İsviçre Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

İsviçre Vizesi Genel Bakış

İsviçre Vizesi Genel Bilgi

İsviçre’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi İsviçre Konfederasyonu vatandaşları için İsviçre vizesi alma zorunluluğu vardır. İsviçre vizesi başvurusu seyahatin 90 günden az veya fazla olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu, Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi İsviçre Konfederasyonu vatandaşları belirli şartlar altında İsviçre vizesi uygulamasına tabi değildirler. Bu şartların pasaport kısmında, pasaportun 10 yıldan yeni, geçerlilik süresi uygun ve iki sayfası boş olmasıdır. Seyahatin niteliği konusundaki şart ise söz konusu seyahatin 90 günden az olmaması gerektiğidir. 90 süreden daha uzun sürecek olan yolculuklarda veya kalıcı ikamet durumlarında İsviçre vizesine başvurmak zorunluluğu bulunmaktadır.

90 günden daha az süren seyahatlerde İsviçre vizesi başvurusu yapan kişilere verilen vize Schengen vizesidir. Bu vize Avrupa Birliği ülkelerinin anlaşması ile ortaya çıkmıştır. Schengen vizesi 26 ülke arasında geçerli olan bir seyahat özgürlüğü anlaşmasıdır. Bu vizeye sahip olan kişiler söz konusu 26 Avrupa ülkesinde seyahat etme hakkı elde etmektedir. Bu vizenin başvurusu İsviçre Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş Vize Merkezleri ve Seyahat veya Turizm Acentelerinde yapılmaktadır. Konsolosluğa veya büyükelçiliğe doğrudan yapılan başvurular ise kabul edilmemektedir. Schengen vizesine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise seyahatlerine istedikleri ülkeden başlayamamalarıdır. Yani İsviçre vizesi başvurusunda Schengen vize sahibi olmuş kişilerin seyahat özgürlüğü, İsviçre topraklarında başlamak üzere geçerlidir.

90 günden daha uzun süreli seyahatlerde veya kalıcı olarak gidilecek yolculuklar için herkes İsviçre Vizesi sahibi olmalıdır. Seyahatin amacı ister eğitim, ister çalışma, isterse de oturma izni olsun uzun süreli bir İsviçre vizesi sahibi olunmasıdır. Burada resmi pasaport sahiplerine bir ayrıcalık da tanınmamaktadır. 90 günden daha uzun sürelerde alınması gereken Ulusal İsviçre Vizesi sahiplerine ikamethakkı tanımaktadır. Çalışma hakkı tanınması için bu tipteki Ulusal İsviçre Vizesinin alınması gerekmektedir. Bu vizenin başvurusu ise doğrudan İsviçre Büyükelçiliğine veya İsviçre Konsolosluğuna yapılmaktadır. Gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra yapılan başvurunun sonuçlanma süresi yaklaşık olarak iki haftadır. Ancak gerekli görüldüğü takdirde İsviçre Konsolosluğu bu süreyi uzatma hakkına sahiptir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 İsviçre Ankara Büyükelçiliği

Atatürk Bulvari 247 P.K.2506680 Kavaklidere Ankara
Telefon: (312) 457 31 00
Faks: (312) 467 11 99

Email: ankara@eda.admin.ch

 İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

1.Levent Plaza, A-Blok Kat:3 Büyükdere Cad. No. 173 34394 Levent İstanbul
Telefon: (212) 283 12 82
Faks: (212) 283 12 98
Email: istanbul@eda.admin.ch

Ülke Bilgileri

Resmi Adı İsviçre Konfederasyonu
Bayrak
Başkent Bern
Nüfus 8,57 Milyon
Yüzölçümü 41.285 km²
Para Birimi Euro
Milli Gelir 705,1 Milyar EURO
Enflasyon %2
İşsizlik Oranı %10.8
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 41
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.