Vietnam Gezilecek Yerler

Vietnam’da gezilecek yerler bakımından şanslı bir ülkedir. Mükemmel doğal güzellikleri ile turizmin incisi kabul edilebilecek ülkeler arasında yer alan Vietnam, ucuz bir ülkedir. Turistik öneme sahip tatil beldelerinden esrarengiz mağara ve tünellere kadar farklı özellikte gezilmesi gerekli yerlerin yer aldığı ülke, ılıman iklimi ile yılın her ayında ziyaret edilebilir.

Vietnam’da Gezilecek Tarihi Yerler

Vietnam’ın tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan Vietnam’daki tarihi mekanlar, ziyaretçilere ülke kültürünü tanıma şansı sunar. Budizm’e ait önemli tapınaklar ve kutsal alanlar bulunan ülkede, Hristiyanlık inancına ait önemli dini yapılar da yer alır.

·         Marble Dağları: Beş elementi simgeleyen dağlar topluluğunda, Budist inancına sahip kutsal alanlar ve yer altında çok sayıda tünel yer alır. Ülke halkı yanında turistik açıdan da önemli olan Mermer Dağları, ülke tarihi hakkında ziyaretçilere önemli bilgiler sunar.

·         Phat Diem Katedrali: Eklektik mimari örneklerinden olan katedral, 1892 yılında inşa edilmiştir. 1972 yılında bombalanan katedral, geleneksel Vietnam mimarisi ile yeniden inşa edilerek ihtişamını korumaktadır.

·         Thang Long İmparatorluk Kalesi: Ly Hanedanlığı tarafından inşa edilen kale, UNESCO koruma listesinde yer alır. Kale yapısının kalıntıları günümüzde, Hanoi Kalesi kalıntıları ile birlikte sergilenmektedir.

·         Notre Dame Katedrali: 1883 yılında yapım tamamlanan katedral, Paris’te yer alan ünlü Notre Dame Katedrali’nin küçük bir kopyası olarak inşa edilmiştir. Neo-romanesk mimari tarzına sahip yapı, sabah saatlerinde ziyaretçi kabul etmektedir.

Vietnam’da Gezilecek Modern Mekanlar

Vietnam birleşme sonrası gelişime açılarak, önemli eserler ve turistik beldeler hazırladı. Eğlence mekanlarında sahip olduğu çeşitlilik ile Vietnam gece hayatı ziyaretçilerine eğlenceyi sonuna kadar yaşatıyor. Vietnam’daki modern mekanlar ise tüm ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek farklı özelliklerde mekanlar içeriyor.

·         Reunification Sarayı: Vietnam halkı için bağımsızlık ve yeniden birleşmeyi temsil eden saray, büyük odaları ve tarihi mobilyaları ile haftanın her günü ziyaretçi kabul etmektedir. Yeniden Birleşme Sarayı, “Bağımsızlık Sarayı” olarak da anılır.

·         Savaş Kalıntıları Müzesi: ABD – Vietnam savaşına ait önemli bilgiler edinilebilen müze, 1975 yılında açıldı. Haftanın her günü ziyaret edilebilen müzede savaşta kullanılan malzemeler ile birlikte Amerikalılardan alınan savaş gereçleri de sergilenmektedir.

·         Suoi Tien Waterpark: Ülkenin dini ve kültürel özelliklerini taşıyan bu su eğlence parkı, günün her saati eğlenmek isteyenlere kapılarını açmaktadır.

Vietnam’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Vietnam’ın başkenti Hanoi gezilecek yerler açısından zengin olsa da, ülke farklı şehirlerinde sahip olduğu turistik öneme sahip doğal güzellikleri ile çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Vietnam’daki doğa harikaları el değmemiş koylardan, bol oksijen içeren sık ormanlara, tünellerden mağaralara zengin seçenek içerir.

·         Ha Long Koyu: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu efsanevi koy, ülkenin en gözde tatil beldeleri arasında yer alır. Turistik öneme sahip koyda tatil severleri denizin yanında yeşillik ve harika manzara bekler.

·         Phong Nha Ke Bang Ulusal Parkı: Başkent Hanoi’den 450 kilometre uzakta olan milli park, büyüleyici doğası yanında 300’den fazla mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Cennetten bir köşeyi andıran ulusal park, ülkenin önde gelen turistik doğa harikaları arasında yer edinmiştir.

·         Phu-Quoc: 100 bin kişinin yaşadığı ada, ülkenin önemli turistik tatil merkezleri arasındadır. Masmavi denizi ve yeşilin her tonunu ziyaretçilerine sunan ada, teleferikle izlenebilecek mükemmel bir manzaraya sahiptir.

·         Son Doong Mağarası: 200 metre yüksekliğe ve 150 metre genişliğe sahip mağara, 1991 yılında Vietnamlı bir köylü tarafından keşfedilmiştir. 139 kilometre uzunluğa sahip bir mağara sistemi olan bölge, her yıl çok sayıda ziyaretçi kabul etmektedir.

Vietnam’ın Meşhur Yemekleri

Vietnam mutfağında pirinç ve balık sosu büyük rol oynar. Deniz ürünleri de Vietnam halkı tarafından sıkça tüketilir. Ziyaretçilerin en güzel lezzetleri sokak satıcılarında tadabileceği Vietnam’ın geleneksel yemekleri ise, tatilinizde damak tadınıza hitap etmeyi başaracak seçeneklere sahiptir.

·         Bun Bo Hue: Pirinç erişte ve sığır eti ile yapılan bu çorba, baharatla birlikte farklı aromalar ile çeşitlendirilir.

·         Cha Cha: Sotelenmiş balık, dereotu, taze soğan ve pirinç noodle ile yapılan bu yemek, başkent Hanoi’nin sevilen lezzetleri arasında yer alır.

·         Goi Cuon: İnce pirinç yufkalar ile hazırlanan ve dürümü andıran bu yemek türünde, yufka arasına taze yeşillikler ve karide, yengeç ya da domuz eti konulur. Yer fıstığı sosu ile servis edilen bu yemek türü, ülkenin sevilen lezzetleri arasında gösterilir.

·         Gia Cay: Deniz ürünlerinden hazırlanan bu yemekte, yeşillik ve patates de kullanılır.

Vietnam’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Vietnam nasıl bir ülke sorusuna yanıt alabilmeniz için, ülke insanını ve kültürünü yakından tanımanız gereklidir. Misafirperver bir halka sahip olan Vietnam, yeniden birleşme sonrasında turistik öneme sahip çok sayıda yapı ve tatil bölgesine sahip olmuştur. Vietnam’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göz atarak, tatilinizde en güzel anıları biriktirdiğinizde emin olabilirsiniz.

·         Pirinç Tarlalarını Ziyaret Edin: Vietnam’da zengin pirinç tarlaları yer alır. Vietnam pirinç tarlaları yöre halkını yakından tanıma fırsatını sizlere sunar.

·         Vietnam Koylarında Denizin Tadını Çıkarın: Vietnam’ın koyları, cennetten birer köşeyi andırır. Berrak suyu ile birlikte bol yeşilin bahşettiği temiz oksijeni hediye eden Vietnam koyları, el değmemiş doğallığı ile ülkenin gözde turistik bölgeleri arasında yer alır.

·         Mağaraları ve Tünelleri Keşfedin: Vietnam’ın tünelleri ve mağaraları meşhurdur. Her geçen gün yenisi keşfedilen çok sayıda tünel ve mağara sisteminin yer aldığı ülkede, mevcut yer altı geçişleri ABD Savaşı’nda da sıkça kullanılmıştır. Kilometrelerce uzunluğa sahip bu sistemleri yakından deneyimlemelisiniz.

Vietnam’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vietnam gezisi planlarken, ülke hakkında detaylı bilgi seyahatte kolaylık sağlar. Vietnam’daki tatiliniz için uyarılar listesi aşağıda paylaşılmıştır:

·         Vietnam’a yapılacak seyahatlerde vize alınması gereklidir.

·         Vietnam tatilinizi yaz aylarında yaparak tarihi ve kültürel turlar yanında el değmemiş koyların tadını çıkarabilirsiniz.

·         Vietnam ucu bir şehirdir. Konaklama ve yeme-içme faaliyetleri için düşük bütçeler ayırabilirsiniz.

·         Alışverişlerinizde pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

·         Sokak satıcılarından yemek tatmak istediğinizde, satıcının ne kadar kalabalık tarafından tercih edildiğine göz atın.

Vietnam Vizesi

Türk vatandaşları, Vietnam’a yapacakları tüm seyahatler için Vietnam vizesi almalıdır. Vize başvuruları Vietnam Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Akredite turizm acenteleri yanında Vietnam vize başvuruları, şahsi yoldan ya da yetkili vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

Vietnam’a yapılacak vize başvurularında, Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vietnam Büyükelçiliği yetkili acentesi olan Marina Vize, tüm süreci sizin adınıza takip ederek vize onayı alır. Kargo yolu ile evraklarınızı gönderebileceğiniz Marina Vize, benzer şekilde onaylı vizeyi adresinize teslim etmektedir.

Vietnam vizesi için Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olmak gereklidir. Pasaporta işlenen Vietnam vizesi için yetkililer, en az 2 adet boş sayfa talep eder. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınması istenirken, geçerlilik tarihinin vize bitiş tarihi itibari ile en az 90 gün olması gereklidir. Pasaport yanında Vietnam vize gerekli evrakları şöyle sıralanabilir:

·         Pasaport fotokopisi (Arkalı önlü),

·         35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf (2 adet),

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         Vietnam vize başvuru formu,

·         Vietnam seyahatinde kullanılacak ulaşım araçlarına ait rezervasyon veya biletler,

·         Vietnam’da konaklamak için kullanılacak rezervasyon çıktıları (Konfirmeli ve otel görevlisince kaşe-imza atılmış),

·         Vietnam Kültür Bakanlığından alınmış C1 Belgesi.

Yukarıdaki evrakları Marina Vize’ye teslim etmeniz ile birlikte başvuru süreci başlar. Vietnam vize başvuruları 4 - 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Başvuru sonucu alınan onaylı vize, Marina Vize tarafından adresinize kargo ile gönderilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.