Ukrayna Gezilecek Yerler

Ukrayna’da gezilecek yerler tek bir şehirde yer almaz. Başkent Kiev yanında Lviv, Odessa ve Kherson gibi kentlerde, tarihi ve turistik yerlerin sayısı oldukça fazladır. Yaz aylarında turistik amaçlı seyahatlerin önerildiği ülkede, her zevke hitap edecek aktivite ve turistik bölgeler bulunur. Tarihi ve kültürel açıdan zengin çeşitliliğe sahip olan Ukrayna, doğal güzellikleri ve eğlence mekanları ile de eski Sovyetler Birliği bölgesinin gözde ülkeleri arasında yerini alır.

Ukrayna’da Gezilecek Tarihi Yerler

Rus mimari özelliklerinin ağır bastığı Ukrayna’daki tarihi mekanlar ülkenin farklı bölgelerinde yer almaktadır. Başkent Kiev yanında Lviv gibi şehirlerde yer alan tarihi güzellikler, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği öncesi dönemine ışık tutar. Ortodoks Hristiyanlığı dönemine ait eserler yanında Ukrayna’da, eşsiz mimari özelliklere sahip kale ve farklı türde tarihi eserler yer almaktadır.

·        Aziz Sofya Katedrali: Rus mimarisinin başarılı örnekleri arasında gösterilen Aziz Sofya Katedrali, Ukrayna Kiev gezilecek yerler listesinin başında gelir. 29 metre yüksekliğe sahip kategral, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

·        Pechersk Lavra – Caves Manastırı: 1000 yıllık tarihe sahip olan ve bölgenin önemli turistik merkezleri arasında yer alan manastır, Ukrayna’nın en büyük manastırı unvanına sahiptir. Ortodoks kültürünü yakından tanımak isteyenler için manastır, gezilmesi gerekli tarihi yerlerin başında gelir.

·        Olesko Kalesi: Lviv kentinde yer alan kale, 14. yüzyılda savunma amaçlı inşa edilmiştir. 15. yüzyılda önemli ailelerin özel mülkü haline gelen kale, aynı zamanda Polonya Kralı III. Sobieski’nin doğum yeridir.

·        Potemkin Merdivenleri: 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri, ülkenin gözde turistik tarihi mekanları arasında yer alır. 1837 – 1841 yılları arasında inşa edildiği bilinen merdivenler, sahip olduğu simetri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmektedir.

Ukrayna’da Gezilecek Modern Mekanlar

Ukrayna turu esnasında modern mekanlar, tarihi mekanlar kadar turistik öneme sahiptir. Ukrayna’daki modern mekanlar ülkenin yakın tarihine ışık tutmaktadır. Müze ağırlıklı olarak sayılabilen modern mekanlar, Kiev yanında Lviv ve Odessa kentlerinde ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

·        Ulusal Tarih Müzesi: Kiev’de bulunan Ulusal Tarih Müzesi, 1904 yılında açıldı. Yakın ve uzak Ukrayna tarihi hakkında eserlerin yer aldığı müzeden, Ukrayna tarihi hakkında detaylı bilgi alınabilir.

·        Odessa Tiyatrosu: 1887 yılında yaşanan yangın ardından yeniden inşa edilen Odessa Tiyatrosu, 1636 seyirci kapasitesine sahiptir. Hoş mimarisi ile büyüleyici güzelliğe sahip tiyatro, dünyanın önemli sanat merkezleri arasında yer alır.

·        Ulusal Sanat Müzesi: 1898 yılında açılan müze, Kiev kentinde bulunur. Pazartesi ve Salı günleri dışında ziyaret edilebilen müze, ülkede yapılmış önemli eserleri içerisinde barındırır.

Ukrayna’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzellikler bakımından da Ukrayna şanslı ülkeler arasında yer alır. Ukrayna’daki doğa harikaları yeşilliğin yanında kumların estetiğini ziyaretçilerine sunar. Ukrayna doğal güzellikleri Kherson, Kiev ve farklı şehirlerde, manzara ihtiyaçlarına da karşılık verebilen huzurlu mekanlardan oluşur.

·        Kherson Kumulları: Kherson şehrine sadece 50 kilometre uzakta olan bu çöl, farklı bir manzarayı sizlere sunar. Çölde yer alan manzara yanında özel safari turlarına katılabilirsiniz.

·        Ai Petri: Adını Aziz Peter’den alan ve 1234 metre yüksekliğe sahip bu bölge, Kıvrım Dağları’nın zirvesinde yer alır. Manzara arayanlar için eşsiz çeşitlilik sunan bölgeye, teleferik ile ulaşım sağlanmaktadır.

·        Pirogovo Açık Hava Müzesi: Ukrayna yerleşik hayatı ve kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenlere hoş deneyimler yaşatan müze, Kiev’de bulunur. Çarşamba günleri dışında kalan tüm günlerde ziyarete açık olan müzede, çok sayıda kültür ve sanat etkinliği düzenlenmektedir. Müzenin bulunduğu bölgenin yeşili ve temiz havası, doğaseverler için müzeye farklı bir çekicilik katmaktadır.

Ukrayna’nın Meşhur Yemekleri

Ukrayna yemekleri damak tadınıza hitap edecek lezzetleri içerisinde barındırır. Ukrayna’nın geleneksel yemekleri çorba ve kış sebzeleri ağırlıklı olarak sıralansa da, tatlı seçenekleri bakımından da zengindir.

·        Borscht Çorbası: Sığır eti yanında kereviz, havuç, pancar, lahana ve soğan gibi malzemelerle hazırlanan çorba, Sovyet coğrafyasının en ünlü kış yemekleri arasında gelir. Borscht Çorbası orijinalinde ise 30 farklı malzemeden yapılmaktadır. Sarımsaklı ekmek ile servis edilir.

·        Okroshka: Yaz aylarında sıkça tercih edilen Okrosha, serinletici bir yaz çorbasıdır. İçeriğinde kvas veya kefir ile birlikte salatalık, havuç turp ve yeşillik kullanılır.

·        Patatesli Krep: Kahvaltı ve akşam yemeği için hazırlanan patatesli krep, isteğe göre soğan dilimi, mantar ve et çeşnileri ile birlikte yapılabilir.

·        Vareniki: Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti mantı ile benzer bir tat olan Vareniki, tercihe göre tuzlu yanında tatlı olarak da servis edilebilir. Hamurun içerisinde lahana, et, mantar, peynir, kuş üzümü, patates ve vişne kullanılabilen Vareniki, ekşi sos ile servis edilmektedir.

·        Nalisniki: İnce krep şeklinde hazırlanan Nalinski, kahve ve çay ile tüketiliyor. Krep içerisine süzme peynir ve kuru üzüm kullanılarak hazırlanan Naliski, Ukrayna’da yer alan cafelerin tamamında bulunabiliyor.

Ukrayna’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ukrayna hakkında bilgi edinirken, ülkede mutlaka yapılması gerekli aktivitelere de yer vermek gereklidir. Sanat ve kültürün dünyada önde gelen temsilcilerinden olan ülke, eğlence ve doğa sporları açısından da özel bir yere sahiptir. Ukrayna’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi aracılığı ile ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri ile birlikte farklı yönlerini keşfedebilirsiniz.

·        Yerel Pazarlarda Alışveriş: Ukrayna’nın farklı bölgelerinde yerel pazarlar kurulur. Gündelik ihtiyaçlar yanında pazarlarda, Ukrayna’ya özgü hatıra eşyalarını uygun fiyatlarda satın alma şansı elde edebilirsiniz.

·        Tarihi Tramvay ile Şehir Turu: Lviv’de şirin sarı renkli tarihi tramvay ile şehir turu yapmayı ihmal etmeyin.

·        Ortodoks Dünyasını Keşfedin: Ortodoks Hristiyanlığına ait kiliselerin yer aldığı Ukrayna’da, muhteşem mimariye sahip kilise ve katedralleri ziyaret ederek detaylı bilgi edinin.

·        Gece Hayatı: Ukrayna gece hayatı hareketlidir. Fiyat olarak da uygun olan Ukrayna’da eğlence mekanlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Ukrayna’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ukrayna seyahati öncesinde edinilecek bilgiler, seyahat esnasında bir dizi olumsuzlukla karşılaşmaktan sizleri koruyacaktır. Ukrayna’daki tatiliniz için uyarılar ise şu şekilde sıralanabilir:

·        Turistik ziyaret dışında kalan ziyaretlerde, Ukrayna vizesinin seyahat öncesinde alınmış olması gereklidir.

·        Para birimi Grivna olan ülkede, TL bozduran döviz bürosu sayısı azınlıktadır. Seyahatinizde ABD Doları ya da Euro bulundurmanız, döviz bürolarında işinizi kolaylaştıracaktır.

·        Ukrayna’da İngilizce bilen sayısı azınlıktadır. Gideceğiniz yerler ve konaklama – yemek ihtiyaçlarınız için ön araştırma yapmayı unutmayın.

·        Ukrayna’da müzelerde fotoğraf çekmek ücretlidir. Ücret tarifesini müze ziyareti esnasında öğrenmeden, fotoğraf çekimi gerçekleştirmeyin.

Ukrayna Vizesi

Eğitim, evlilik ve aile birleşim amaçlı Ukrayna’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarından Ukrayna vizesi almaları talep edilir. Yukarıda verilen sebepler ile vizesiz seyahat imkanı bulunmayan ülkede, pasaport ya da çipli kimlik ile yapılacak vize başvurusuna göre farklı prosedürler işlemektedir. Başvurularda istenilen vize türüne göre istenebilecek evraklarda farklılık gösterilebilmektedir.

Pasaport için son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 180 gün geçerlilik süresi aranırken, çipli kimlikte fotoğrafın net ve seçilebilir olmasına dikkat edilmektedir. Son 6 ay içerisinde turistik amaçlı seyahatlerde vize işlemi uygulanmazken, Türkmenistan vatandaşları ile öğrencilere vize başvuru işlemleri Ukrayna Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Ukrayna Konsolosluğu üzerinden yürütülen Ukrayna vize başvuru işlemleri, şahsi olarak başvuru sahibi tarafından gerçekleştirilebilir. Farklı bölgelerden vize başvurusu gerçekleştirmek için Marina Vize Başvuru Merkezi tercih edilebilir.

Marina Vize aracılığı ile yapılacak vize başvurularında, fiili olarak Ukrayna Konsolosluğunda bulunmak gerekmemektedir. Gerekli evrakların kargo yolu ile gönderilmesini takiben başlayan süreç, başvurulan vize türüne 6 ile 11 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

15 günlük, 1 ve 3 aylık başvuruların yapılabildiği Ukrayna vize işlemlerinde, vize başvuru ücreti 150 ABD Dolarından başlar. Ekspress vize başvuru ücreti ise 220 ABD Doları’ndan başlamaktadır. Verilecek olan ücretin takip işlemleri ile birlikte konsolosluk harçları ve diğer giderler ücret içerisindedir. Tüm süreç içerisinde Marina Vize, 7/24 destek ve bilgilendirme sağladığı gibi onaylı vizeyi adrese kargo yolu ile ulaştırmaktadır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.