tamamlayan Marina Vize, tüm süreci yakından takip ederek 4 – 7 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir. Evrak ve onaylı vize teslimleri ise Marina Vize tercihlerinde, kargo yolu ile gerçekleştirilebilir.

Uganda’ya vize almak için 8 maddeden oluşan gerekli evrakların tamamlanması gerekir. Vize onayının pasaporta işlenmesi nedeniyle, en az 2 adet boş sayfanın bulunması istenen pasaport ilk gerekli evraktır. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması yanında vize bitiş tarihinden sonraki 6 aylık süre boyunca minimum geçerlilik süresine sahip olması istenir. Pasaportla birlikte Büyükelçilik tarafından talep edilen Uganda vize başvuru evrakları şunlardır:

·         Biyometrik fotoğraf (2 adet, 35x45 mm ebatta),

·         Kimlik fotokopisi (TC Kimlik Numarası yazılı, renkli çekilmiş),

·         Uganda vizesi başvuru formu (Eksiksiz, tam olarak doldurulmuş),

·         Ulaştırma aracı rezervasyonları (Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösterir),

·         Konaklama rezervasyon çıktısı (Konfirmeli, otel görevlilerince kaşelenmiş ve imzalanmış),

·         Vize talep dilekçesi (İngilizce yazılmış, çalışılan işyeri kaşesi basılmış),

·         Uluslararası Aşı Karnesi (Seyahatten en az 10 gün önce Sarıhumma aşısının vurulduğunu gösteren),

·         Banka hesap dökümü (Başvuru tarihinden en faz 1 hafta önce alınmış, Son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir).

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.