Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan’da gezilecek yerler ülkenin dört bir yanına dağılmıştır. Deniz ve eğlence turizmine yönelik adaları ile ön plana çıkan Yunanistan’da, tarihi dokuyu yansıtan başkent Atina, Selanik ve diğer kentlerde çok sayıda önemli bölge bulunur. Yunanistan’a yaz ve kış aylarında turizm amacınıza göre seyahat gerçekleştirerek tamamlanacak çok sayıda aktivite bulabilirsiniz.

 Yunanistan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Yunanistan’ın gezilecek turistik yerleri kadim tarihi geçmişe ait çok sayıda eseri ziyaretçilere sunar. Yunanistan’daki tarihi mekanlar mitolojide bilinen tanrılara adanmış tapınaklardan onları betimleyen heykellere, Eski Yunanlılara ait yerleşim bölgelerinden arkeolojik kalıntılara tarihi bir çeşitlilik içerir.

·         Atina Akropolisi: Tapınakları ile ünlü Atina Akropolisi, Yunanistan’ın en turistik tarihi yapılarını bir arada barındırır. Parthenon, Propylaia, Erechtheion ve Athena Nike Tapınağının yer aldığı Akropolisi başkentte mutlaka seyahat etmelisiniz.

·         Meteora: Teselya bölgesinde yer alan bölge, kayanın üzerine inşa edilmiş çok sayıda manastırdan oluşuyor. Hoş mimarisi ve doğa sporlarına uygunluğu sebebi ile popüler olan bölge, muazzam manzarası ile turistik önemini artırıyor.

·         Selanik Atatürk Evi: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Restorasyon çalışmalarının yapıldığı ve Selanik’te yer alan ev, Yunanistan’da ziyaret edilmesi gerekli ilk noktalar başında geliyor.

·         Delos: Ülkenin arkeolojik zenginlerini içeren bölge, mitolojik öneme sahip çok sayıda eser içerir. Tapınak ve ev kalıntılarından heykellere kadar çok sayıda parçanın yer aldığı bu açık hava müzesi, Yunan Mitolojisinde Apollo ve Artemis’in doğduğu ada olarak geçer.

Yunanistan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Atina’da gezilecek yerler ülkenin tarihi öneme sahip turistik mekanları ile sınırlı değildir. Özgün konu ve özelliklere sahip olan Yunanistan’daki modern mekanlar, alışverişten müzeye kadar eğlenceli vakit geçirilebilecek seçeneklerden oluşur.

·         Atina Pinball Müzesi: 1950’li yıllara sizi götürecek bu sıra dışı müze, başkent Atina’da yer alır. 100’den fazla oyun makinesine ev sahipliği yapan müzede keyifli zaman geçirebilirsiniz.

·         Hera’s Galery Shop: Hera’nın galeri dükkanı olarak bilinen bu farklı alışveriş noktası, hediyelik eşya satın almak için farklı tasarımda ürünler ile sizi buluşturuyor. Renkli Türk havlularının da satın alınabileceği dükkanda, çeşit çeşit mücevherler ve Hera tarafından yapılan fotoğrafları satın alma şansı elde edebilirsiniz.

·         Athens Metro Mall: Başkentte yer alan bu AVM’de, ünlü markaların dükkanlarına ulaşabilirsiniz. Alışveriş yapmak için ideal noktalar arasında yer alan AVM, gezinizde keyifli zaman geçirmeniz için cafe ve restoranlara da ev sahipliği yapıyor.

Yunanistan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Yunanistan’ın simge turistik bölgeleri, Yunanistan’daki doğa harikaları listesinin tamamını oluşturur. Denize girilebilecek çok sayıda adaya sahip olan ülkede, her adanın doğasının koruma kanunları ile korunması, ülkenin doğal güzelliklerinin ününü tüm dünyaya taşımayı başarmıştır.

·         Mora Yarımadası: Eski Yunanlıların Peloponnese adını verdikleri Mora Yarımadası, yeşilin güzelliğini hediye eden doğası ve berrak denizi ile ülkenin turistik merkezleri başında gelir. Denize girmek için ülkedeki ideal noktalar arasında yer alan Mora Yarımadası’nda doğa ile iç içe keyifli zaman geçirilebilir.

·         Mikonos Adası: Popülerliği Yunanistan sınırlarını aşmış olan Mikonos Adası, her yıl çok sayıda ziyaretçinin tatil için tercih ettiği adaların başında geliyor. Katı koruma yasaları ile doğal yapısının korunmayı başardığı ada, deniz ve kum ile birlikte el değmemiş doğası ve tarihi yapıları ile ülkenin gözde turizm merkezi olarak kabul ediliyor.

·         Santorini Adası: Kiklad Adaları’ndan birisi olan Santorini, ülkenin popüler turizm merkezlerinin başında gelir. Antik kalıntıları ile tarihi dokuya da sahip olan adada, yamaçta yer alan bembeyaz evler ziyaretçileri büyüler. Ada, balayına çıkan çiftlerin de ilk tercihleri arasında yerini alır.

·         Korfu Adası: Kartpostallık bir güzelliğe sahip ada, ülkenin Arnavutluk sınırında bulunur. İyon Denizi’nde keyifli zaman geçirmenize olanak tanıyacak adada yer alan doğal güzellikler ise tatilinizin artısı olarak hafızanıza kazınacak.

Yunanistan’ın Meşhur Yemekleri

Yunanistan yemekleri Türk mutfağında muadilleri bulunan çok sayıda lezzetli seçenek içerir. Yunanistan’ın geleneksel yemekleri ile Türk yemekleri arasında benzerlik, bazı yemeklerin tescilleri hakkında düşülen itilaflardan da hatırlanacaktır. Et ve patlıcan ağırlıklı yemeklerin tercih edildiği Yunan mutfağında, balık yemek için çok sayıda seçeneğe geziniz boyunca ulaşabilirsiniz.

·         Souvlaki Kalamaki: Şişe dizilen tavuk etlerinden oluşan bu yemeği Yunanlılar, limon sıkarak tüketiyor. Ülkenin önemli fast-food lezzetleri arasında yer verilen Souvlaki Kalamaki, Türk mutfağına benzer bir lezzeti sizlerle paylaşıyor.

·         Soutzoukakia: Türk mutfağının sevilen lezzeti salçalı köfte ile benzer olan bu yemek, yoğun baharat kullanılarak hazırlanıyor. Servisinde ise yaygın olarak pirinç pilavı ile birlikte tercih ediliyor.

·         Melitzanes Papoutsakia: Patlıcandan yapılan bu yemek türümde, kıyma ile birlikte erimiş kaşarın lezzeti birlikte sunuluyor.

·         Yiourti Me Meli: Bal ve yoğurt ile hazırlanan bu tatlı, hafif yapısı ile tatlı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı oluyor.

·         Gavros: Sardalyelerin kızartılarak hazırlandığı bu yemek türü, Yunan mutfağında meze olarak servis ediliyor.

Yunanistan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Yunanistan’a özgü tarihi, turistik ve eğlence kültürünü yansıtan sayısız farklı etkinlik yer alır. Yunanistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler ülkenin turistik bölgelerinde unutulmaması gereken ziyaretlerden, Yunanistan gece hayatı keşfine kadar geniş seçenek sunar.

·          Adalara Ziyaret: Yunanistan’da turistik öneme sahip çok sayıda ada yer alır. Meis, Sakız Adası, Rodos, Mikonos, Santorini ve Samos gibi ünü tüm dünyaya yayılan adaları ziyaret etmeden, Yunanistan turunu tamamlamalısınız. Adaların sunduğu tarihi ve doğal çeşitlilik ile berrak deniz suyunu deneyimlemeyi unutmayın.

·         Taverna: Yunanlıların eğlence tarzı olan ve hafızalarda tabakların kırılması ile yer edinen Taverna, Yunan eğlence anlayışını anlamanız ve keyifli zaman geçirmeniz için gezinizde katılmanız gereken etkinlikler başında gelir.

·         Tapınak Ziyareti: Mitolojide ilginizi çeken tanrılar adına yapılan çok sayıda tapınak ve kalıntılarının yer aldığı Yunanistan’da, başta başkent Atina olmak üzere turistik adalarda yer alan tapınakları ziyaret edin. Mitolojinin peşinden giderek ülkenin önemli tarihi yapılarını keşfetmenin yanında eski Yunanlılara ait merak ettiğiniz çok sayıda soruya yanıt bulabilirsiniz

Yunanistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yunanistan nasıl bir yer sorusuna yanıt olacak bazı detaylar, seyahat planlamanız aşamasında bilmenizin faydalı olacağı bilgiler içerir. Yunanistan’daki tatiliniz için uyarılar listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

·         Yunanistan seyahati öncesi Schengen vizesi almanız gereklidir.

·         Resmi para birimi Euro olan ülkede, kuzey bölümlerde kredi kartı kullanımı imkanı sunan yerler sınırlıdır. Yanınızda yeterli miktarda nakit bulundurmanız gereklidir.

·         Ülkede bankaların döviz bozdurma komisyonları yüksektir.

·         Turistik bölgelerde Siesta saatlerinde mekanların büyük bölümü kapalıdır.

·         Selanik başta olmak üzere Yunanistan’ın bazı şehirlerinde trafik problemi bulunur. Araba ile seyahatlerde park sorunu yaşamanız muhtemeldir.

Yunanistan Vizesi

Schengen Birliği üyesi olan Yunanistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları, Yunanistan vizesi almaları ardından seyahate çıkabilirler. Prosedürlerin Schengen vize başvuru prosedürleri ile paralel gerçekleştiği işlemlerde, başvuru için yetkili kurum Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğudur. Yunanistan vize başvurularını akredite turizm acenteleri ve yetkili başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Katı Schengen prosedürlerinin uygulandığı vize işlemlerinde, deneyimli ve profesyonel ekibi ile hizmet veren Marina Vize Başvuru Merkezi, Yunanistan Konsolosluğu yetkili acentesidir. Sizin adınıza Konsolosluk üzerinden vize başvurusunda bulunan Marina Vize ile Türkiye’nin herhangi bir noktasından vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul’da bulunan Marina Vize ofisine elden gerekli evrakları teslim edebileceğiniz gibi, kargo yolu ile istenen evrakları Marina Vize’ye iletebilirsiniz.

Yunanistan’a vize almak için en çok aranan nitelik, pasaportla ilgilidir. Son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenen pasaportlarda, vize bitiş tarihinden 3 ay daha uzun pasaport geçerlilik süresi bulunmasına dikkat edilir. Vize onay işlemleri için en az 2 adet boş sayfanın pasaportta bulunması gerekirken, pasaportla birlikte önlü arkalı çekilmiş fotokopisinin de aşağıda sıralanan Yunanistan vize başvuru evrakları arasında yer alması gereklidir:

·         Pasaport ve fotokopisi,

·         Renkli kimlik fotokopisi,

·         34x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·         Yunanistan vize başvuru formu,

·         Minimum 30 Bin Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi,

·         İkametgah,

·         En fazla vize başvuru tarihinden 1 hafta önce alınan ve son 3 ay ait hesap hareketlerinin gözlenebildiği banka hesap dökümü,

·         Ulaşım ve konaklama rezervasyonları,

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü,

·         Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.