Hindistan Turist Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Hindistan Turist Vizesi Genel Bakış

Hindistan Vizesi Genel Bilgi

Güney Asya’da bulunan Hindistan’a seyahat edebilmek için vize işlemleri 2013 yılında başlamıştır. Başvurular ise Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Hindistan vizesi almak için başvuru yapanlardan, parmak izi de talep edilmektedir. Konsolosluklarda öncelikli olarak İngilizce başvuru formu doldurulur. Daha sonrasında görevliler gerekli evraklar konusunda bilgilendirme sağlar. Diğer ülkelerden farklı olarak, yeşil ya da gri pasaport sahiplerinin de Hindistan’a gidebilmek için vize alması zorunludur. Resmi pasaportu olanların vizesiz olarak belirli bir süre ile ülkeye giriş yapmalarına izin verilmez. Yolcular seyahat türlerine göre, turistik ya da ticari vize başvurusu yapabilirler. Sorun çıkmaması adına yolculuktan en az 1 ay öncesinde başvuru yapmakta fayda vardır.

Hindistan vizesi onaylanma süreci 2 iş günü olarak belirtilmiştir. Ancak yoğunluk olması ya da iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesi durumunda belirtilen süre uzayabilir. Başvuru işlemlerinin ilk aşaması online randevudur. Online olarak başvuru yapanların İngilizce konusunda bilgi sahibi olmaları önemlidir. İnternet üzerinden formu doldururken fotoğraf eklenmesi de önemlidir. Aksi takdirde Konsolosluğa gidildiğinde fotoğrafsız başvurular kabul edilmez. 1 tane fotoğraf, hesabında en az 5000 TL olduğunu gösteren banka dekontu, kimlik ve pasaport fotokopisi, ikametgah, otel ve uçak rezervasyonlarının olduğu evraklar, başvuru aşamasında Konsolosluk görevlileri tarafından istenen belgelerdir. Tüm evrakların tamamlanması durumunda vize en kısa süre içerisinde onaylanır.

Öğrencilerin başvuru aşamasında okullarından aldıkları öğrenci belgesini de eklemeleri zorunludur. Hindistan vizesi sürecinde problem çıkmaması için pasaportunda en az 6 aylık bir süre ile geçerli olması gerekir. Hem turist, hem de ticari vize başvurularında istenen evraklar yukarıdaki gibidir. Vize ücreti ise 6 aylık olarak 42 dolar, 1 yıllık ise 68 dolar olarak belirlenmiştir. Vize parası yatırıldıktan sonra dekontta evraklar arasına eklenmelidir. Vizesi onaylanan yolcular en fazla 15 gün süre ile Hindistan’a seyahat edebilirler. Ticari vize alanların toplam süreleri ise 30 gün olarak belirlenmiştir. Diğer ülkelere göre Hindistan vizesi tüm evrakların tamamlanması durumunda aynı gün içerisinde bile çıkabilir.

Büyükelçilik / Konsolosluk
 Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Cinnah Cad. No:77 06680 Çankaya Ankara
Telefon : (+90) 312 438 21 95
Fax : (+90) 312 440 34 29
Email : chancery@indembassy.org.tr

 Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Cumhuriyet Cad. No:18/7 Dörtler Apt. 34367 Elmadağ İstanbul
Telefon : (+90) 212 296 21 31
Fax : (+90) 212 296 21 30
Email : congeneral@congendiaistanbul.org

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Hindistan Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Yeni Delhi
Nüfus 1.156 Milyar
Yüzölçümü 3.287.263 Km2
Para Birimi Hindistan Rupisi (INR)
Milli Gelir 3.56 Trilyon Euro
Enflasyon %10.8
İşsizlik Oranı %10.3
Yaşam Süresi Kadın 67.5 – Erkek 65.6
Telefon Kodu +91
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.